İPUCU

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

Seçenekler

Virüs Türleri ve Virüs Kodları

23-09-2013 16:31
#1
antheras55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
3ba83d9d2848
Yaş:
26
Mesajlar:
579
Teşekkür (Etti):
70
Teşekkür (Aldı):
53
Konular:
47
Ticaret:
(0) %
Dosya virüsleri

Dosya virüsleri, asalak ya da yürütülebilir virüsler olarak da bilinen ve kendilerini yürütülebilir dosyalara (sürücü ya da sıkıştırılmış dosyalara) tutturan ve konak program çalıştırıldığında etkinleşen kod parçacıklarıdır. Etkinleştikten sonra, virüs kendini diğer program dosyalarına tutturarak yayılabilir ve programlandığı şekilde kötü niyetli faaliyet gösterebilir. Birçok dosya virüsü kendilerini sistem hafızasına yükleyip sürücüdeki diğer programları araştırarak yayılır. Bulduğu programların kodlarını virüsü içerecek ve gelecek sefer program çalıştığında virüsü de etkinleştirecek şekilde değiştirir. Virüs tüm sisteme ya da bulaştığı programı ortak kullanan sistemlerin tüm alanlarına yayılana dek defalarca bunu yapar. Yayılmalarının yanı sıra bu virüsler hemen ya da bir tetikleyici vasıtasıyla etkinleşen tahrip edici bir tür bileşeni bünyelerinde barındırırlar. Tetikleyici özel bir tarih, virüsün belirli bir kopyalama sayısına ulaşması ya da önemsiz herhangi bir şey olabilir. Randex, Meve ve MrKlunky dosya virüslerine verilebilecek birkaç örnektir.


Önyükleme sektörü virüsleri

Önyükleme sektörü sabit diske ait tüm bilgilerin saklandığı ve bir program vasıtası ile işletim sisteminin başlatılmasını sağlayan yerdir. Virüs, her açılışta hafızaya yüklenmeyi garantilemek amacıyla kodlarını önyükleme sektörüne yerleştirir. Bu, belki de, günümüzde sayıca azalmalarının da nedeni olmuştur. Programların disketler ile bir bilgisayardan diğerine taşındığı dönemlerde önyükleme virüsleri büyük bir hızla yayılıyordu. Ancak CD-ROM devrinin başlamasıyla, CD-ROM içerisindeki bilgilerin değiştirilemez ve kod eklenemez olmasından ötürü, bu tür virüslerin yayılımı durdu. Önyükleme virüsleri hala var olsa da yeni çağ zararlı yazılımlarına nispeten çok nadirler. Yaygın olmamalarının diğer bir sebebi ise işletim sistemlerinin artık önyükleme sektörlerini koruma altına almasıdır. Polyboot.B ve AntiEXE önyükleme virüslerine örnektirler.


Makro virüsler

Makro virüsler, makrolar içeren çeşitli program ya da uygulamalarca yaratılmış dosyalara bulaşan virüslerdir. Microsoft Office programınca üretilen Word belgeleri, Excel elektronik çizelgeleri, PowerPoint sunumları, Access veritabanları, Corel Draw, AmiPro uygulamalarınca yaratılmış dosyalar vs. etkilenen dosya tipleri arasındadır. Makro virüsler işletim sisteminin değil ait olduğu uygulamanın dilinde yazıldığından platform bağımsızdırlar ve uygulamayı çalıştırabilen tüm işletim sistemleri (Windows, Mac vb.) arasında da yayılabilirler. Uygulamalardaki makro dillerinin sürekli artan kabiliyetleri ve ağlar üzerinde yayılma olasılıkları bu türden virüsleri büyük tehdit haline getirmektedir. İlk makro virüsü Microsoft Word için yazılmış ve 1995 Ağustos'unda tespit edilmişti. Bugun binlerce makro virüsü bulunmakta. Relax, Melissa.A ve Bablas makro virüs örnekleridir. Çoğalma bakımından worm(solucan)lara benzerler ama işlev yönünden farklılık gösterirler.


Ağ virüsleri

Ağ virüsleri, yerel ağlarda ve hatta İnternet üzerinde hızla yayılmak konusunda çok beceriklidirler. Genelde paylaşılan kaynaklar, paylaşılan sürücüler ya da klasörler üzerinden yayılırlar. Bir kez yeni bir sisteme bulaştıklarında, ağ üzerindeki potansiyel hedefleri araştırarak saldırıya açık sistemleri belirlemeye çalışırlar. Savunmasız sistemi bulduklarında ağ virüsü sisteme bulaşır ve benzer şekilde tüm ağa yayılmaya çalışırlar. Nimda ve SQLSlammer kötü nam salmış ağ virüslerindendir.


Eşlik virüsleri

Eşlik virüsleri , konak dosyalarına tutunmuş değillerdir ancak MS-DOS'u suistimal edebilirler. Bir eşlik virüsü geçerli .EXE (uygulama ) dosyalarına ait isimleri kullanan genelde .COM nadiren .EXD uzantılı yeni dosyalar yaratmaktadır. Eğer kullanıcı belirli bir programı çalıştırmak için komut konsoluna sadece programın ismini yazıp .EXE uzantısını yazmayı unutursa DOS, ismi ve uzantıları aynı olan dosyalardan uzantısı sözlükte önde görünen dosyanın çalıştırılmak istendiğini varsayıp virüsü yürütecektir. Örneğin kullanıcı dosya adı.COM (virüs dosyası) ve dosya adı.EXE (yürütme dosyası) adlı iki dosyaya sahip olsun ve komut satırına sadece dosya adı yazmış bulunsun. Uzantılar incelendiğinde sonuç olarak dosya adı.com yani virüs dosyası yürütülecektir. Virüs yayılacak ve atanmış diğer görevleri yaptıktan sonra kendisiyle aynı isime sahip .exe dosyasını çalıştıracaktır. Böylece kullanıcı büyük ihtimalle virüsün ayırdına varamayacaktır. Bazı eşlik virüslerinin Windows 95 altında ve Windows NT'deki DOS öykünücüleri üzerinde çalışabildiği bilinmektedir. Yol eşlik virüsleri geçerli sistem dosyaları ile aynı ada sahip dosyalar oluşturur ve dizin yolu içinde bulunan eski virüsleri yenileri ile değiştirir. Bu virüsler MS-DOS komut istemini kullanmayan Windows XP'nin kullanıma sunulması ile giderek seyrekleşmişlerdir.


Yazılım bombaları

Yazılım bombaları, gerekli şartlar oluşana dek atıl durumda kalan ve özel bir kodu işleyen yazılımlardır. Şartların olgunlaşması kullanıcıya mesajlar göstermek ya da dosyaları silmek gibi belirli fonksiyonları tetikleyecektir. Yazılım bombaları bağımsız programların içerisinde barınabildikleri gibi virüs ya da solucanların parçaları da olabilirler. Belirli sayıdaki konağı etkiledikten sonra etkinleşen yazılım bombaları örnek olarak verilebilir. Saatli bombalar, yazılım bombalarının alt kümeleri olup belirli tarih ya da zamanda etkinleşecek şekilde programlanmışlardır. Saatli bombalara ünlü Friday the 13th virüsü örnek verilebilir.
Cross-site scripting virüsleri

Bir cross-site scripting virüsü (XSSV) çoğalabilmek için cross-site betik açıklarını kullanan virüslerdir. Bir XSSV yayılabilmek için web uygulamaları ve web tarayıcılarına ihtiyaç duyduğundan simbiyoz tip virüstür. Aslında xss bir virüs değil, sistem açığıdır. Php tabanlı sitelerde görülür. id= değişkeninden sonra kullanılan zararlı kod ile açık çağrılır. Açık bulunursa site adminine açıklı link yollanması ile cookieleri çalınabilir. Bu açık hotmailde de vardır bu yüzden mail güvenliği açısından gelen her adres açılmamalıdır.


Sentineller

Sentineller oldukça gelişkin virüs tipi olup yaratıcısına, bulaştığı bilgisayarları uzaktan kullanma yetkisi verir. Sentineller bot, zombi ya da köle adı verilen bilgisayarların oluşturduğu ve Hizmeti engelleme saldırısı gibi kötü niyetli amaçlarda kullanılacak geniş ağlar yaratmada kullanılırlar.
Virüslerin, makinenize bulaşma ya da makinenizde etkin halde olmadan saklanma yolları pek çoktur. Ancak etkin olsun ya da olmasın virüslerin başıboş bırakılması çok tehlikelidir ve ivedi şekilde sorun halledilmelidir.


Dos Virüsleri

Dos virüsleri bilgisayara donanımsal zarar veren tek virüslerdir. Uzantısı .bat biçiminde ve küçük boyutlu olan bu virüsler genellikle açıldığı anda işleme koyulurlar.


Truva Atları

Truva atları ilgi çekici görünen ama aslında aldatmaya yönelik zararlı dosyalardır. Sistemde var olan dosyalara kod eklemektense ekran koruyucu yüklemek, epostalarda resim göstermek gibi bir işle iştigal oldukları izlenimi uyandırırlar. Ancak, aslında arka planda dosya silmek gibi zararlı etkinlikler gerçekleştirmektedirler. Truva atları bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızdaki kişisel ve gizli bilgilerinize ulaşmalarına imkân tanıyan gizli kapılar da yaratırlar.
Truva atları aslında sanılanın aksine virüs değillerdir çünkü kendilerini çoğaltamazlar. Bir Truva atının yayılması için saklı bulunduğu eposta eklentisinin açılması ya da Truva atını içerir dosyanın internet üzerinden bilgisayara indirilip yürütülmesi gerekir.
Hizmeti engelleme saldırısı Truva atları


Hizmeti engelleme saldırısı (Denial of service attacks) Truva atlarının dayandığı temel düşünce kurbanın bilgisayarındaki İnternet trafiğini bir web sitesine ulaşmasını veya dosya indirmesini engelleyecek şekilde arttırmaktır. Hizmeti Engelleme Saldırısı Truva atlarının bir başka versiyonu mail-bombası Truva atlarıdır ki ana amaçları mümkün olabildiğince çok makineye bulaşmak ve belirli eposta adreslerine aynı anda filtrelenmeleri mümkün olmayan çeşitli nesneler ve içerikler ile saldırmaktır.


FTP Truva Atları

Bu tür Truva atları en basit ve artık modası geçmiş Truva atlarıdır. Yaptıkları tek şey FTP transferleri için kullanılan 21. portu açmak ve herkesin bilgisayarınıza bağlanabilmesine imkân tanımaktır. Bu türün yeni versiyonları sadece saldırganın sisteminize ulaşmasını sağlayan parola korumalı yapıdadırlar. Aslına bakarsanız Trojan'ın modası geçmiş virüs olmasına karşılık halen kullanımı yaygındır. Bu tür virüsler sizin sisteminize girmeleriyle kalmaz gerekli bilgilerinizi çalabilirler,kredi kartı numaralarını ve buna benzer birçok şey yapabilirler. Günümüz teknolojisi bunu engelleyecek birçok program üretmiştir.
Yazılım Tespit Engelleyiciler

Bu Truva atları makinenizi koruyan popüler antivirüs ve firewall yazılımlarının çalışmalarını engelleyerek saldırganın sisteminize erişimine olanak tanır. Yukarıda belirtilen Truva atı tiplerinden birini ya da birkaçını birden içerecek yapıda olabilir.


Solucanlar

Bilgisayar solucanları çoğalan, bağımsız şekilde çalışabilen ve ağ bağlantıları üzerinde hareket edebilen programlardır. Virüs ve solucanlar arasındaki temel fark çoğalma ve yayılma yöntemleridir. Bir virüs çalışmak için konak ya da önyükleme sektörü dosyalarına ihtiyaç duyarken, makineler arası yayılım için gene taşıyıcı dosyalara gereksinim duyar. Oysa solucanlar kendi başlarına bağımsız şekilde çalışabilir ve bir taşıyıcı dosyaya ihtiyaç duymadan ağ bağlantıları üzerinde yayılabilirler. Solucanların yarattığı güvenlik tehditleri bir virüsünkine eşittir. Solucanlar sisteminizdeki elzem dosyaları tahrip etmek, makinenizi büyük ölçüde yavaşlatmak ve bazı gerekli programların çökmesine neden olmak gibi bütün olası zararları yaratabilme yeteneğindedirler. MS-Blaster ve Sasser solucanları en tanınış solucanlara örnektirler.


Casus yazılımlar


Casus yazılımlar, reklam destekli yazılımları nitelemekte kullanılan diğer bir terimdir. Paylaşılan yazılımları üreten yazarlar, program içerisinde reklam yayınlatarak ürünü kullanıcıya satmadan da para kazanabilirler. Piyasadaki birçok büyük media şirketi yazarlara reklam bantlarını yazılımlarına yerleştirmelerini önerir ve reklam bantları sayesinde satılan her ürün için belirli bir oranda komisyon vermeyi vaat eder. Eğer kullanıcı yazılımdaki reklam bantlarını can sıkıcı buluyorsa, lisans ücretini ödediği takdirde banttan kurtulmanın imkânına erişir. Bu bantları üreten reklam şirketleri, ek olarak internet bağlantınızı sürekli kullanarak internet kullanımınıza ait istatistiki bilgileri sizin bilginiz dahilinde olmadan reklam verenlere gönderen bazı izleme programlarını sisteminize yüklerler. Yazılımlara ait gizlilik politikalarında hassas ve tanımlayıcı verilerin sisteminizden toplanmadığı ve kimliğinizin belli olmayacağı belirtilse de kişisel bilgisayarınızı bir sunucu gibi çalışarak size ait bilgileri ve internet kullanımınıza ait alışkanlıklarınızı 3. kişi ya da kurumlara göndermektedir.
Casus yazılımlar ayrıca bilgisayarınızı yavaşlatmakla, işlemci gücünün bir kısmını kullanmakla, uygunsuz zamanlarda sinir bozucu pop-up pencereleri ekrana getirmekle ve anasayfanızı değiştirmek gibi İnternet tarayıcısı ayarlarınızı değiştirmekle ünlüdürler. Ek olarak yasal olmayan bu tür yazılımlar büyük bir güvenlik tehdidi oluşturmakta ve sisteminizden temizlenmelerinin hayli güç olması virüsler kadar baş belası olabileceklerini açıkça göstermektedir.


Kaynak : wikipedia

Pratik Virüs Arşivi

W32.Bagle.AF:
http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/beagle-af.zip

W32.Bagle.H: http://www.c-schell.de/home/news/vor...e_h-Attach.zip

W32.Hiton.A: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/hitona.zip

W32.MyDoom.F: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/mydoomf.zip

W32.Netsky.Z: http://www.c-schell.de/home/news/vor...-z_Details.zip

W32.Netsky.D:
http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/netskyd.zip

W32.Netsky.B:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...netskydotb.zip

W32.Sober.F: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/sober-f.zip

W32.Sober.D: http://www.c-schell.de/home/news/vor...897_SoberD.zip

W32.Sober.C:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...soberc.txt.zip

W32.Sober: http://www.c-schell.de/home/news/vor...heck-Patch.zip

W32.Sobig.F: http://www.c-schell.de/home/news/vor...cument.pif.zip

W32.BugBear.B: http://www.c-schell.de/home/news/vor...ulator.htm.zip

W32.LovSan/Blaster1: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/msblast.zip

W32.Sunday: http://www.c-schell.de/home/news/vor...sunday_v01.zip

W32.Delta: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/delta.zip

W32.Gold: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/retro.zip

W32.Retro: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/retro.zip

W32.Koshi.1.9: http://www.c-schell.de/home/news/vor...e-infector.zip

Linux.ADM: http://www.c-schell.de/home/news/vor...Linux-Wurm.txt

Linux.Coco: http://www.c-schell.de/home/news/vor...linux-Coco.zip

W32.NBC: http://www.c-schell.de/home/news/vor...bc-ircworm.zip

W32.Clickit: http://www.c-schell.de/home/news/vor...it-ircworm.zip

W32.Parasit: http://www.c-schell.de/home/news/vor...m-infector.zip

W32.PolySnakebyte: http://www.c-schell.de/home/news/vor...ySnakebyte.txt

W32.RousSarcoma: http://www.c-schell.de/home/news/vor...ousSarcoma.txt

W32.Hllw.Sydney@MM: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/SydneyLuv.zip

CIH: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/cih.txt

I Love You: http://www.c-schell.de/home/news/vor...LOVELETTER.txt

Melissa: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/melissa.zip

w32nimda: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/w32nimda.zip

Wagner 782:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...-782-Virus.zip

Casino:
http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/casino.zip

Harddrive-killer pro 5: http://www.c-schell.de/home/news/vor...-killerpro.zip

Code red 1: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/codered1.zip

Code red 2: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/codered2.zip

Code blue: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/CODEBLUE.txt

Pokemon Pikachu: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/pikachu.zip

AIDS: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/AIDS.zip

hdfill: http://www.c-schell.de/home/news/vor...platteVOLL.rar

Blackday: http://www.c-schell.de/home/news/vor...ckday-rRlf.txt

Bulbasaur:
http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/bulbasaur.zip

Mirc.El_Che_is_alive:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...cheisalive.zip

Kpmv.W2000.Poly: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/kpmv.zip

Mbop!: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/mbop-c.zip

C-worm: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/c-worm.zip

Batschell:
http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batch-v1.txt

bat.antifa: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batantifa.zip

Bat/BatXP.Iaafe:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...batxpiaafe.zip

Bat\bun: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batbun.zip

Bat.Bush: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batbush.zip

BAT.Dolomite.worm: http://www.c-schell.de/home/news/vor...lomiteworm.zip

bat.fuck: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batfuck.zip

bat/hotcakes:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...athotcakes.zip

bat.ina: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/batina.zip

bat.junkboat: http://www.c-schell.de/home/news/vor...atjunkboat.zip

bat.soulcontrol:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...oulcontrol.zip

BatXP.Saturn: http://www.c-schell.de/home/news/vor...atxpsaturn.zip

BAT/Calvin&Hobbes: http://www.c-schell.de/home/news/vor...lvinhobbes.zip

claytron: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/claytron.zip

HoloCaust: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/holocaust.zip

p2p.Opax: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/p2popax.zip

PERL.Nirvana:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...erlnirvana.zip

VBS/Artillery: http://www.c-schell.de/home/news/vor...sartillery.zip

vbs.eva: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/vbseva.zip

VBS/Evade: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/vbsevade.zip

Vbs.Evion: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/vbsevion.zip

w32.merkur.c:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...w32merkurc.zip

W32/Outsider:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...32outsider.zip

W32/Outsider B: http://www.c-schell.de/home/news/vor...2outsiderb.zip

W32/Outsider C: http://www.c-schell.de/home/news/vor...2outsiderc.zip

W32/Outsider D:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...2outsiderd.zip

W32/Outsider E: http://www.c-schell.de/home/news/vor...2outsidere.zip

W32/Perrun: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/w32perrun.zip

W97/Blackout: http://www.c-schell.de/home/news/vor...97blackout.zip

W97M/Authority: http://www.c-schell.de/home/news/vor...mauthority.zip

W97M/Chester: http://www.c-schell.de/home/news/vor...97mchester.zip

W97M/SFC: http://www.c-schell.de/home/news/vorsicht/w97msfc.zip

WinREG.Sptohell:
http://www.c-schell.de/home/news/vor...egsptohell.zip

NOT : İndirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Tıklamadığınız sürece !
NOT 2 : Virüstotal e Taratıp, bunlar virüslü deyip de beni hayattan soğutmayın. !
Kullanıcı İmzası
Şeref, edep iledir. Soy ile değildir.
Hz.Muhammed (S.A.V)
Konu antheras55 tarafından (23-09-2013 16:38 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.

23-09-2013 19:24
#2
crazyimpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
694
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
29
Konular:
66
Ticaret:
(0) %
eline sağlık vallahi çok güzel bir paylaşım olmuş
Kullanıcı İmzası
Bende 1 Lira Vardı. Sende 1 Lira vardı.
Paraları değiştirdik, yine 1 liramız var.
Bende 1 bilgi Sende 1 bilgi vardı.
Bilgileri değiştirdik şimdi sende 2 bende 2 bilgi var.
İşte Paylaşım Ruhu Budur...
24-09-2013 13:22
#3
antheras55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
3ba83d9d2848
Yaş:
26
Mesajlar:
579
Teşekkür (Etti):
70
Teşekkür (Aldı):
53
Konular:
47
Ticaret:
(0) %
Sağolasın
Kullanıcı İmzası
Şeref, edep iledir. Soy ile değildir.
Hz.Muhammed (S.A.V)
24-09-2013 13:40
#4
JackSprow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
Komsu Sitedn
Mesajlar:
1.569
Teşekkür (Etti):
255
Teşekkür (Aldı):
259
Konular:
109
Ticaret:
(0) %
Oku oku bitmedi arkadas saol Paylasım icin.
Kullanıcı İmzası
Sevgili Hayki'nin bir sözü vardır . '' Kotan sağolsun ki kablosuz modemle vatan savun '' Düşün dur şimdi !
25-09-2013 14:13
#5
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
adana
Mesajlar:
606
Teşekkür (Etti):
20
Teşekkür (Aldı):
24
Konular:
27
Ticaret:
(0) %
o server senin bu server benim gez dur anasınıı
25-09-2013 22:59
#6
antheras55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2010
Nereden:
3ba83d9d2848
Yaş:
26
Mesajlar:
579
Teşekkür (Etti):
70
Teşekkür (Aldı):
53
Konular:
47
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
JackSprow´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Oku oku bitmedi arkadas saol Paylasım icin.
Sağolasın Kardeşim Biraz uzun
Kullanıcı İmzası
Şeref, edep iledir. Soy ile değildir.
Hz.Muhammed (S.A.V)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı