İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

HaCKeR TeRiMLeRi [Gerekli Herşey]

20-04-2011 17:39
#1
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
Kocaeli
Mesajlar:
5
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
2
Konular:
3
Ticaret:
(0) %
Hacker Terimleri

Sniffer: Bilgisayar ağlarında veri trafiğini kontrol altında bulundurun bir araçtır. Atak yapan kişi gizlice veri akışını izler ve gerektiğinde bu paketleri handle edebilir. Bu sayede birçok metin şifreler snifferı kullananın eline geçer.

Spam Tool: Bir kullanıcıya isteği olmadan gönderilen reklâm veya diğer amaçları gerçekleştirmek üzere geliştirilmiş kimden gönderildiği kullanıcı tarafından anlaşılamayan e-mailler yollayan bir program türüdür.

Spoofer: Hackerlerin sistemlere yetkili bir kullanıcıymış gibi kendilerini göstermelerini yarayan bir programdır. En çok kullanılan spoofing yöntemi smurfs ataklarıdır. Kullanıcı iplerine durmadan paketler yollayan ve cevap aldığında o ip altına giremeye yarar. Ama internet trafiğini gönderdiği flood (aşırı veri trafiği) sayesinde yavaşlatır.

War Dialer: Eskiden sık kullanılan telefon hatlarını tarayıp açık bulduğuna bağlanabilen bu sayede hattın takılı olduğu modeme direk bağlanabilen bir araçtır.

Port Scanner: 65536 tane porta bağlanma girişiminde bulunup hedef bilgisayarın portlarının durumlarını hackerlere bildirmeye yarayan bir araçtır.

Word List: Brute Force uygulanan bir bilgisayara karşı denenecek şifrelerin bulunduğu bir metin dosyasıdır. Brute Force: Yetkisiz kullanıcıların giremediği bir şifreli sisteme hackerın elindeki wordlist aracılığı ile şifreleri deneyerek bulmaya çalışan bir password cracking yöntemidir.

Flooder: İnternet bağlantısını hızlı pingler atarak yavaşlatan ve DoS atağına neden bir programdır.

Hijacker: Kullanıcın browserındaki homepage olarak ayarlanan bölümleri ***** siteler tarzı site linklerini veren ve bunların değiştirilmesini önleyen bir nevi trojandır.

Keylogger: Kendini startup a yerleştiren ve bazen gizleyen bir programdır. Amacı ise bilgisayarınızda klavye kullanarak yazdığınız her şeyi bilgisayarınızda gizli bir text dosyasına kopyalayan ve sonra bu keylogger ı size bulaştıran sahibine bu text dosyasını e-mail olarak yollanan bir programdır. Packerosyaları sıkıştırmayan yarayan ve headerlarını şifrelemeye yarayan böylelikle trojan serverlarının anti-virüs ve anti-trojan programlarından koruyan bir araçtır.

MailBombers: Kullanıcının e-mail kutusuna binlerce e-mail atabilen ve gönderenin kaynağının tam olarak görülmemesini sağlayan bir araçtır.

Worm: Türkçe anlamı solucan olan bu programlar tıpkı virüsler gibidir. Programcısının hayal gücü ile sınırlı işler yapabilirler. Bu wormu yazan adamın bulduğu bir açık sayesinde kodladığı bir worm kendisini bu açık sayesinde ve bu açığın olduğu bütün makinelere kopyalar verileri silebilir, şifrelerinizi sahibine yollayabilir vs.

Hostile Script: VBS, WSH, JS, HTA, JSE, VBE dosya uzantılarına sahip bir text dosyasıdır. Çalıştırıldığı sistemde istenmeyen çeşitli sorunlara yol açabilir.

HostileActiveX: Kullanıcıların haberi olmadan ya da bilinçsizce kabul ettikleri internetten sitelerden bilgisayara yerleşip habersizce çalıştırılabilen hostile activex ler hard diski silmeden, şifrelerin çalınmasından ve daha birçok sorunundan sorumlu olabilirler.

Exploit: Sistem açığı olarak bilinir. Hackerler tarafından keşfedilen bu exploitler; Güvenlik konsepti zayıf sistemlere sızmayı sağlayan bir yoldur. Bu yolu kullanabilmek için yazılan script ve master programları ile exploitler lamerların ve script kiddieslerin kullanımına sunulur.

Dropper: Kullanıcının bilgisayarında ftp server i açarak çeşitli trojan ve virüslerin kullanıcın haberi olmadan bilgisayarına inmesini sağlayan bir araçtır.

RAT: Türkçesi uzaktan yönetim aracı olarak bilinen programlar kötü niyetli kullanıcılar tarafından geliştirilerek kullanıcılardan habersiz barınabilen server dosyaları ile kullanıcının bilgisayarına tam erişim sağlar. Hacker bu tip bir bağlantı sağlayabildiyse istediği türde bir zarar verebilir (donanımsal veya yazılım bazında)

DoS (Denial Of Service): Bir programın veya bir sistemin askıya alınması ya da komple kilitlenmesini amaçlayan bir exploittir. Tutulabilecek paket sayısından çok daha fazla paket yollayarak (flood) ya da bozuk ve beklenmeyen yönlerde yollanarak sistemin devre dışı kalmasını sağlayan bir atak türüdür. Genelde DoS, nuke olarak bilinir.

Malware: Kullanıcı bilgisi olamadan bilgisayarda çalışan bilgisayara zarar vermek amacı güden her programa verilen genel bir addır.

Proxy: Belirli servis sağlayıcıları ya da bizzat bir kullanıcın ip sine 80,8080 gibi portlardan bağlanıp üstümüze geçirdiğimiz kullanıcın ip sine proxy denir.

Java: Webmasterların sıkça kullandıkları java appetlerini çalıştırmaya yarayan bir programdır.

Cookie: Web sayfaları tarafından bilgisayarımıza habersizce bırakılan ve bir dahaki girişimizde sayfanın bizi tanımasını sağlayan küçük txt dosyalarıdır.

P2P Software: Kazaa, İmesh tarzı programlara verilen ve kullanıcıların karşılıklı birbirlerine bağlanarak dosya alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir program türüdür.

Kriptografi: Genel şifreleme olarak bilinir.

Stenanografi: Taşıyıcı dosyada bulunun boşluklardan faydalanarak bu kısımlara dosyaları şifreleyerek saklama yöntemidir. Taşıyıcı resim ve müzik dosyası olabilir. Taşınan dosyanın ne olacağı önemsizdir.

Lag: Daha çok IRC ortamlarında duyduğumuz yavaşlama, gecikme olaylarına verilen addır.

Adware: Reklâm amaçlı olan kullanıcılara istekleri olmadan siteleri açan homepageyi
değiştiren ve bunun gibi daha birçok sinir bozucu olaylara neden olan bir programdır.

Fake Mail: Kullanıcıları yanıltmaya yönelik düzenlenen tamamen sahte bir formdur.
Güvenerek kişisel bilgilerinizi ve şifreleriniz girdiğiniz bu tip mailler tamamen sahtedir ve her yazdığınız bilgi aynen bunun size yollayan hackerın eline geçecektir.

+Rep'Lerinizi Bekliyorum...
hackerosman00 Teşekkür etti.

21-04-2011 22:46
#2
Üyelik tarihi:
03/2011
Nereden:
-
Mesajlar:
118
Teşekkür (Etti):
79
Teşekkür (Aldı):
7
Konular:
14
Ticaret:
(0) %
peki msn klonlama diye birşey duydum onun hakkında bilgi verir misin ?
22-04-2011 21:02
#3
Üyelik tarihi:
08/2010
Nereden:
Kocaeli
Mesajlar:
5
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
2
Konular:
3
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
hackerosman00´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki msn klonlama diye birşey duydum onun hakkında bilgi verir misin ?
Oun hakkındaki bilgileri en kısa zmanda bildiricem tekrar forumda bularbilirsniniz..
hackerosman00 Teşekkür etti.
22-04-2011 22:53
#4
ReZiDeNt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2010
Mesajlar:
101
Teşekkür (Etti):
47
Teşekkür (Aldı):
14
Konular:
8
Ticaret:
(0) %
Yeni başlayanların okuması gereken ilk konulardan biri bence...

Güzel paylasım.Klavyene saglık
ReZiDeNt
Kullanıcı İmzası
I have a dream.
24-04-2011 17:57
#5
Üyelik tarihi:
03/2011
Nereden:
-
Mesajlar:
118
Teşekkür (Etti):
79
Teşekkür (Aldı):
7
Konular:
14
Ticaret:
(0) %
teşekkürler yine de şu klon işini öğrenmem lazım .d

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı