THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Sanaldaki Tanımlanmış Virus Tipleri

By_OnEseLF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
09/2010
Mesajlar:
655
Konular:
188
Teşekkür (Etti):
20
Teşekkür (Aldı):
150
Ticaret:
(0) %
1
716
15-11-2010 09:17
#1
Worms (Solucanlar)
Kendilerini kopyalama özelliğine sahiptirler. İnternet yada yerel ağ üzerinde bilgisayardan bilgisayara yayılırlar. Bazıları zararsızdır ancak sistemde yer kaplar ve bilgisayarı yavaşlatırlar. Bazıları ise zararlıdır ve bilgisayara zarar verir.

Trojan Virüsleri
Bu virüsler bulaştıkları sistemde yayılmazlar,çoğalmazlar. Trojanı hazırlayan kişi tarafından yönetilmekte trojanı hazırlayıp yöneten kişi kötü niyetle kullansa kurbanın kişisel bilgilerini rahatlıkla uluşabilir. Kurbanın bilgisayarını yönetebilir.

Makro Virüsleri
Word Excel gibi makro kullanımına olanak sağlayan programların dosyalarına bulaşan virüslerdir. Bunlar Word yada Excel kullanarak hazırladığınız belgeye yerleşir ve bu belgeye her girişte aktif hale geçer.

Boot Virüsleri
Disketlerin ‘boot sector’ veya sabit disklerin ‘master boot sector’ diye isimlendirilen ilk sektörlerine sıçrarlar ve çoğalarak diğer bilgisayarlara disketler, e.mail gibi yöntemlerle bulaşır ve yayılırlar. Bulunması ve temizlenmesi en kolay virüslerdir çünkü yerleri bellidir.
Dosya Virüsleri
Exe gibi çalışabilir dosyalara bulaşırlar ve bu dosyalardan diğer dosyalara sıçrarlar. Ne kadar dosyaya sıçradıklarına bağlı olarak dosyanın boyutunu arttırırlar. Dosyaya bulaşan virüs yazılımı dosyanın sonunda bazende ortasında olabilir. Bu virüsler hafızada kalabilme özelliğine sahiptirler.
Polimorfik Virüsler
Sürekli olarak kendini değiştiren virüslerdir. Bulunması ve temizlenmesi farklı teknoloji gerektiren bir virüs türüdür.
Hoaxlar
Hoaxlar virüs olduğu söylenen fakat aslında virüs olmayan aldatmacalardır. Bunlar sadece kullanıcılarda panik yaratmak için hazırlanmış olabileceği gibi daha sonradan yazılacak bir virüsün etkisini artırmak amacıyla da hazırlanmış olabilir.
mustek42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
11/2010
Nereden:
konya
Yaş:
25
Mesajlar:
25
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
20-11-2010 08:33
#2
teşekürler kardes

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler