THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

Nasıl Bulaşır Şu Virüsler ?

BaySakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
3.395
Konular:
592
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
641
Ticaret:
(0) %
0
785
01-09-2012 04:40
#1
Nasıl Bulaşır Şu Virüsler ?
BOOT VİRÜSLERİ :

Boot virüslerinin bulaşma yollarından biri, bilgisayarın açılışı sırasında A: sürücüsünde bulunan disketin bir boot virüsü taşımasıdır. Bilgisayar açıldığında işletim sistemini yüklemek için ilk önce A: sürücüsünde disket varmı kontrol edilir. Disket varsa buradan işletim sistemi yüklenmeye çalışılır. Bu arada disketin boot' una yerleşmiş boot virüsü de aktif olur ve belleğe yerleşir. İlk iş olarak da sabit diske bulaşır.

Bellekte aktif olarak bulunan boot virüsleri takılan disketlere, kopyalama yapılan dosyalara bulaşırlar. Disketlere bulaşabilmek için en başta disketin yazma korumasının açık olması gerekir. (disket üzerinde sol alttaki küçük pencere kapalı). Virüsün kullandığı tekniğe göre disket üzerinde yapılacak işlemler sonunda (okuma/yazma) bulaşma meydana gelir. Bazı virüsler bir DIR komutuyla bile bulaşabilirler
Bir diğer bulaşma yöntemi de İNTERNET' tir. İnternetten download (indirdiğiniz) dosyaları anti-virüs programında kontrol etmeden çalıştırıyorsanız büyük risk altındasınız demektir. Bu yöntem yukarıda anlattığımız bulaşma yolundan da daha tehlikelidir. Sabit diskinize hemencecik giren boot virüsü bellekte kendini saklayarak diğer dosyalarada rahatlıkla bulaşır. Bunun için tek yapmanız gereken indirdiğiniz dosyaları testten geçirmek ve ne idüğü belirsiz dosyaları zor kalmadıkça kullanmamak...

DOSYA VİRÜSLERİ:

Virüslü bir program çalıştırıldığında virüs aktif olur ve belleğe TSR olarak yerleşir. Bundan sonra çalıştırılan dosyalara bulaşır. Genellikle dosyaların sonuna kendisini ekler. Programın başında ufak bir değişiklik yaparak programdan önce kendisinin çalışmasını sağlar.
Nereye Bulaşırlar ?Boot virüsleri sabit disk üzerinde genelde sabit diskin ilk sektörü olan ve bölümleme tablosunun (partition table) da yer aldığı ana boot sektörüne bulaşır. Virüs kodunun bir kısmı ise bu sektörden sonraki boş sektörlere yerleşir. Disketlerde ise boot virüsleri genellikle boot sektöre ve root için ayrılmış sektörlerin sonuna yerleşirler.

Dosya virüslerinin genel bulaşma yeri programların arkasıdır. DIR-2 gibi bazı virüsler daha farklı yerlere bulaşabilir.
Kimler Yazar ?
Virüsler, genellikle bilgisayarda iyi anlayan programcılığa meraklı insanlar tarafından yazılır. Virüs yazabilmek için bilgisayarın çalışmasını iyi bilmek; yeterince karmaşık, kendi kendini kopyalayabilecek ve kolay kolay farkedilmeyecek kadar karmaşık programlar tasarlayabilmek gerekir.

NİYE YAZARLAR ?

Virüs yazanların bu işi niçin yaptıkları tam olarak belli değildir, çünkü virüs yazmanın kimseye belirli bir maddi yararı olmaz. Genellikle, virüs yazanların bilgisayar bilgilerini kanıtlayabilmek gibi niyetleri olduğu söylenebilir. Özellikle zararlı virüslerin yazılması, bir suç teşkil edilmektedir.
Virüsün Etkileri Nelerdir ?
Karşılaştığımız virüslerin çoğunun bulaşmak dışında etkisi olmamaktadır. Bilgisayarı yavaşlatmak, bazen kilitlenmelere sebep olmak ve bazen dosyaların bozulması bu virüslerin yan etkileri sayılabilir. Zararsız pek çok virüsün yanısıra, bir de zararlı virüsler vardır ki, onlardan korunmak için hertürlü önlemi almak gerekir. Her virüsün etkileri ve zararları farklıdır, virüsü yazanın niyetine göre ! ---------------------- TIKLAOsmanlı klübü Katılmak İsteyenler mesaj atabilirler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler