Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
THT TÜRKİYE
> Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi

Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi İlk Türkler nereden geldi, asıl Türkler kimlerdir, Türk Tarih kronolojisi ve Türklük hakkında birçok başka bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Osmanlı Neden Yıkıldı ?

Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-02-2019 19:16   #1
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2019
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 48


Osmanlı Neden Yıkıldı ?Merhaba arkadaşlar,Osmanlının tarihi Osman Gazinin Osmanlıyı kurmasından başlayıp Atatürkün saltanatı kaldırmasına kadar sürüyor.Bugün sizlere Osmanlının yıkılma sebeplerinden bahsedeceğim aslında Osmanlı güçlenirken aynı zamanda yavaş yavaş yıkılıyordu.Osmanlı çok yavaş bir şekilde yıkılırken bazı padişahlar ve bazı isyanlar bunu hızlandırmıştır.Şimdi hemen neden yıkıldığına geçelim.


Devşirme Sisteminin Bozulması

Devşirme sistemi Osmanlının en iyi sistemlerinden biridir.Bu yolla devlete çok iyi paşalar kazandırılmıştır ve bu paşalar yanlış yola saparsa soylu türk ailelerinden gelmediği için çok kolay bir şekilde idam edilebilir.Bu sistem yabancı ailelerden zorla veya çocuğun kendi isteği üzerine özel bir eğitim den geçirerek Osmanlı hanesine asker veya paşa kazandırıyordu.Ne zaman bu sistem bozuldu Osmanlı çöküşe geçti.Bu sistemin özel eğitimi zamanla titizlikle verilmemeye başlandı ve Osmanlıya başarısız paşalar ve askerler verildi.Buda Osmanlıya zarar verdi.


Kardeş Katlinin Kaldırılması


Birçok insan kardeş katline karşı çıkar.İslama uygun olmadığını söyler fakat Fatih Kanunnamesine göre ulemalar "eksir-i ulema" ( Bütün ulemalar kabul etmemiş yani) bunu kabul etmiştir.Kadı ve ulemalara göre devletin bekası için herşey feda edilebilir.Sultan 1.Ahmed kardeş katlini kaldırıp kafes sistemini getirip ve ekber ve erşed sistemini getirince Osmanlının çöküşü çok daha hızlandı.Kafes sistemi yüzünden delirmiş şehzadeler padişah oldu.İdam edilmeyen şehzadeler ise padişaha sorun çıkarıp seferleri engellediler.Bu Osmanlının çok gerilemesine sebep oldu.


Yeniçerilerin Bozulması ve İsyanları


Yeniçeriler özellike Kanuni Sultan Süleyman döneminde en modern orduydular.Adeta girdikleri savaştaki düşmanların taktiklerini ezberliyordular.Osmanlıyı çok iyi yere taşıdılar fakat bir süre sonra tamamen kendi vatanlarını deşmeye başladılar.Aslında bunun devşirme sisteminin bozulmasıyla da alakası var.Yeteneksiz askerlerin ocağa alınması gibi.Yeniçeriler Kanuni Sultan Süleymandan sonra yavaş yavaş gerilemeye başladılar.3.Mehmedin Haçova Muharabesinde haçlılara nazaran az askere sahip olduğu halde yeniçeriler sayesinde haçlıları yok etmiştir.Yeniçeriler gerilediği halde yine çok güzel zaferler kazanıyordu fakat bu durum 3.Mehmedden sonra çok hızlandı.Sultan 1.Ahmed zamanında Celali İsyanlarıyla savaşan yeniçeriler ard arda kaybetmeye ve savaştan kaçmaya başladılar hatta bazıları savaşa girmeyip halkı yağmalıyordu.Bu durum padişahları rahatsız etsede yeniçeriler karşısında olunca birşey yapamadılar ama bir padişah vardı ki buna cesaret etti.Belki Osmanlının ömrünü çok daha uzatabilecekti.Yeniçeri nizamı tamamen değiştirmek istiyordu ve babası Sultan 1.Ahmedin yaptığı değişiklikleri geri çevirmeye çalışıyordu.Bu "Genç Osman"dı fakat yeniçeriler Genç Osmanı tahttan indirip vahşice katlettiler.Belki Osmanlının kaderini değiştirebilecek olan bu genç padişah kendi askerleri tarafından katledildi.Abisinin intikamını almak için sık sık asi yeniçerileri katleden 4.Murad ise bağdatı aldıktan sonra abisinin yapmaya çalıştığı reformları yapamadan hayata erken göz yumdu.Tahta Sultan 1.İbrahim çıktı.Deli İbrahim de denir.Bütün hayatı abisi 4.Muradın onu öldürüp öldürmeyeceği korkusuyla geçti fakat abisi ölmeden önce bunu emretti fakat emri gerçekleşmedi.Tahta geçti ve bir süre sonra indirilip oda katledildi.Kara Ali adıyla bilinen en acımasız cellat bile bunu ağlayarak yaptı.Bundan sonra sürekli yeniçeriler padişah indirip padişah çıkarmaya başladı ta ki 2.Mahmuda kadar.2.Mahmud yeniçeriler hakkındaki reformları düşünüp bunları yeniçerilerle paylaştı.Yeniçeriler ise padişahın bu isteğini reddetti fakat 2.Mahmud diğerleri gibi olmayacaktı.Halkda zaten yeniçerilerden nefret ediyordu.2.Mahmud bütün halka tüfek dağıttı toplar yeniçeri ocaklarına çevrildi ve yeniçeriler adete yok edildi.İmparatorluk kendi askerlerini bir bir imha ediyordu.Toplar yeniçeri ocaklarına vuruyor halk ise büyük bir zevkle yeniçerileri öldürüyordu.Yeniçeriler kaçışmaya başladı ve bu kaçan yeniçeriler yakalanıp öldürüldü.Yeniçerilerin kökü tamamen kazındı.2.Mahmud bütün bu yolda ölen atalarının intikamını aldı.


Padişahların Yanlış Kararları


Elbet monarşiden bahsediyoruz.Padişahın kararları imparatorluğun kararları demek ama padişah yanlış yola saparsa imparatorluklarda yanlış yola sapar.Bunun üstünde durucak çok birşey yok.Çoğu padişah karar vererek ya imparatorluğu iyi yola sokmuş ya da kötü.


İmparatorluğunun Otoritesinin Yok Olması


Sultan 2.Abdülhamidden sonra ülke kaybedilen topraklar ve vergilerin artması halkı üzdü ve sinirlendi ve Osmanlının halkın üzerindeki otoritesi yok oldu.TBMM halkın üzerinde daha fazla otorite elde edince Osmanlının sonu geldi ve saltanat kaldırıldı.
KAYNAK : ÇOĞU BİLGİ " TÜRKLERİN SERÜVENİ" ADLI KİTAPTAN ALINMIŞTIR.SAYGILAR
metehanzz

Konu metehanzz tarafından (07-02-2019 19:57 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

XNovATurkX, XovoX, ruhadamkun Teşekkür etti.
Alt 06-02-2019 19:25   #2
 • Teğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2016
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 31
Teşekkür (Aldı): 19
Öncelikle eline sağlık bu tarz konuları açarken yazdığın herşeyin atlına kaynak belirtmelisin yoksa konu çöpe taşınır ve bu tarz yazıları yazarken biraz daha konu bütünlüğünü sağlayacak şekilde yassan iyi olur___________________________________________

1zz3than

Her zaman Yanlızsın.

Kendi İşini Kendin Hallet.

Kendi Kaderini Kendin Belirliyorsun.

Tek Başınasın Ve Yapacaksın
.

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2019 19:38   #3
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2019
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 48
Alıntı:
ImmortalTurk32´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle eline sağlık bu tarz konuları açarken yazdığın herşeyin atlına kaynak belirtmelisin yoksa konu çöpe taşınır ve bu tarz yazıları yazarken biraz daha konu bütünlüğünü sağlayacak şekilde yassan iyi olur

Sağol cevabın için.Kaynağı ekledim konu bütünlüğü konusuna gelince diğer konularıma dikkat edeceğim.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 00:42   #4
 • Asteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2019
Nereden
Ötüken
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 9
Teşekkür (Aldı): 8
Yazı güzel ellerine sağlık kardeşim. Lakin eksik çok başlıca ilk hata tek kaynak üzere yazıyı yayınlamak. Tarih bölümü öğrencisiyim. Eğer osmanlının yıkılış sürecindeki etkenlere madde madde bakmak istersek özet şeklinde idare eder. Lakin tek kaynakla tarih okunmaz. Bu konuda dikkat etmekte fayda var.___________________________________________

đeνłeт-ı eвeđ мüđđeт
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 01:00   #5
 • Asteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2019
Mesajlar
Konular
1

Teşekkür (Etti): 96
Teşekkür (Aldı): 1
Bakın güzel insanlar ; Osmanlı İmparatorluğu çökmedi. Bir rejim olarak kendini feshetti. Bu feshi son padişah Vahiddetin kabul etti. Biliyorduki bana sadık bir halk var eğer savaşırsam çok kan akar. Bavulunu toplayıp yurt dışına çıktı. Koca hazineden tek kuruş almadı. Açlık içinde öldü. Cesedi bile günler sonra kaldırıldı para yok diye. Yani bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan bu gibi ithamlarda bulunmayın.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 10:07   #6
 • Asteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2019
Mesajlar
1
Konular
0

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 0
Osmanlının çöküşünün en önemli nedenlerinden biri Batının gelişmelerinden geri kalmasıdır. Kanuni Sultan Süleyman ve öncesinde Avrupa katolik kilisenin etkisindeydi. Bilim teknoloji düşünce yoktu adamlar bildiğiniz ortaçağ dönemindeydi cadı avlama, cennete tapu satma, yıkanmıyorlar bile şehirlerini bok götürüyormuş, veba... Adamlar ne zaman kiliselerin baskısından kurtulmuş özgür düşünce ile reformlar yapmaya başlamışlar bilimsel gelişmeler ve coğrafi keşifler ile birçok yönden Osmanlıdan ileri duruma geçmişler. Bu dönemlerde de seninde bahsettiğin gibi bazı sebeplerden Osmanlı ise tam tersi gerilemiştir. Durum böyle olunca kaçınılmaz son adım adım gelmiştir.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 11:35   #7
 • Üsteğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2017
Nereden
-Bilinmiyor-
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 74
Teşekkür (Aldı): 80
Eline sağlık dostum açıklayıcı olmuş...___________________________________________

--Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…--

**CHE GUEVARA**
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 18:03   #8
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2019
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 48
Alıntı:
yenidenotuken´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazı güzel ellerine sağlık kardeşim. Lakin eksik çok başlıca ilk hata tek kaynak üzere yazıyı yayınlamak. Tarih bölümü öğrencisiyim. Eğer osmanlının yıkılış sürecindeki etkenlere madde madde bakmak istersek özet şeklinde idare eder. Lakin tek kaynakla tarih okunmaz. Bu konuda dikkat etmekte fayda var.
Haklısın o konuda aslında birçok kitaptan öğrendiğim bilgileri yazdım fakat birçok tarih kitabım var ve hepsini önceden okuduğum için bazılarından azar azar bilgiler kullandım.Kaynak olarak en fazla bilgi kullandığım kitabı yazdım.
Alıntı:
Zacos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakın güzel insanlar ; Osmanlı İmparatorluğu çökmedi. Bir rejim olarak kendini feshetti. Bu feshi son padişah Vahiddetin kabul etti. Biliyorduki bana sadık bir halk var eğer savaşırsam çok kan akar. Bavulunu toplayıp yurt dışına çıktı. Koca hazineden tek kuruş almadı. Açlık içinde öldü. Cesedi bile günler sonra kaldırıldı para yok diye. Yani bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan bu gibi ithamlarda bulunmayın.
Nerden öğrendiysen gerçek değil.Bak tartışma yaratmayalım.Sanırsam yasak çünkü fakat onlarca kitap okudum.Hiçbir şekilde böyle bir şey görmedim.Sultan Vahdeddin kendisinden sultanlık makamı alınıp sadece halifelik verilince Sultan Vahdeddin bu durumdan endişelenip Malta ya kaçtı.Evet cesedi uzun süre kaldırılmadı parasızlıktan.Ek olarak ülke işgal altındayken bile Osmanlı tamamen bitmemişti İstanbul işgaline kadar İstanbulda yönetim hala onlardaydı.Hazinede muhafaza ediliyordu.Osmanlı İstanbul İşgalinden sonra sadece yazılı bir devlet haline geldi ve Atatürk hasta imparatorluğun acısına son verdi ve onu ebediyen ortadan kaldırdı ve küllerden yeni türk devleti kuruldu.
Alıntı:
Ali62´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Osmanlının çöküşünün en önemli nedenlerinden biri Batının gelişmelerinden geri kalmasıdır. Kanuni Sultan Süleyman ve öncesinde Avrupa katolik kilisenin etkisindeydi. Bilim teknoloji düşünce yoktu adamlar bildiğiniz ortaçağ dönemindeydi cadı avlama, cennete tapu satma, yıkanmıyorlar bile şehirlerini bok götürüyormuş, veba... Adamlar ne zaman kiliselerin baskısından kurtulmuş özgür düşünce ile reformlar yapmaya başlamışlar bilimsel gelişmeler ve coğrafi keşifler ile birçok yönden Osmanlıdan ileri duruma geçmişler. Bu dönemlerde de seninde bahsettiğin gibi bazı sebeplerden Osmanlı ise tam tersi gerilemiştir. Durum böyle olunca kaçınılmaz son adım adım gelmiştir.
Evet haklısın.Kara veba da Osmanlının fetihlerini de bir bakıma kolaylaştırmıştır zaten.
Alıntı:
byproblack´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık dostum açıklayıcı olmuş...
Teşekkür ederim.

Konu metehanzz tarafından (07-02-2019 18:12 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2019 18:39   #9
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2013
Nereden
cos a=cos bc
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 116
Teşekkür (Aldı): 243
Tarih olayları çok karışık.Her kafadan farklı ses çıkıyor kime inanacağımızı şaşırdık. Bu bi yana üniversitede uzaktan eğitim olarak inkilap tarihi alıyorduk hocanın dokümanlarını indirdim, kaynakların hepsi yabancı dokümanlardan alıntıydı nereden bilebiliriz ki doğruları? Mesela bilmiyorum demişsin ki türklerin serüveni adlı kitaptan alıntıdır peki o kitap başka bi yerden alıntı yaptımı kaynakçasında ne yazıyor?___________________________________________


Bilmediklerimi ayaklarımın altına alsaydım, başım göğe ererdi.sin(x+y)cos(x+y)tan(x+y)sin(x−y)cos(x−y)tan(x−y)=s in(x)cos(y)+cos(x)sin(y)=cos(x)cos(y)−sin(x)sin(y) =tan(x)+tany1−tan(x)⋅tan(y)=sin(x)cos(y)−cos(x)sin (y)=cos(x)cos(y)+sin(x)sin(y)=tan(x)−tan(y)1+tan(x )⋅tan(y)

Konu ArViX tarafından (07-02-2019 18:45 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Zacos Teşekkür etti.
Alt 07-02-2019 18:52   #10
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2019
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 0
Teşekkür (Aldı): 48
Alıntı:
ArViX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarih olayları çok karışık.Her kafadan farklı ses çıkıyor kime inanacağımızı şaşırdık. Bu bi yana üniversitede uzaktan eğitim olarak inkilap tarihi alıyorduk hocanın dokümanlarını indirdim, kaynakların hepsi yabancı dokümanlardan alıntıydı nereden bilebiliriz ki doğruları? Mesela bilmiyorum demişsin ki türklerin serüveni adlı kitaptan alıntıdır peki o kitap başka bi yerden alıntı yaptımı kaynakçasında ne yazıyor?

Haklısın bu konuda fakat kendi tarihimizde kendi tarihçilerimize güvenmek en doğrusu.Türklerin serüveni öyle bir kişiyle yazılmış bir kitap değil.Yapımında "İlber Ortaylı" gibi isimler var.Aslında yazımda bir çok kitap bulunmakta fakat hepsini önceden okuduğum için hangi bilginin hangi kitapdan geldiğini tam olarak kestiremiyorum o yüzden aklımda kalan ve en çok bilgiyi kullandığım kitabı kaynak olarak gösterdim yoksa bütün kitaplara tek tek bakmam gerekiyor tam olarak bulmam için.


Mesela bazı kesimler Osmanlının İstanbulu feth edebilmesinin sebebinin Bizansın kapıları açık unutması olduğunu söylüyor fakat bu sadece fethi küçümsemek için uydurulmuş bir yalan.Kanıtı da var.Osmanlının İstanbula geçmesine şahit olmuş bizanslı yazarlar gayet açık bir şekilde yazmış Osmanlının İstanbulu nasıl feth ettiğini.


Yani dediğim gibi kendi tarihimizi kendi tarihçilerimizden öğrenelim.Alıntı:
MALUK37´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık dostum ama konu yeri burası değil

Konu yeri neresi peki ? Türk tarihiyle ilgili konular buraya açılmıyormu ?

Konu metehanzz tarafından (07-02-2019 18:55 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Siber Güvenlik
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau