THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Antivirüsler

The Psiqopat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
01/2011
Mesajlar:
3.474
Konular:
2387
Teşekkür (Etti):
141
Teşekkür (Aldı):
736
Ticaret:
(0) %
1
758
14-04-2011 22:29
#1
Virüslerden korunmak amacıyla yazılan programlara antivirüs denir. Antivirüslerin amacı; virüsleri önceden tanımlayarak sisteme bulaşmalarını önlemek, bulaşmış olanları da tespit ederek temizlemek, silmek veya etkilerini gösteremeyecekleri güvenli bir bölgeye (karantina -quarantine-) taşımaktır.

Çalışma Prensipleri

Antivirüsler veritabanlarında kayıtlı bulunmayan hiçbir kötü amaçlı yazılımı yakalayamaz. Çünkü antivirüsler, ASCII biçiminde kodlanan bazı kötü amaçlı scriptler dışında.bir programın yapısına bakarak onun virüs olup olmadığına karar veremez.
Bir yazılımın antivirüs tarafından "virüs" olarak değerlendirilebilmesi için öncelikle; antivirüs firması, kullanıcılardan gelen raporlara göre o yazılımı inceler, içeriğin zararlı olduğuna kanaat getirilirse o programdan hexadecimal (16'lık) bir kod bloğu alınır. Buna hex imza denir. Hex imza, antivirüs programının veritabanına eklenir. Daha sonra bir tarama esnasında bu imzayı taşıyan bir programla karşılaşıldığında antivirüs, o yazılımı "virüs" olarak tanımlar ve temizlemeye çalışır.

Çeşitleri

Antivirüsler kullanım amaçlarına göre iki ana başlık altında incelenebilir:

- Bireysel (Personel) AV'ler:

Bir bilgisayar için tasarlanmış, tek kullanıcılı AV.(antivirüs)'lerdir. Kişisel bilgisayarlarda kullanılarak sadece kurulu olduğu işletim sisteminde çalışırlar. Sunucu işletim sistemlerinde çalışmazlar.

Ağ (Network) AV'ler

Kurumsal (Business) AV. olarak da bilinir. Yapısında birden fazla bilgisayarın bulunduğu ağ ortamlarının korunmasında kullanılır. Sunucu işletim sistemlerinde çalışır.

Ağ (Network) Antivirüsleri

Sunucu (server) işletim sistemlerinde çalışır. Birçok bilgisayarın bağlı bulunduğu ağ ortamlarında güvenliği sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Örneğin; 1 sunucu (server) + 15 istemci (client) bilgisayarın bulunduğu bir kurumda tüm bilgisayarların tek tek korunmasının yanında tüm ağın korunması, gelen e-postaların taranması ve sunucudaki dosyaların güvenliğinin sağlanması gibi önemli işleri gerçekleştirir.
CaTaLeYa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
330
Konular:
47
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
121
Ticaret:
(0) %
11-08-2012 11:17
#2
eyw Kardeş Teşekkürler
--------------------- ℂ⋆🐺 ℂ⋆

Eğer Sınırlarınzda
Sorun Varsa,
Bunu Gidermenin
Tek Yolu,
Sınırlarınızı
Genişletmektir

ℂ⋆🐺 ℂ⋆

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler