Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Trojan ve Virüsler

Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

McRat ile Malware Analizi

Trojan ve Virüsler

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-12-2013 17:26   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2012
Nereden
TURKIYE
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 33
Teşekkür (Aldı): 157


McRat ile Malware AnaliziBu konuda bir kullanıcının bilgilerinin ve şifrelerinin nasıl çalınabileceğini McRat Programıyla analiz edeceğiz.
Bu malware ilginçtir çünkü, bazı anti-hata ayıklama teknikleri ve çeşitli şifreleme / şaşırtmaca katmanları kullanarak bizi engelleme amacıyla kendi kodunu analiz eder, bu analiz 2 bölüme ayrılır , ilk bölüm de anti-hata ayıklama korumayı bypass edicez, 2. bölümde ise bu yazılımın davranışını aktaracağız.


Araçlarımız:
●Ollydbg
●IDA
●Process Hacker
●PEiD

Malware Analizi:
Dosyayı analiz ettiğimizde malware’nin bilgilerini ve hash arama kısmının olduğunu bulabiliriz bu uygulama emd3I tarafından geliştirilmiştir.

●MD5: 4d519bf53a8217adc4c15d15f0815993
●SHA1: fa9674bab61c37717f8232ebd47af915f9eb9e49

İlk olarak PEiD ile PE bölümleri ve başlığına bakalım..


PEiDPE Detayları

Ollydbg ile dosyayı açtıktan sonra INT3 komutları dahil olmak üzere bazı kodları görebilirsiniz eğer hata ayıklamaya çalışırken bu kodlar gözüküyorsa muhtemelen bir sorun var demektir. Bu, hata bulurken bizi engellemek için kullanılan nanomit benzeridir. Program bu tür hataları bypass ederken kullanılan durum yöneticisidir bunun için üzerine ‘ (kesme işareti) konularak bypass işlemi yapılabilir bu sırada durum yöneticisini bulmak için ollydbg kod penceresinde 4. satırına bakınız.00401EE8 üzerine bir breakpoint ekledikten sonra durum yöneticisini durdurmak için birkez F9’a basmanız yeterli olacaktır. Satır satır analiz ettikten sonra önemli kısımlarımızı bulabilirsiniz.Çağrı işleminden sonra diğer bir çağrı işlemine geçebilirsiniz.çağrı fonksiyonu

Rutin olarak 004018F0 de ana damlalığı görebilirsiniz bu fonksiyonda malware kendi DLL dosyalarını ve hizmetlerini oluşturur ve bazı kayıt defteri anahtarlarını değiştirmek için derinlemesine analiz yapar. Malware 401906 de bir IsUserAnAdmin arayarak yönetici olup olmadığının kontrollerini yapar. Kullanıcı seviyesi yönetici komutunun ardından artık takip işlemi olmayacaktır.Malware 64Bit OS üzerinde çalışıyorsa yazılımın 00401910 dizinini kontrol edin.Buna yine IsUserAdmin() denilir. İlginç gibi gelebilir ama 00401960 dan çağrılır bu yüzden içine 00401960 bakabiliriz. McRat hizmetlere erişimi sağlamak için OpenSCManagerW()‘ i kullanır. Hizmet adları ve diğer servisler “Brower” bölümünde karşılaştırılır.“Brower” aranıyor..

Bu resimdeki belkide “Browser” için yazım hatası olabilir mi ? Daha sonra hizmetlerde svchost.exe-k netsvcs yi arar ve ilk servis , ki bulduğu ilk servistir AppMgmt. Daha sonra McRat, bulunan kayıtta AppMgmt hizmetinin dll’sini arar.

“%SystemRoot%\\System32\\appmgmts.dll”

Daha sonra hizmet seçeneklerini değiştirir ve servise ayrıcalıklı öncelik verir. Bu seçenekler windows kayıt defterinde kontrol edilebilir.Modifiye Servis Seçenekleri..

McRat, çağrı geri geldikten sonra AppMgmt servisinin dll ismini wsprintf() olarak koyar ve daha sonra aşağıdakini oluşturur.

“%USERPROFILE%\\AppMgmt.dll”

Kayıt defterindeki 004019CD de benzer veriler okunur. Analiz edildikten sonra o dll’in BIN dizininde olduğu görülür. McRat Kullanıcı Profilindeki dll, Appmgmt.dll için yeniden adlandırılır. Daha sonra kayıt defterinden ServiceDLL değerini değiştirir aynı zamanda buradaki damlalık adresini kaydeder:Damlalık Yolu..

Şimdi de 0040100 fonksiyonu çağrılır. Bu sırada McRat çalıştığından AppMgmt çağrılır ve servis durdurlur , böylece .dll alanında bulunan ana fonksiyonların çalışması başlar. Bu aramadan sonra Malware, ExitProcess() ile kendini sonlandırır. Bu aşamada servis hizmeti tekrar çalıştırılmaz.

1. Ollydbg veya bir hex editör ile dll açın.
2. EB FE ile yama yaparak giriş noktasını atlayın.
3. Manuel olarak servisi çalıştırmaya hazırız.

Process Hacker ile artık dll de çalışan svchost’u bulabilirsiniz ve Ollydbg den buna ekleyebilirsiniz.

1.Ollydbg de başlık pencerelerini açın.
2. Orjinal kod ile girişi geçin.
3. İşlemi gerçekleştirin.

Gördüğünüz gibi ilk çağırdığı GetModuleHandleW() olacaktır, ve daha sonra konuyu gerçekleştirmek için CreateThread()’ yi çağıracaktır. McRat mcproxy.exe’yi çağırıp çağırmadığını denetler bunu sona erdirmek için NOP’u modifiye etmeniz gerekir.McRat Başlığı

Diğer adımda McRat, xoring kodunu 75H ile çözerşifresi çözülmüş kodun 2. bölümünde xor kodunun çözülmesi:F7 ile önizleme yaptıktan sonra 3. bir döngü ile karşılaşacağız..Bu döngü içinde Malware, VirtualAlloc() adresini bulur daha sonra EAX’ı çağırır ve EAX’ı yerine koyar.Eax’ı çağırdıktan sonra başka bir çağrı yapar , analizden sonra başka kodu analiz eder ve onları VirtualAlloc() çağrısı yoluyla elde edilen bir adrese kopyalar daha sonra buraya geçer:Burada yine diğer rutin şifre çözme işlemlerini yapar. Eax’ı yerleştirdikten sonra aşağıdaki kod dizini oluşurEğer fark ederseniz dışarı basit bir yönlendirme yapar. ve basitçe 5-6 kez F7 yaparak bu API’leri bulabilirsiniz.

Cshoner | Tuğgeneral___________________________________________

Aşk Bazıları İçin 3 Harflidir THT

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 19-12-2013 20:33   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2012
Nereden
adana
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 20
Teşekkür (Aldı): 24
Emege saygii herzaman
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 20-08-2014 00:07   #3
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2013
Mesajlar
5
Konular
1

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 1
Peki ollydbg ile vb6 dan yapılmış bir exe dosyasısının internet yolunu değiştirebilirmiyiz ?
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau