THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

İlk pc virüsü

bbd
bbd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2009
Nereden:
c:\system32
Mesajlar:
216
Konular:
6
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
20
Ticaret:
(0) %
04-06-2010 18:41
#1
İlk pc virüsü
Bilgisayar kullanıcılarını çileden çıkaran virüs nasıl ortaya çıktı. İlk virüsten bugüne kaç tane virüs üretildi. İşte Windows kullanıcılarının baş belası virüsler hakkında az bilinenler:


Bilgisayar kullanıcılarının baş ağrısı PC virüsü 20 yaşında. Bundan tam 20 yıl önce bir floppy diskte ortaya çıkan dünyanın ilk bilgisayar virüsüne ''Brain'' adı verilmişti.

Şimdiki virüsler gibi geniş çaplı bulaşma gücü olmayan Brain virüsü, sadece aralarında bu virüsü barındıran floppy diski değişen bilgisayar kullanıcılarını etkilemişti. Brain virüsünün kaynağı tam olarak bilinmese de kendi yazdığı ve sattığı bir yazılımı korumak isteyen bir Pakistan yazılım firmasınca yaratıldığı sanılıyor.

Uzmanlar, bilgisayar virüsünün evriminde en önemli değişimin, virüs programı yazma hobisinden maddi çıkar sağlama amaçlı sanal suçlara geçiş olduğunu belirterek, ilk bilgisayar virüsünün ortaya çıkışının üzerinden 20 yıl geçmesinin ardından 150 binin üzerinde virüs programının yazıldığını kaydediyorlar.

Brain virüsünün ortaya çıkışının ardından, en yaygın işletim sistemi olan Microsoft Windows'u hedef alan çok sayıda virüs ve başka virüs programları hızla yayılmaya başlarken, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun verilerine göre, ABD'de geçen yıl ticari kuruluşların yüzde 84'ü virüs, spyware veya diğer kötü amaçlı programların saldırısına uğradı. Amerikan şirketleri, bu saldırılara karşı koyabilmek için ortalama 24 bin dolar harcama yapmak zorunda kaldılar.

Bilgisayar virüsü terimi, 1984'te Amerikalı bilgisayar bilimcisi Fred Cohen tarafından ilk kez ortaya atıldı. Bilgisayar virüsü üretenler ise ürettikleri bu virüsleri yayabilmek ve kullanıcıların virüslü programı indirmesini sağlamak için e-posta mesajlarında en fazla Britney Spears'ın ismini kullandılar.

Virüslerin yayılmasını sağlamak üzere isimleri en fazla kullanılan ilk on ünlü arasında sırasıyla şunlar bulunuyor: Britney Spears, Bill Gates, Jennifer Lopez, Shakira, Usame Bin Ladin, Michael Jackson, Bill Clinton, Anna Kournikova, Paris Hilton ve Pamela Anderson

yorumlarınızı bekliyoruz:inv:woot

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler