THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Virüsler, Solucanlar, Truva atları...

Fenerist® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
Kadıköy
Mesajlar:
3.610
Konular:
2017
Teşekkür (Etti):
372
Teşekkür (Aldı):
785
Ticaret:
(0) %
0
848
23-07-2012 02:47
#1
Virüsler, Solucanlar, Truva atları...

Bilgisayar virüsleri sisteminiz için önemli bir veri yükü ve son derece potansiyel bir tehlikedir.

Nedir bu bilgisayar virüsü ?

Bilgisayar virüsleri kimi zaman önemsiz gibi gözüksede, yazılım ve donanım için ölçülemeyecek derecede zararlı bir programdır ."Virüs" potansiyel zararlı değil, aksine faydalır görüşü sanırım çok eskilerde kaldı. Virüsler, yararlı gibi görünen yazılımların kılığına girebilir. Bazen Server hizmetlerine yetki verebilir ya da daha hızlı yayılabilmek için sunuculara yerleşerek bölünebilirler.

Bilgisayar virüslerini sürekli aynı tabloda karşılaştırmak pek akıl işi değildir. Sürekli yenilenip, yenileri yazıldığı için farklı çözüm yöntemleri geliştirmek bilgisayar dünyası için daha doğru bir yöntemdir.

Bilgisayar virüsleri farklı işletim sistemleri için bulunabilir. Fakat büyük bir çoğunluğu Windows için yazılmıştır. Çünkü daha büyük bir kitleye hitap ettiği için. Çoğu bilgisayar virüsleri onlarca yıl eski olup, yenilenip diğer işletim sistemlerine uygun hale getirilen en az 40,000 bilgisayar virüsü vardır. Virüsleri yazanların tercihi öncelikle Windows işletim sistemleri olmuştur. Hedefleri genelde bilinçsiz kullanıcılar olmuştur.

Küçük Virüs Bilimi

Bilgisayar virüsleri kendi yöntemlerine göre farklı farklı kategorilere ayrılır:

* Boot Virüsleri

Boot virüsleri iletim ortamını kullanarak, disk boot sektör olarak kendisini kullanır. Bilgisayar diske erişiminden sonra, ilk önyükleme sektörünü okur ve böylece virüs yüklenir. Önyükleme sektörleri sınırlı yer nedeniyle, virüsler genellikle çok küçük ve verimli olacak şekilde kendisini yazdırır. Bu yüzden Boot virüsleri artık daha önemli bir rol oynar duruma gelmiştir.

* Program Virüsleri

Program virüsleri, genelde klasik yöntemi kullanır. Herhangi bir isim ile depolanır ve çalıştırılabilir olarak kendisini ekler. Programı başlattığınızda virüsler aktif hale gelir.

* Hibrid Virüsler

Hibrid virüsler, önyükleme ve program virüslerinin ortak yapımıdır. Bu virüsler dilerse önyüklenebilir, dilersede program ile gelebilir. Antivirüs porgramlarını bu şekilde yanıltarak devre dışı bırakabilir.

* Stealth Virüsler

Stealth virüsler,i anti-virüs programları tarafından tespit tanınmamak için programlanmış kendi mekanizmasını kullanır. Başarı dereceleri yaklaşim farklılıklarına göre değişebilir. Kendisini bir dosya olarak maskeleyebilir ve aynı dosya boyutu olarak görünebilir. işletim sisteminin iç derinliklerine kadar gidebilir.

* Polimorfik Virüsler

Polimorfik virüsler, Antivirüs programları tarafından kimi zaman çok zor ya da kimi zaman hiç bulunamayabilir. Enfeksiyonların form yapılarını değiştirebilen sinsi virüslerdir. Antivirüs programları sadece virüs kodu üzerine çalıştığı için bir polimorfik virüsün mantığını kavramak ve iyice tanınması sağlamak için analiz edilmelidir.

* Makro Virüsler

Makro virüsleri tanıyabilmek için modern kelime işlemci olarak geliştirilen geniş makro dillerinden yararlanılmalıdır. Diğer Virüs türlerinin aksine, komut sistemini kullanabildiği için diğer platformlarada kolaylıkla yazılabilir.

* Truva Atları

Çoğalmaz ve kendisi ile yayılmaz Truva atları. Çünkü kesinlikle bir bilgisayar virüsü değildir. Truva atının görevi sisteme sızmak, izlemek ve raporlamaktır. En tehlikeli zararlı grubunda yer alır.

* Worms

Wormsların görevi ağlar ve internet üzerinden yayılmaktır. Genellikle tek başına bir hizmet olarak için kendisini kullandırır. İşletim sistemlerinin ve ağ donanım ve ağ arabirimlerinin güvenlik açıklarını kullanır. Bu hizmetlerin temel amacı aynı güzergah üzerinde yayılmaktır.

İnternet üzerinden gelen virüs tehlikesi

İnternet, yazılımcılar ve zararlılar için en hızlı yayılma ortamını sağlar. Amacı sadece yayılmak değil, sisteminizide ele geçirmektir. Zayıf açıkları değerlendirerek hızla yayılır ve kontrolü ele geçirir.

Virüslere karşı etkin koruma

Birkaç temel kural ile virüsleri sistemlerinizden uzak tutabilirsiniz.

Antivirüs programı en iyi yatırım!

Güvenliğinizi tek başınıza sağlayamazsınız. Bu yüzden bir yardımcıya ihtiyaç duyarsınız. İnternette dolaşırken, dosya indirirken sürekli sizi birisi denetlemeli. Bundan dolayı Antivirüs programı satın almaktan korkmayın. Çünkü en iyi yatırım.

Güncel Antivirüs programı ile yola devam edin!

Eğer Antivirüs programınız güncel değilse, korumada zayıf kalabilir ve aynı zamanda güncel virüsleri tanıyamayabilir. Bu yüzden sürekli güncellenen Antivirüs programlarını tercih etmelisiniz.

Doğrudan İnternet'ten indirilen dosyaları çalıştırmak, asla!

Internetten indirilmiş dosyalara her zaman şüpheli olarak yaklaşmalısınız. Bu tüm doyalar için geçerlidir. Örneğin bir Word dosyası Makro Virüsü içerebilir. Dosyaları kullanmadan önce muhakkak Antivirüs programınızı kullanmalısınız.

E-posta programınıza dikkat edin!

E-posta programları virüslerin ana hedefleri arasındadır. Bu nedenle gelen maillere özellikle dikkat etmelisiniz. Word, PDF, kimi zamanda URL altına gizlenmiş misafirler olabilir.

İşletim sisteminizi ve Internet yazılımınızı koruyun!

İşletim sistemi ve internet yazılım yanlış ve hata yapabilir, çünkü insanlar tarafından yazılmaktadırlar. Bu nedenle, İnternet yazılımınızın en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun. ve Düzenli güncellemeler yapın. İşletim sisteminizden "Otomatik Güncelleştir" kısmının işaretli olup olmadığını kontrol edin.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler