THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

Virüs Nedir ? (Kendi Makalem)

HakTivisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Mesajlar:
10
Konular:
5
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
2
Ticaret:
(0) %
18-10-2012 11:53
#1
Virüs Nedir ? (Kendi Makalem)
Virüs Nedir ?
Günümüzde elle yapılan çoğu işlemli çok hızlı ve pratik şekilde yapabildiğimiz, unutmayan ; ama aynı zamanda düşünemeyen mekanik kölelerdir bilgisayarlar. Bizim verdiğimiz tüm komutları donanımsal ve yazılımsal anlamda sorun yoksa kusursuz olarak gerçekleştirir.
Bilgisayarlar, hiç kuşkusuz hayatımızda önemli bir yere sahiptir. İlk bilgisayar, ufak tefek işlemleri yapabilecek kapasitede olan hesap makinelerinden doğmuştur. Başta küçük çapta işlemler daha sonra da gelişim göstererek büyük çapta işlemlerin yapabilmesini sağlamıştır.Gelişmekte ve gelişmeye sürekli devam etmekte olan bilgisayarlar donanımı kontrol altında tutan yazılımlar ile çalıştırılır; gerekli duyulursa ekrana çıktı da alınabilir.
Donanımın işlevleri yanında yazılımın önemi yadsınamaz. Bİr yazılım uzmanı gerekli gördüğü alanda (Antivirüs Programları, Mp3 Oynatma Programları, CD-DVD yazdırma programları gibi) bir ürün ortaya koyar. Kullanıcılar bunları satın alarak ya da ücretsiz olarak yayınlanan yazılımları kullanabilirler.Bu yazılımlar sisteme yardımcı olan yazılımlardır; ancak bunun tam aksine sisteme zarar vermek üzere ya da yazana hizmet etmek amacıyla yazılan yazılımlar da vardır.Kötü amaçla yazılmış bu yazılımlara virüs denir.
Virüsler, işlevlerine gore belirli gruplara ayrılabilir; ancak işlevleri kullanıcının lehine değildir.Sisteme zarar vermek ve sistemden bilgi çalmak amacıyla yazılmış iki türe ayırabiliriz.Birinici grup yalnızca sistemi aksatmak veya bozmak amacıyla yazılmış olanlarıdır; ikinci grup ise karşı taraftan bilgi çeken bastıkları tuşları kayıt altına alıp virüsü yazan kişiye gönderen tarzda yazılmış virüslerdir.Bu virüsler ilkine oranla çok daha tehlikelidir.Banka şifrelerinizden, sitenizin ftp şifresine, oyun şifrelerine, messeneger facebook twitter gibi aklınıza gelebilecek tüm şifrelere kolaylıkla ulaşılabilir.Bu tarz virüsler yalnızca bilgi almakla yetinmeyip; ekran görüntülerinize, farenize,klavyenize, kameranıza, mikrofonunuza, hoparlörünüze, web tarayıcınıza, çerezlerinize ve virus yazarının hayal gücüne bağlı olarak daha bir çok bölgeye hakim olabilirler.
Çalışma şekli bakımından ikinci gruba ait; ancak biraz farklı olan virüsler de vardır: botnetler. Binlerce, onbinlerce hatta milyonlarca bilgisayara bulaşarak onlar üzerindeki tüm kapasiteyi kullanıp bir web sitesine bir sunucuya ya da bir bilgisayara saldırmak amacıyla yazılmış yazılımlardır. Bu virus size zarar vermez; ancak farkında olmadan suçlu ya da suçsuz kişilere ya da kurumlara saldırırsınız. Bu gelişmiş ağa “botnet”, virüsü bir şekilde bilgisayarına indirip çalıştırmış kişilere ise “zombi” denir.
HackerN1 Teşekkür etti.
HackerN1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
BAKU
Mesajlar:
342
Konular:
24
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
37
Ticaret:
(0) %
18-10-2012 19:34
#2
teşekkürü hak ettin))
SalvatorePL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2011
Mesajlar:
455
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
15
Ticaret:
(0) %
09-12-2012 14:29
#3
eyw saolasın

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler