THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

FTP Trojan Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Fenerist® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
Kadıköy
Mesajlar:
3.611
Konular:
2017
Teşekkür (Etti):
372
Teşekkür (Aldı):
785
Ticaret:
(0) %
04-09-2012 02:01
#1
Arrow
FTP Trojan Virüsleri Nasıl Temizlenir?on günlerde etrafımdaki arkadaşlarımdan bu konuda o kadar çok şikayet alıyorum ki , bu konu hakkında bir makale yazmak şart oldu. FTP adresimizi tarattığımızda yada sitemizden gelen uyarıları dikkate aldığımız trojan virüslerin sitemizi işgal ettiğini görürüz.Bu tür virüsler hem site sahiplerini hemde ziyaretçileri zor durumda bırakıyor.
FTP adresimize sızan Trojan Virüsler nasıl çalışır?

Trojan, iframe veya benzeri bir yapıdaki virüs index ismindeki html ve php uzantılı dosyaların genelde en altına veya üstüne eklenerek siteye giren ziyaretçinin virüslü siteye fark etmeden yönlenmesini sağlıyor. Bu şekilde kullanıcı virüslü siteye sitenizde dolaşırken anlayamadan yönleniyor ve virüs gizlice ziyaretçinin de bilgisayarına yükleniyor.

Trojan bize ne yapar?

Trojan, temelde bir şifre çözücü gibi çalışır. Şifrelerinizi ve kullanıcı bilgilerinizi ele geçirmek için yazılmış bu trojan virüsler bir çok antivirüs programı tarafından tespit edilemezler. FTP adresinize bağlanmak için bir ftp programı kullanıyorsanız muhtemelen kullanıc adınız ve şifreniz kayıtlıdır ve siz fark etmeden trojan virüsler ftp hesabınıza bağlanıp index dosyalarınıza bazı kodlar ekler. Böylelikle sitenizin ziyaretçileri sitenizden olmasada yönlendirdiği siteden virüsü alırlar. Yüklenen sıradan bir kod olduğu için sunucu güvenlik duvarı sorun algılayamıyor.Önlemek için ne yapmalıyız?

Güvenilir ve daima güncel olduğunu düşündüğünüz bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Hatta bu işlem için tasarlanmış antitrojan progrmalardan da kullanabilirsiniz. Bu tür virüsler herkesin güvendiği sitelerden de bulaşabileceği için site güvenliği test edilemez ama internet explorer son sürümü veya Firefox kullanılabilir. Zaman zaman taramalar yapmalı ve hiç bir zaman şifrelerinizi ftp veya benzeri programlarda kayıtlı tutmamalısınız.Sitenize Trojan bulaştıysa neler yapmalısınız?

Sitenize trojan virüs bulaştıysa aşağıdaki maddeler yazanları tez elden uygulamalısınız.

Sitenize yayına kapatın ve Index dosyanızın adını değiştirin yada ftp ana dizindeki klasör izinlerini chmod değerini 0 yapın.
Ftp programı kullanıyorsanız programı denetim masasından program ekle/kaldır seçeneğini kullanarak komple bilgisayarınızdan kaldırın.
Sitenize torjan virüs bulaştığını çalıştığınız hosting şirketine iletiniz. Hosting şirketiniz sitenize giren torjan virüsleri ve eklediği kodları temizleyerek şifrenizi değiştirecektir.
Bilgisayarınıza bulaşma olasılığını göz önünde bulundurarak ya komple virüs taraması yaptırın yada bilgisayarınıza format atın. Benim önerim format atmanızdır.
Ftp şifrenizi değiştirmeden trojan'i silerseniz daha siz mevcut trojanı silmeden yerine başka trojan virüs girecektir.

Hazır içerik yönetim sistemleri kullanıyorsanız mutlaka son sürümleri kullanmalısınız. Wordpress otomatik güncelleme istemektedir. Diğer sistemlerin son sürümleri kendiniz takip etmelisiniz.


Mutlaka etkin ve güncellenen bir antivirüs programı kullanın. Bu tür trojan virüsleri her virüs programı tespit edemiyor. Size önerim ÜCRETSİZ ve lisanslı olan AVAST programıdır. Programı kolayca indirip ücretsiz kullanabilir ve bilgisayardaki olası tüm virüs ve trojanleri saptayabilirsiniz.

Burada yer alan diğer avast antivirüs programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
Blive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2012
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
424
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
111
Teşekkür (Aldı):
31
Ticaret:
(0) %
04-09-2012 02:09
#2
avast çok kalitesiz yav herşeye ötüyor avirayı öneririm ama ellerine sağlık güzel bilgilendirme
kriptoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2012
Mesajlar:
35
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
31-12-2012 01:52
#3
Windows'ta bilgisayarinizi yavaşlatmadan en hızlı çalışan program Microssoft Essentials bi okadarda güvenilir ayrıca ücretsiz.
JacksonHacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Jamaika.
Mesajlar:
233
Konular:
36
Teşekkür (Etti):
54
Teşekkür (Aldı):
15
Ticaret:
(0) %
05-01-2013 17:05
#4
Avira Ve Microsoft Essentinals Üzerine Tanımam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler