THT DUYURU

chat
Trojan ve Virüsler Trojan ve Virüsler Hakkında Bilgiler.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Muhtemel Virüs Belirtileri//TuRkHacKTeaM

ALemdar' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
2.381
Konular:
653
Teşekkür (Etti):
1006
Teşekkür (Aldı):
988
Ticaret:
(0) %
0
704
13-12-2013 11:08
#1
Muhtemel Virüs Belirtileri
- Sistemimde Virüs Olmasından Şüpheleniyorum. Korunma Yollari ?
Siz hiç bir işlem yapmadığınız halde, arka planda sürekli sistemin aktif bir şekilde çalışıyor olması.
Daha önce sorunsuz bir şekilde çalışan EXE ve sıkıştırılmış dosyaların CRC hatası vermesi.
Sistemi kesinlikle yormayacak 1 KB'lık bir metin dosyası açarken bile sistemin çok zorlanması.
Internet'e girdiğinizde sisteminizde baş gösterecek tuhaf hareketlilikler, sistemin kendi kendini yeniden başlatması ve Internet hızınızın olması gerekenden çok daha yavaş çalışması. Örneğin, daha önce 5 saniyede açılan sitenin 30-40 saniyede açılmaz halde olması.
Bunlar genel virüs belirtileri. Eğer sisteminizde, yukarıda belirttiğimiz sorunlardan herhangi birini veya birkçaını yaşıyorsanız, önlem almakta ve tarama yaptırmakta fayda var.

Korunma Yolları ve Önlemleri

Akıllarda bulundurulması gereken ilk nokta, virüsün sadece gelen emailler yoluyla bulaşmayacağı. Son zamanlarda "Tanımadığım kişilerden gelen dosya eklentili mailleri açmam, olur biter" gibi genel bir düşünce var. Yani, tanıdık birisinden gelse dosyaları açmaya meyilliyiz.

Tanımadığınız kişilerden gelen ve .exe, .pif gibi uzantılara sahip dosyalar "Ben virüsüm" diye bağırıyor. Bu tarz mailleri derhal imha edin.
Bazı virüsler, farklı kişilerin email adreslerini ve isimlerini kullanarak virüsü yaymaya çalışıyor. Örneğin, benden gitmemiş bile olsa, adres desfterine kayıtlı olduğum bir bilgisayara virüs bulaşmışsa ve bu virüs adres defterinden kurban olarak beni seçtiyse, size gelen mail adresi olarak benim adresim gözükecek. Yani, tanıdığınız ve güvendiğinizi isimlerden de virüslü emailler gelebilir; tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Virüslü emaillerin belirli konuları var. Bunlardan bir kısmı şöyle: Your Application, Your Details, That Movie, Screensaver, Wicked ScreenSaver.

Bu tarz konuları içeren maillerin virüslü olacağını kestirebilirsiniz.
Internet'ten indirdiğiniz bütün dosyaların sütten çıkmış ak kaşık olduğunu düşünmeyin.


Linux, FreeBSD, OpenBSD gibi sistemlerde virüsler kullanıcıların baş ağrısı olmadığı için konumuz Microsoft işletim sistemleri. Son zamanlarda türeyen birçok virüs / solucan, Windows'un açıklarını kullanıyor. Siz önleminizi aldığınız vakit, çok da fazla endişelenmenize gerek yok. Microsoft'un buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz TechNet sitesindeki Güvenlik bölümünde, sistemlerdeki açıkları takip edebilir ve hemen sağlanan gerekli yamaları uygulayarak önlem alabilirsiniz. Daha da önemlisi, lisanslı bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak, Microsoft'un WindowsUpdate sayfasını düzenli olarak ziyaret ederek gerekli güncellemeleri yapmanızı tavsiye ederiz.
Sisteminizde mutlaka bir firewall yazılımı bulundurun. Windows XP ve 2003 ile gelen etegre firewall çok etkili olmasa da iş görebiliyor. Biz yine de üçüncü parti bir yazılım yüklemenizi önereceğiz. Önerdiğimiz programlar şöyle:

- ZoneAlarm Pro
- Kerio Personal Firewall (Freeware)
- Tiny Personal Firewall
- Norton Personal Firewall
Sisteminizde mutlaka antivirüs yazılımı bulundurun. Kullandığınız/kullanacağınız antivirüs yazılımının virüs tanımlamalarının güncel olmasına dikkat edin ve sık sık virüs tanımlama güncelleştirmesi yapın.
Son uyarımız da şöyle olsun: " Bana virüs bulaşmaz demeyin; günü birinde solucan virüs kafanıza balyoz gibi inebilir."
--------------------- Melâli anlamayan nesle âşinâ değiliz.
Sana yalnız bir ince tâze kadın
Bana yalnızca eski bir budala
,
Ahmet Haşim

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler