İPUCU

Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi İlk Türkler nereden geldi, asıl Türkler kimlerdir, Türk Tarih kronolojisi ve Türklük hakkında birçok başka bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Kürşad İhtilali // Tarihçilik Kulübü

bir Hafta önce
#1
Plykett - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
110
Teşekkür (Etti):
24
Teşekkür (Aldı):
40
Konular:
56
Ticaret:
(0) %
KÜRŞAD İHTİLALİ


Kürşad İsminin Kökü

Kürşad ismi ilk olarak Hüseyin Nihal Atsız'ın, Bozkurtlar romanında geçmektedir peki bu kahramanın gerçek ismi Kürşad mıdır ? Bu kahramanın gerçek ismi "A-shih-na Chieh-she-shuai"dır. Kürşad ismi nereden geldi derseniz Hüseyin Nihal Atsız'ın Türk halkının bu kahramanı daha iyi benimseyebilmesi için ismi basite indirgenmiş halidir. Kürşad ismi Türklerin atası olan iki büyük kişiden gelmektedir. Kül Tegin'den "Kül" takısını alıp "Kür"e türetmiş, Bilge Kağan'nın ilk unvanı olan "Şad'ı alarak bu kahramanın ismini çıkarmıştır.




Kürşad Olayının Öncesi

Çin'in yıllar boyunca uyguladığı politikalar sebebi ile Göktürkler ilk olarak ikiye bölünmüş ardından Çin'in saldırıları ile esaret altına düşmüşler idi. Çin bununla ile kalmayıp Türkleri asimile etmek istedi Türkleri farklı bölgelere yerleştirerek iletişimi koparıp direnmelerini önlemek gibi bir amaç edindi. Ama Türklerin büyük bir çoğunluğu benliklerini kaybetmedi. 629 yılında Kürşad, Çin'e gelerek abisi ile teslim oldu. Birkaç yıl içerisinde Kürşad birçok terfi alarak saraya kadar yükselip muhafızların generali oldu. Kürşad Türk halkının durumunu görüp 39 veya 40 Göktürk Beyi ile plan yapmaya koyuldu.


Kürşad Olayı

Kürşad ihtilali başlatmadan önce abisinin çocuğunu yanına çekerek taht varisinide bulmuş oldu. Plan, Çin kralı üzerine kuruluydu. Kral her gün sokaklarda kılık değiştirerek gezi yaptığı bilinirdi. Kürşad bu olaydan faydalanarak kralı hazırlıksız bir anda yakalayıp Türkeline kaçacaktı. Kral karşılığında bağımsızlık istenecek ve kral serbest bırakılıp yeğeni kağan olacaktı. İhtilal günü yağmur bastırdı fakat yağmur Kürşadı kararından döndürmeyecekti çünkü olayın duyulma ihtimali var idi. Kürşad sarayı basmaya karar verdi. Ve 40 kahraman saraya gitti korumaları düşürerek sarayın içine kadar ilerledi ancak çok fazla kuvvet ile saldıran Çin komutanları Kürşad'ı sarayın dışına kadar itti. Kürşad'ın tek korkusu kalmıştı taht varisinin ölmesi idi Vey ırmağına kadar süren koşturamaca sonucu durmak zorunda kalındı. Çin askerlerinin gelmesi sonucu ortalık kan banyosuna döndü ve 40 kahraman orada sonsuzluğa yürüdü.

Kullanıcı İmzası
Atatürk'ün Çizdiği,Atsız'ın Yazdığı Yoldan.
Puqe, Xowly Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı