İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

****sploit meterpreter

18-07-2013 12:50
#1
BadSecTooR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
Local-Host
Yaş:
28
Mesajlar:
47
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
4
Konular:
3
Ticaret:
(0) %
****sploit meterpreter uygulamaları
****sploit Framework’ünü meterpreter payloadunu kullanarak uzak sistemler üzerinde pentest amaçlı nasıl işlemler gerçekleştirilebileceğini örnekler ile anlatacağım.
Open source bir araç olan ****sploit , Perl programlama dilinde yazılmaya başlanmış fakatdaha sonra Ruby dili ile sil baştan tekrar geliştirilmiş bir zafiyet tesbit ve exploit aracıdır.Hackerlar,antivürüs geliştiricileri ve pentest uzmanlarının olmazsa olmaz araçlarının başında gelmektedir. ****sploit, set edilen payloadların encode edilerek sistemlere gönderilebilme özelliği ile IPS/IDS gibi saldırı tespit ve engelleme sistemlerini atlatarak,Antivirüs ve personal firewallara takılmadan uzak sistemler üzerinde çalıştırabilme özelliğine de sahiptir.
****sploit ile çalışmak için temel olarak şu 3 adım gerçekleştirilmelidir:
· Hedef sistem işletim sistemi üzerinde çalışacak uygun exploitin tesbiti ve gerekli konfigrasyonunun yapılması
· Uygun payload’un belirlenmesi ve konfigrasyonunun yapılması
· Exploit işleminin gerçekleştirilmesi.
Meterpreter ise, ****sploit Frameworkü’nün sahip olduğu bir çok payloaddan yalnızca biridir. Komplex bir yapısı olmasına rağmen en yararlı payload olduğu kanaatindeyim .Genellikle uzak sistemler üzerinde download ve upload işlemleri ve uzak sistemlerin ekranlarını VNC gibi kontrol sistemleri ile kontrol etmek için kullanılır.Fakat tabi ki meterpreterin yetenekleri bunlarla sınırlı değildir.
Aşağıda meterpreter ile yapılabilecek bir çok çalışmanın nasıl yapılabileceğine değindim. Ayrıca daha iyi anlaşılması ve ne ile karşılaşılacağının görülebilmesi açısından verilen komutların, çıktılarını da makaleye ekledim.

Biz tüm makalemiz boyunca psexec exploitini ve meterpreter payloadunu kullanacağız.Psecec exploitini sistemi ele geçirmek için meterpreter payloadunu ise ele geçirilen uzak sistem üzerinde kontroller ve önemli bilgilerin ele geçirilmesi için kullanacağız.Psexec exploiti, Windows işletim sistemine sahip uzak bir sistem üzerinde bilinen bir kullanıcı adı ve şifre ile oturum açma işlemini gerçekleştirmektedir.Bunun için 445 SMB portunun açık olması gerekmektedir.

Bu kadar bilgininin ardından vakit işe koyulma vakti : ) Şimdi ****sploit frameworkünü consoldan çalıştırmak ile işe başlayalım.Bunun için aşağıdaki komutu sistemimize verelim.****sploiti çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi use komutu ile,belirtilen path’deki psexec exploitini kullanarak,uzak bir sisteme erişim sağlayamak istiyoruz. Psexec ile ilgili kullanılacak ve değer atanmış/atanacak parametreler show options komutu ile metospoloit üzerinde görülebilir.Aynı şekilde info ve show advanced komutları da aynı işi görecektir.Görüleceği üzere RHOST,SMBUser ve SMBPass parametrelerinin current setting kısımları şuan boş duruyor,bunlara gerekli değerleri atamalıyız.

Uzak bağlantı yapacağımız sunucunun IP'sini RHOST parametresine atıyoruz.Aynı şekilde SMBUser ile sistem üzerindeki bir accounta ait kullanıcı adı ve SMBPass parametresi ile de uzak sistem üzerinde aktif accounta ait parola bilgisini atıyoruz.Accountun hesap bilgilerinin nasıl ele geçirildiği bu yazımın konusu olmadığı için oralara değinmiyorum.İlgili parametrelere değerleri belirtildikten sonra sıra bu exploiti çalıştırmaya geldi.Exploit komutu ile psexec exploitini çalıştırıyoruz.Run komutu da exploit komutu yerine aynı amaç için kullanılabilirdi.

Not: ****sploitde bir exploit kullanılmak isteniyorsa use komutundan sonra exploitin path’ini belirtmemiz ve daha sonra uygun parametreler ile gerekli ayarları yapmamız yeterlidir.Exploiti çalıştırmak için ise run veya exploit komutlarının biri koşturulmalıdır.Evet artık meterpreter satırına kavuştuk. Farkettiyseniz yukarıda payload set etmedik.Bunun sebebi psexec zaten bizim yerimize meterpreter payload’unu uzak sisteme uploat etti.Fakat bunu yaparken default olarak 4444 local portunu kullandı.Bu ve bazı default değerleri manuel girmek isterseniz payload’u set etmek için set PAYLOAD windows/meterpreter/reverse_tcp şeklinde bir komut verdikten sonra yukarıda yaptığımız gibi LHOST,LPORT v.s gibi parametrelere değerleri atamanız gerekecektir. Bundan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bundan sonrası uzak sistem üzerindeki atraksiyonlardan oluşan oldukça zevkli bir bölüm.Şimdide uzak sistem üzerindeki networksel ( interfaceler ,IP,Netmask , Gateway v.s) ayarları görmek için ipconfig –a komutunu koşturmakla işe başlayalım.Meterpreter ile uzak sistem üzerinde sysinfo komutu ile uzak sistem üzerindeki sistem bilgilerini özetle alabilirsiniz.istem üzerinde hangi yetkilerde erişim yaptığınızı görebilmek için getuid komutu koşturulabilir.Görüldüğü üzere System yetkilerinde erişim sağlanmış görünüyoruz.Getpid komutu ile ise mevcut sistem PID değeri alınabilir.Uzak sistem üzerinde etkin Process privilegets görebilmek için getprivs komutu koşturulabilir.Uzak sistem üzerinde herhangi bir komut çalıştırmak istiyorsak bunu execute komutu ile gerçekleştirebiliriz.Basit kullanımı aşağıdaki gibidir.

Kullanıcı İmzası
Cyber Team
Kendi Haline Bir Garip Desem İnanır Mısınız?

18-07-2013 13:19
#2
bigbox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Azeri/Baki
Yaş:
27
Mesajlar:
3.233
Teşekkür (Etti):
77
Teşekkür (Aldı):
410
Konular:
277
Ticaret:
(0) %
Konun burda olmali diyil ornek http://www.turkhackteam.net/exploitl...kteam-org.html
Kullanıcı İmzası


All that glitters isn't gold
-Parlayan hersey kizil diyildir

Hacking And Network Security ©

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı