İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Virüsler İle İlgili Bilgiler Ve Korunma Yolları

02-09-2013 00:45
#1
levels24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Alaska
Mesajlar:
232
Teşekkür (Etti):
64
Teşekkür (Aldı):
84
Konular:
37
Ticaret:
(0) %
Web Tarayıcılarına Bulaşan Virüsleri Temizleme İşlemleri

Son zamanlarda bu virüslerden şikâyet eden kişiler oldukça çoğaldı, konuda elimden geldiğince bu virüslerden kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

Web tarayıcılarına bulaşan zararlılar bildiğimizden biraz daha farklı oluyor, bir trojan gibi klavyeden girdiğiniz bilgileri veya ekran görüntünüzü sızdırmıyor yada harddiskinize zarar vermiyor. Bu yazılımların asıl amacı reklâm, para kazanma veya web sitelerine girdiğiniz şifreleri sızdırmak olabiliyor.
Örneğin, tarayıcınızın ana sayfasını sizin isteminiz dışında başka bir internet sitesine yönlendirmek, Google aramalarında tıkladığınız her linke kısaltma ekleyerek sahibine gelir sağlamak gibi.

Chrome taryıcısını baz alarak anlatıyorum;

1) İlk olarak program ekle/kaldır'dan ne işe yaradığını bilmediğiniz programları kaldırın. (Emin olmadığınız programları google'da aratın.)

2) Regedit'ten (kayıt defteri) arama yaptırın, bulunan kayıtları silin. (Örneğin; tarayıcınız her açıldığında internetsitesi.com sayfası açılıyorsa, internetsitesi.com internetsit, internetsitesi diye aratabilirsiniz.)

3) Bilgisayarım penceresini açıp CTRL+F ile genel arama yaptırın.

4) Chrome.exe'ye sağ tıklayıp özellikler penceresini açın, hedef kısmında "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" uzantısından sonra ne yazıyorsa silip kaydedin.

5) Tarayıcıya chrome://plugins/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın.

6) Tarayıcıya chrome://extensions/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın.

(Eklentiler flash player veya google vs. gibi yanıltıcı isimler taşıyor olabilir.)

Bu işlemler işe yaramadıysa;

7) C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörünün içini temizleyebilirsiniz.

8) Sistemi sorun yaşamadan önce bir tarihe geri yükleyebilirsiniz.

! ! ! Bu Virüs Başka Virüs ! ! !

Bilgisayarlara bulaşan virüsler kullanıcıların baş belası oluyor. Sanal korsanlar dolandırıcılık yaparken virüsleri kullanıyor. Peki bilgisayarınıza virüs nasıl bulaşıyor ve dolandırıcılar bu işlem ile nasıl kandırıyorlar?

İnternet sayfalarında tıkladığınız bir link ile bilgisayarınıza aldığınız virüs, daha sonra cihazınızı kapatıp açtıktan sonra ekrana Jandarma Genel Komutanlığı'nın logosu olan ve üzerinde polis amblemi ve polis fotoğrafı bulunan bir sayfa olarak açılıyor. Bilgisayarınızın bloke edildiği yazan bu sayfada, sizin hakkınızda çocuk cinsel istismarı suçlamasında bulunuluyor, suçlamanın ortadan kalkması için nakit kuponla hesaba 100 avro yatırmanızı aksi halde savcılığa çocuk cinsel istismarı sebebiyle suç duyurusunda bulunulacağı söyleniyor.

Ayrıca dolandırıcılar daha inandırıcı olması için "İnterpol" yazısı ve logosunu da kullanıyorlar. Bu durumda kullanıcılar yem olmasın diye Jandarma Genel Komutanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Son günlerde farklı yollar ile Jandarma Genel Komutanlığına ulaşan şikâyet ve ihbarlarda; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda “Jandarma logosu ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın adı kullanılarak kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir. Jandarma Genel Komutanlığının böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan incelemede bilgisayarlarına yerleşen bir virüs tarafından ekranın kilitlenerek kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için; bilgisayarlarına virüs bulaşmış vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir" denildi.

Bilgisayarım virüslendi. Nasıl temizleyecegim?

Bir programın virüslü olduğundan şüpheleniyorsanız, yapacağınız ilk iş, o an kullandığınız tüm uygulamaları kapatmak, yaptığınız işleri saklamak. Ardından, bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı (gerekirse disket(lerin)izi tarayın. Her zaman için, kullandığınız antivirüs programının yeni bir sürümünü elde etmeye çalışın.

Eger bilgisayarınızın sistem alanları da etkilenmişse, bu durumda bilgisayarınızı kapatın. Ardından, bilgisayarınızı "temiz bir sistem disketi" ile açın. Bu yüzden, her zaman böyle bir disket bulundurmak faydalı olacaktır (windows95 için Rescue Disk). Daha sonra, bir virüs tarama/temizleme programı ile bilgisayarınızı tarayın.

Virüslerden korunma yolları nelerdir?

En iyi korunma yolu, şüpheli programları, güvenmediğiniz internet sitelerinden aldığınız programları hemen kontrol etmeden çalıştırmamak. Dışarıdan bir program aldığınızda "MUTLAKA BİR VİRUS TARAYICI İLE" kontrol edin.

Ancak, bu korunma önlemi de yetmeyebilir. Virüsler yanında, çalıştırdığınızda bilgisayarınızın önemli dosyalarını silen, disklerinizi formatlamaya çalışan ve ilk anda yararlı gibi görünen (söz gelimi ilk anda bir oyun programı olduğunu sanırsınız) programlar da var. Bu programlar, genellikle, illegal programların bulundugu birtakım kontrolsüz FTP sitelerinde, web sitelerinde bulunmaktadır. Bu tip programların dağıtıldığı önemli yerlerden biri de haber gruplarıdır (usenet news). Aldığınız bir mailin sonuna eklenen ve "lütfen ilişikteki kısa programı çalıştırın, size çok güzel bir yeni yıl kutlaması mesajı veriyor" gibi bir mesaj görür, eklenmiş programı alır ve çalıştırırsanız başınız muhtemelen dertte olacak demektir. Programı alırsınız, içinden hiç virüs çıkmaz. Ama, aldığınız program, çalıştırıldığında, aslında makinanıza ciddi zararlar veren bir algoritmayı doğrudan çalıştırıyor olabilir. Bu yüzden, çok dikkatli olmak lazım. Son pişmanlik fayda etmiyor.

Önemli dosyalarınızın (sistem dosyaları, önemli kişisel dosyalar vb) yedeklerini almaya çalışın. Ve de süpheli bir şekilde aldığınız bir programı hemen silin.

Bilgisayarınıza, eger imkanınız varsa, bir virüs koruyucu kalkan programı yükleyin. Bu da, sizi bir miktar koruyacaktır. Bu programların seçenekleri ile biraz oynayarak tam kullanımını öğrenin. Bazıları, disk formatlama, dosya silme vb gibi konularda kullanıcıyı uyaran özelliklere sahiptir.

İnternet'ten aldığım e-posta'dan bilgisayarım virüs kapabilir mi?

Sadece düz yazı içeren bir e-postayı okumakla sisteminize virüs filan bulaşmaz. Eger aldığınız e-posta ile birlikte bir "attachment (eklenmiş dosya)" varsa (eklenmiş dosya, herhangi bir çalıştırılabilir (executible) dosya olabilir), mailinizi okuyup gelen dosyayı diskinize saklamakla "o dosya virüslü dahi olsa" yine virüs bulaşmaz. Tabii, eklenmiş dosyayı çalıştırırsanız ve o dosya da virüslü ise, sisteminize virüs bulaşabilir. Bu tamamen sizin sorumluluğunuz. Yıllar içinde mail programları oldukça gelişmiştir. bazı özel tekniklerle, mail içine "doğrudan çalıştırılabilir kod" ekleme olanağı vermektedir. Daha çok yeni olan bu kullanım, tüm potansiyel virüs saldırılarına açıktır. Dolayısıyla, size gelen bir maili okumadan önce, "konusuna" ve "kimden gönderildiğine" ayrıca "uzunluğuna" bakıp ona göre bir karar verebilirsiniz. Kullandığınız mail programı, bazı seçeneklerini degiştirirseniz, maili okumak için açtığınız anda, sizin onayınızı almadan, aslında bir program olan ilgili kod çalışmaya başlayabilir.

İnternet'teki web sitelerine girdiğimde bilgisayarım virüs kapabilir mi?

Hayır, bulaşmaz. web sayfalarını oluşturmada kullanılan HTML, sabit diske yazma/silme vb yapılmasına izin vermez. Bunun yanında, web sayfalarında çok kullanılan Java ve JavaScript ile yazılmış web uygulamaları da diskinize kesinlikle hiçbirşey yazmaz, hiçbirşeyi silmez. Bu yüzden, gönül rahatlığı ile web üzerinde dolaşabilirsiniz.

Internet'teki bir dosya arşivinden aldığım programlar virüslü olabilir mi? Bunlar ne kadar güvenli?

Güvenilir dosya arşivlerinden alınan programlarda virüs olması ihtimali yok denecek kadar azdır. Bunlar genellikle, popüler bilgisayar dergilerinin arşiv siteleri; tanınmış yazılım şirketleri, yansıları dünyanın pek çok yerinde tutulan Simtel, Cica, Tucows, Winsite gibi sitelerdir. Zaten bir siteye girdiginizde o sitenin muhteviyatı size bazı ipuçları verir. Eger illegal programların ve "crack" olarak adlandırılan bazı programların olduğu bir sitede iseniz virüslü program alma ihtimaliniz son derece yüksek.
Kullanıcı İmzası
" OFFLİNE "

09-09-2013 02:40
#2
levels24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Alaska
Mesajlar:
232
Teşekkür (Etti):
64
Teşekkür (Aldı):
84
Konular:
37
Ticaret:
(0) %
\ GÜNCEL /

BİLGİSAYAR VİRUSU NEDİR?

Yazıma bana daha önceden nakledilen yaşanmış bir hatıra ile başlamak istiyorum. 3-5 bilgisayarlı bir intranet sistemine virüs bulaşır ve sistem çalışmaz duruma gelir. Virüsten kurtulmak için bir program alınması gerekmektedir. Ancak gerekli para bulunamadığı için konu idareciye aktarılır. İdareci bilgisayar odasına gelir ve sıkıntılı bir şekilde odada gezmeye başlar. Biraz sonra bilgisayarın üzerindeki tozu fark ederek, parmağı ile bir çizgi atar ve sorumluya dönerek “ işte ortalık böyle kirli ve tozlu olursa bilgisayarlara virüs bulaşır “ der.
Hatıradan da anlaşılacağı üzere, isimden dolayı virüs, gerçekten bir mikropmuş gibi algılanmaktadır. Ancak virüs gerçekte bir bilgisayar programıdır. Yani Windows İşletim Sistemi, Google, muhasebe programları ve benzeri programlar gibi virüslerde bir yazılım programıdır. Bilgisayar açıldığında işletim sistemi veya komutla çalışan programlar gibi virüs programları da çalışmaya başlarlar. Sonuç olarak bilgisayar virüsleri birer mikrop değil, tamamen kodlardan oluşan birer yazılımdır. Hatta, bilgisayar virüslerini teknolojiyi en yakından takip eden programlar arasında sayabiliriz.

VİRÜSLERİN TARİHSEL GELİŞİMİNE BAKIŞ

1. 1948 yılında, John Von Neumann`ın, bir bilgisayar programının kendi kendisini kopyalayabileceği tezi, virüslerin yazılması fikrine yol açtı.
2. 1981 yılında, Aplle II bilgisayarı için bilgisayar mühendisliği öğrencileri tarafından bilgisayar virüsü yazıldı.
3. 1983 yılında, bir doktora tezinde, ilk kez bilgisayar virüsü kavramı kullanıldı.
4. 1986 yılında, iki Pakistanlı kardeş, "Brain" (beyin) adlı virüsü yazdılar.
5. 1989 yılında, IBM şirketi tarafından ilk Anti-Virüs yazılımı satışa sunuldu.
6. 1990 yılında, Symantec firması, Norton anti-virüs yazılımını piyasaya sürdü.
7. 1990-92 yıllarında yazılan virüs sayısı % 450 oranında arttı.
8. 1995 yılında Windows için virüs yazıldı.
9. 1999 yılında meşhur Melissa virüsü yazıldı ve yayılmaya başladı.
10. 2000 yılında, Aşk virüsü (I Love You) dünyaya yayıldı ve milyonlarca bilgisayara girdi.
11. 2001 yılı, virüsler için tam bir altın yıl oldu; virüsler dünyada 12 milyar dolarlık zarara neden oldu.
12. 2001-05 yıllarında virüslerin önlenemeyen yükselişi devam etmekte.

BİLGİSAYAR VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR VE YAYILIR?

Bilgisayar virüsleri, önceki yıllarda disket ve CD romlar aracılığı ile yayılmakta iken, günümüzde internet üzerinden yayılmaktadır. İnternetten indirdiğiniz programlar, dosyalar veya kabul ettiğiniz e-postalarla birlikte bilgisayarınıza virüs programı yüklenebilir, yaygın değişle bilgisayarınıza virüs bulaşabilir.

Hatta artık virüslerin yayılması için, internetten program yada dosya indirmenize veya e-posta kabul etmenize gerek kalmaksızın sadece internete bağlı olmanız yeterlidir. İnternete bağlıysanız ve yeterli güvenlik önlemlerini almamış iseniz, bilgisayarınızın içine uzaktan erişimle kolayca virüs programlarının yerleştirilmesi mümkündür.

Bazı bilgisayar virüsleri de bilgisayarda kurulu olan program ve/veya işletim sisteminde olan açıklıkları kullanarak bilgisayara bulaşır.

Bilgisayar virüsleri bulaştıkları bilgisayarlarda, yakalanma riskini bertaraf etmek için makinenin güvenlik sistemini kapatırlar.

Internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlarını daha da iyi anlayabiliriz bu sayede virüs yazan kişiler virüsün yazım amacına uygun olarak zararlar verebilmektedir.

BAŞLICA VİRUS ÇEŞİTLERİ

a) Worms (Kurtlar) : “Worm (Kurt) bağımsız çalışan bir virüs programdır. Bu virüs programı kendini bir bilgisayardan ötekine kopyalayarak çoğalır. Genellikle network sistemleri yani bir iletişim ağı üzerinde bulunan bilgisayarlara kopyalanarak yayılır. Diğer virüslerden farklı olarak, başka programlara sıçramaz. Kurtlar veri yok etmekle birlikte, network içinde dolaşarak, iletişimi yok edebilir. Bazen de bulaştığı bilgisayara ait verileri başka bir bilgisayara yönlendirebilir.

b) Macro virüsü : Bilgisayarınızda kullanıdığınız bazı paket programların, eksik kaldığı yada ihtiyazınızı karşılayacak şekilde bu kullanılan temel programa yardımcı olarak geliştirilen programlar vardır. Bu yardımcı programın yazım dilinde temel programla aynı olur. Bunun gibi bazı paket programların "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma, işlem yapma, tablo oluşturma gibi temel bazı çaılşmalar sırasında birçok işlemleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler, sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Macro virüsleri hangi temel programa ek olarak yazılmışlarsa o programı her çalıştırmanızda aktif hale geçer ve ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya çalışır. Böylece o programla oluşturulan her dökümana virüs bulaşmış olur.

c) Trojan horses (Truva Atları) : “Truva Atı, bir program içinde gizlenen ve bilgisayarınızda gizli İşlevler yapan bir virüs programıdır.

Truva Atları genellilkle, e-postaların içine yerleştirilerek yollanır. İçine saklandığı program çalıştırılcaya kadar aktif hale geçmezler. Truva Atı aktif hale geçince, bulunduğu sistemdeki korunmasız host ve serverlar hakkındaki bilgilerin tamamını ya kendi içinde kaydetmeye başlar. Yada bu virüslerin özelliği gereği bulaştığı bilgisayarları uzaktan erişime uygun hale getirdiğinden, elde ettiği bilgileri başka bir bilgisayara internet yoluyla gönderir. Bu virüsü bilgisayarınıza yerleştiren kişi, uzaktan erişim suretiyle sizin bilgisayarınızın içine çok rahatlıkla girerek, dosyaların açarak içeriğinde değişiklik yapmak, dosya silmek, sizin dosyalarınızı kendi bilgisayarına kopyalamak, e-postalarınızı okumak, CD-ROM’ u açıp-kapatmak, varsa internet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi kopyalamak gibi sizin bilgisayarınızda yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilmektedir. Kısacası, Truva Atı bulaşan bir bilgisayarın, biri siz diğeri de uzaktan erişim metoduyla bilgisayarınıza giren kişi olmak üzere iki kullanıcısı olur.

Zekice yazılmış bir Truva Atı, kendisini asla belli etmeyeceği ve hiçbir iz bırakmayacağı için, onun nerede olduğunu bulmak gerçekten çok zordur ve profesyonellik gerektirir.

d) Logic Bombs (Mantık Bombası) : Mantık Bombaları, herhangi bir programın içerisine yerleştirilen virüs programlarıdır. Bazı şartların sağlanması durumunda patlayarak yani çalışmaya başlayarak sisteme zarar verirler. Çernobil virüsü buna çok iyi bir örnek olabilir. Bombalar, tüm dosyaları ve bilgileri silebilir veya sistemi göçertebilir.

e) Trap doors (Tuzak Kapanları) : “Tuzak kapısı ya da arka kapı, bir sistemin yazılımını yapan kişi tarafından, yazılımın içine gizli bir şekilde yerleştirilen bir virüs yazılımıdır. Bu programın çalıştığı bilgisayara virüsü yerleştiren kişinin, uzaktan erişim yöntemiyle sistem koruyucularını aşarak sızması mümkündür.

f) Exploit (Sömürmek) : İşletim Sistemleri ve bazı programların açıklarını bulup bu açıkları kötüye kullanma yöntemine “exploit” deniliyor. Exploit’ler ile sistem şifreleri görülebilir, sistemler hakkında bilgiler elde edilebilinir. Exploitler sistemin olağan olarak çalışmasına engel olurlar ve sisteme dışardan kod göndererek sistemi normal olarak çalıştığına ikna ederler ve genelde de yetkisiz erişim için kullanılmaktadır. Bu tip virüsler, bulaştıkları bilgisayarın hafızasında bulunan e-posta adreslerinin hepsine o bilgisayar üzerinden e-posta göndererek virüsün diğer bilgisayarlara da bulaşmasını sağlarlar. E-maili alan kişi, gelen mailin daha önceden haberleştiği ve tanıdığı bir kişiden geldiğini görerek maili açmakta hiç tereddüt etmez ve kendi bilgisayarına da virüsü bulaştırır. Virüs bu bilgisayar üzerinde de ayanı işlemi tekrarlayarak yayılmaya devam eder.
Bu tip virüslerin birçok kullanıcıya hitap eden serverlara bulaştığını düşünürsek, servera bağlanan her bilgisayara bu tip virüslerin bulaşması ile bir anda birçok bilgisayar zarar görmektedir.

VİRUS BULAŞAN BİLGİSAYARLARDA KARŞILAŞILAN BAZI TEMEL PROBLEMLER

Virüslerin bulaştığı bilgisayarlara verebileceği zarar türleri;
- Bilgisayarınızda hata ve uyarı mesajları almanıza neden olabilir.
- Bilgisayarınızı kilitleyerek işlem yapmanızı engeller.
- Bilgisayarınızda erişmek istediğiniz bir dosyaya erişiminizi engelleyebilir.
- Dosyalarınızın tamamını ve/veya bir kısmını kullanılmaz hale getirebilir.
- Bilgisayarınızı kapanmaya zorlayıp tekrar açılamaz hale getirebilir.
- Bilgisayarınıza yerleşerek durağan kalır ve sizin yaptığınız işlemlerin veya bilgilerin (internet bankacılığı işlemleri, kredi kartı bilgileri) yetkisiz 3. kişilerin tarafından bilinmesine sebep olabilir.
- Kullandığınız sistemi uzaktan erişim metoduyla başka bir sisteme bağlayarak, sistemi 3. kişilerin kullanımına açabilir.

Virüslerin sadece PC tabir edilen bilgisayarlara bulaştığı yönünde genel bir kanı olsa da bu tamamen yanlıştır. Server tabir edilen sunucu bilgisayarları konunun uzmanları tarafından kurulumu yapıldığından sistem açıklara ve virüslere karşı daha fazla hassastır. Fakat virüslerin hedef kitlesi bununla da sınırlı değildir. Günümüzde cep telefonlarında da işletim sistemlerinin ve değişik yazılımların kullanılması virüs kodlayan kişiler için yeni bir hedef kitle oluşturmuş durumdadır.


VİRUSTEN KORUNMA YOLLARI VE ÖNERİLER

- Yazma korumalı disketleri paylaşmayın. Çünkü bu tarz disketler virüs bulaştırmanın en basit yoludur.

- Internet`ten indirdiğiniz her program veya dosyanın içinde virüs olma ihtimalinin olduğunu her zaman göz ardı etmemeniz gerekir.

- Bilgisayarınıza bir anti virüs programı yüklemelisiniz. Anti virüs programlarına örnek olarak Norton Anti Virüs, Panda Anti Virüs, Karspersky, Mcafee gibi anti sayabiliriz. Fakat unutulmamalıdır ki, bu tarz programları bir sefer kurmak sizi her zaman virüslere karşı korumaya yeterli olmayacaktır. Anti virüs programlarının kendi internet sitelerinden güncellenmek suretiyle, yeni virüs tehditlerine karşı sürekli güncel tutulmalıdır.


- Tanımadığınız kişilerden gelen ve “.exe”, “.pif ” gibi uzantılara sahip dosyaları kabul etmeyin ve bu tarz e-mailleri hemen imha edin.

- Bilgisayar oyunlarının yama tabir edilen eklentilerinin internet üzerinden aranması esnasında çekilen dosyaların ve oyun hilelerinin virüslü olma ihtimali oldukça yüksektir.
- İnternet kullanıcılarının programlara para ödemek yerine dene sürümü olan programların “crack” tabir edilen yasadışı eklentilerini eklemek sureti ile programları tam sürüm olarak kullandıkları bilinmektedir. Bu tarz dosyalara rağbetin fazla olması ve bu dosyaların hali hazırda yasa dışı olması sebebi ile virüs taşıma riskleri oldukça fazladır.

- Bazı virüsler, farklı kişilerin e-mail adreslerini ve isimlerini kullanarak virüsü yaymaya çalışıyor. Örneğin, exploit virüsünde açıklandığı gibi, virüsün bulaştığı bilgisayar hafızasında bulunan e-posta adreslerine otomatik mail atarak diğer bilgisayarlara bulaştığı ifade edilmişti. Bu sebepten bilgisayarınızda, tanıdığınız kişilerden geliyor dahi olsa gelen bütün e-postaların otomatik kontrol eden anti virüs programlarının kurulu olmasında fayda vardır.

- Virüs içeren e-maillerin belirli konuları vardır. Bunlardan bir kısmı şöyledir : “ Your Application, Your Details, That Movie, Screensaver, Wicked ScreenSaver ve benzeri “. Bu tarz konuları içeren maillerin virüslü olma ihtimali yüksektir.

- Bilgisayarlarda ve değişik uygulamalarda ihtiyaç duyulacak bir programın bulunduğu web sayfaları internet üzerinde bulunmaktadır. Bu web sayfalardan indirilen programların içinde virüs programlarının olma ihtimali yüksektir. Bu web sayfalarından indirdiğiniz her program veya dosya şüphe ile bakmalısınız.

- Virüs bulaşan bilgisayarlarda her açılışında virüs programları da aktif hale geçeceğinden, bilgisayar içinde daha önceden kurulu bulunan anti virüs programı da virüslü şekilde çalışacağından virüsün bertaraf edilmesi imkânsız hale gelir. Bu sebepten, bilgisayarınızda kurulu bulunan anti virüs programını kullanarak mutlaka bir anti virüs açılış disketi oluşturun ve saklayın. Daha sonradan bilgisayarınıza virüs bulaştığında, daha önceden oluşturduğunuz bu temiz disketle bilgisayarınızı açıp makinenizi kurtarabilirsiniz.
Kullanıcı İmzası
" OFFLİNE "
09-09-2013 19:57
#3
Üyelik tarihi:
06/2010
Mesajlar:
752
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
60
Konular:
28
Ticaret:
(0) %
kopyala yapistir
Kullanıcı İmzası
09-09-2013 21:29
#4
levels24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Alaska
Mesajlar:
232
Teşekkür (Etti):
64
Teşekkür (Aldı):
84
Konular:
37
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
mustoyildiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kopyala yapistir
Kardeşim Kopyala / Yapıştır Doğrudur.

Ama Ben Okudum Çoğunu Sizlerle de Paylaşmak İstedim..
Kullanıcı İmzası
" OFFLİNE "
bigbox Teşekkür etti.
10-09-2013 00:30
#5
bigbox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Azeri/Baki
Yaş:
27
Mesajlar:
3.233
Teşekkür (Etti):
77
Teşekkür (Aldı):
410
Konular:
277
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
levels24´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kardeşim Kopyala / Yapıştır Doğrudur.

Ama Ben Okudum Çoğunu Sizlerle de Paylaşmak İstedim..

Katiliyorum arkadasa kopyala yapistirinda faydasi var okumayanlara......bilmezsiniz ve ala edersiniz binlerce forum ve site var guzel bilgiler var siz hepsine ulasamazsiniz ki amma bir forumda olamasi iste guzel herkes paylassin bilgilensin bunun zarari yok !!! bu yorumum tum THT'deki arkadaslara
Kullanıcı İmzası


All that glitters isn't gold
-Parlayan hersey kizil diyildir

Hacking And Network Security ©
Konu bigbox tarafından (10-09-2013 00:35 Saat 00:35 ) değiştirilmiştir.
levels24 Teşekkür etti.
10-09-2013 00:33
#6
levels24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Alaska
Mesajlar:
232
Teşekkür (Etti):
64
Teşekkür (Aldı):
84
Konular:
37
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
bigbox´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Katiliyorum arkadasa kopyala yapistirinda faydasi okumayanlara...... cogunuz bilmezsiniz binlerce forum var guzel bilgiler var siz hepsine ulasamazsiniz amma bir forumda olamasi iste guzel herkes paylassin bilgilensin bunun zarari yok
Yorumun İçin Teşekkür Ederim. Kimse Bunları Okumuyor Neden Biliyormusun Aslında Biliyorsun Uzun Göründüğü İçin ama Bir Okusa Ne Kadar Yararlı Bilgiler Olduğunu Olnarda Anlayacak...
Kullanıcı İmzası
" OFFLİNE "

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı