THT DUYURU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
chat
Seçenekler

Bilgisayarınız kilitlendi virüsü

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.946
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
243
Ticaret:
(0) %
11-11-2012 14:35
#1
Bilgisayarınız kilitlendi virüsü
Dolandırıcılar, kullanıcıların ekranlarına “bilgisayarınız kilitlendi” uyarısı yollayarak, kilitli ekranın açılması için de 200 lira talep ediyor. Ekranın en üst kısmında yer alan “Türk Polisi Siber Suç Mücadele” yazısıyla dolandırıcılar inandırıcı olmaya çalışıyor.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde birçok bilgisayar kullanıcısı, açılan bir sayfa sonrasında ekranının kilitlenmesi üzerine sorunu çözmek amacıyla bir bilgisayar tamircisine başvuruyor. Eksen Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Uzmanı Mustafa Bozkay, Türkiye’de insanların şimdi de internet üzerinden dolandırılmaya çalışıldığı uyarısında bulundu. Bilgisayar kullanıcılarının ceplerine gözünü diken dolandırıcıların her gün türlü yöntemler deneyerek hedeflerine ulaşmak için çabaladığını belirten Bozkay, “İşyerlerimize başvuran kullanıcıların ekranları, ‘bilgisayarınız kilitlendi’ uyarısıyla kullanılamaz hale getiriliyor. Kilitli ekranın açılması için de açılan sayfadaki bölümlerde yer alan formda paysafecard kupon bilgilerinin doldurulması istenerek 200 lira talep ediliyor. Ve en ilginç ve şaşırtıcı olanı ise, çıkan ekranın en üst kısmında ‘Türk Polisi Siber Suç Mücadele’ yazısı dikkat çekiyor. Yani, dolandırıcılar yine polisin ismini kullanarak bilgisayar kullanıcılarını ağına düşürmeyi hedefliyor” dedi.
CEZA DAVASI AÇILACAĞI TEHDİTİBilgisayar ekranında beliren sayfada, kullanıcılardan 48 saat içerisinde 200 liralık ödeme talep edildiği, aksi halde bilgisayarın kilitten çıkarılmasının mümkün olmayacağının belirtildiğini ifade eden Bozkay, dolandırıcıların bu durumda otomatik olarak açılacak ceza davalarıyla karşı karşıya kalacağı tehdidinde bulunduklarını kaydetti. Bozkay, “Bilgisayar kullanıcılarına ekranın kilitlenme nedeni olarak telif hakkıyla korunan dosyaların (yazılım ve filmler) kullanım veya dağıtımı, terörist kuruluşlarına ait sitelerin ziyareti, bilgisayardan diğer bilgisayarlara virüs karışımı, ülke yasasına göre kumarın yasak olmasına rağmen oynanması, *****grafik dosyaların kullanım ve dağıtımları gibi gerekçeler gösteriliyor. Bu ihlallerden dolayı bilgisayarın çalışmasının durdurulduğu belirtilerek, kullanıcıların cezai kovuşturma görmeden bilgisayar kilitlerinin açılması için 200 lira para talep ediliyor. Ve bunun için 48 saatlik bir süre tanınıyor. Bunun için kullanıcılardan bir paysafecard kuponu için nakit alışveriş yapması istenilerek kupon kodunun doldurulması isteniyor. Aksi halde ceza davası açılacağı tehditleri yapılıyor. Bilgisayar kullanıcıları bu tuzağa kesinlikle düşmemeli, biz virüs diye tabir ettiğimiz ekranda böyle bir sayfa göründüğünde bilgisayar ve yazılım uzmanlarına müracaat edilmesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.


VİRÜS İNTERNET BAĞLANTISI OLDUĞUNDA DEVREYE GİRİYOR
Mustafa Bozkay, ekranlarında böyle bir sayfa açıldıktan sonra bilgisayarı kilitlenen kullanıcıların son günlerde bu tür şikayetlerle yoğun olarak kendilerine müracaat ettiklerini dile getirerek, “Yurtdışı kaynaklı olarak değerlendirdiğimiz internetten bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı bilgisayar kullanıcılarımız konunun uzmanlarına başvursun. Çünkü, bu virüsün girdiği ekranlardaki kişisel bilgiler çok kolay temin edilebiliyor. Bu virüs sadece internet bağlantısı olduğunda devreye giriyor. İnternet bağlantısı kesildiğinde ise bilgisayar normal işlevini görüyor ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Bu virüsü çeşitli programlarla yok edebiliyoruz ya da bilgisayarda yeniden kurulum yaparak bu sorunu kısa sürede çözebiliyoruz. Bize gelen bilgisayarlarda, genelde kullanıcıların ya bilgisayarında bir antvirüs programı yüklü olmadığını ya da ücretsiz olarak yüklenen antivirüs programlarının kullanıldığını görüyoruz. Bunlar yeterince güvenlik sağlamadığı için kullanıcılarımıza tavsiye etmiyoruz” şeklinde konuştu.
Bozkay, Emniyet birimlerinin de yeni olan bu dolandırıcılık yöntemine karşı son günlerde vatandaşları dikkatli olmaları konusunda sık sık uyarmaya başladıklarını da sözlerine ekledi.
PASVAR Teşekkür etti.
Byproking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
Nereye...
Mesajlar:
2.128
Konular:
699
Teşekkür (Etti):
670
Teşekkür (Aldı):
417
Ticaret:
(0) %
11-11-2012 15:14
#2
kardeşim avirüs kodu verirmisin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler