THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

takipci
Seçenekler

Bilgisayar Gripleri Rootkit Virüsü İle Başaçıkma

Sharkman005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Yaş:
25
Mesajlar:
840
Konular:
52
Teşekkür (Etti):
12
Teşekkür (Aldı):
96
Ticaret:
(0) %
0
1280
15-11-2013 01:12
#1
Rootkit virüsleri insan yapısında grip virüsüne benzetilebilir çünkü grip gibidir çok güçlü değil ama diğer virüslerle birleşince ölümcül olabilir. Rootkitler sinsi virüslerdir bilgisayarınızın her yerine bulaşabilirler özellikle de sistem dosyalarına. Sistem dosyalarına bulaşmaları sizin onları bilgisayarınızdan silmenizi oldukça zorlaştırıyor. Üstelik bu virüsler format atsan dahi silinmeyebilir.

Eğer anti-virüs kullanmıyorsanız bulaştığını nasıl anlarsınız?
Rootkit virüsü sistem dosyalarına yerleştiği için sisteminizde aksaklıklara neden olur. Örneğin taskmgr'nin doğru düzgün çalışmasını engeller. Görev yöneticisini açtığınızda bir çalışıp bir kapanan programları görebilirsiniz. Veya sizin programlarınıza bulaşarak onları çalışmaz kılar. Yerel disk c'yi ne kadar boşaltırsanız boşaltın dolu görünmesine neden olup sizin işlem yapabilmenizi engeller.

Rootkit'i nasıl temizlerim?
Temizlemeden önce yapmanız gereken ccleaner programı ile bi temizleme yapmaktır bu sizin daha hızlı ve rahat işlem yapmanızı sağlar çünkü virüs sizin her işleminizde sorun yaratacak bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Daha sonra kişisel dosyalarınızı yedekleyin çünkü her yere bulaşan virüs anti-virüs programı çalışınca kişisel dosyalarınızın silinmesine neden olacaktır. Her yere bulaşır bilgisayarınızda 60000 dosya varsa tamamına bulaşır eğer erken önlem almazsanız tamını silmek zorundasınız.
Rootkit'i engelleyen anti-virüsler vardır bunlardan bazıları kaspersky, avast ve rootkit remover diğer programlardır. Avast'ta virüsü silerken yapmanız gereken şey sistem dosyalarını onartmak diğer dosyaları silmektir aksi taktirde sistem dosyalarınız silinebilir ve bilgisayarınız çalışmaz duruma gelebilir. Yardım merkezinde açılan çoğu konuda ki sorunların nedeni rootkit virüsüdür bu yüzden paylaşma gereği duydum.

Teşekkürler

İyi forumlar...
onurdasdemir12 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler