THT DUYURU
Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi İlk Türkler nereden geldi, asıl Türkler kimlerdir, Türk Tarih kronolojisi ve Türklük hakkında birçok başka bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Ertuğrul Gazi'nin Yoldaşı: Turgut Alp

v for vandet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
11/2020
Nereden:
Kayı Boyu
Mesajlar:
26
Konular:
9
Teşekkür (Etti):
25
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
3
1879
09-12-2020 17:25
#1
Son zamanlarda yayınlanan Diriliş Ertuğrul gibi tarih temalı dizilerle birlikte bazı tarihsel şahsiyetlerle ilgili bir merak da uyanmaya başladı. Bu, biz tarihçiler için elbetteki mutluluk verici bir durum. Lâkin dizilerimiz bu konuda her zaman doyurucu gerçeklik içermeyebiliyor. İşte bu durumda da tarihsel şahsiyetlerin gerçek portresini çizmek bize kalıyor. Gelin şimdi bu karakterlerden birisi olan Turgut Alp’i kısaca tanıyalım.Turgut Alp Kimdir?

Bilindiği üzere İslâm sonrası Türk Tarihi’nde Türk Savaşçıları kendilerini “Alp” olarak isimlendirmişlerdir. Yani “alp” lafzı, Türklerde savaşçılığı ifade eden bir tanımdır ki, sonrasında buna erenlik de eklenip, bileği demir yüreği hamur Alperen sınıfı ortaya çıkmıştır. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın isminde de zikredilen Alplik işte böyle bir savaşçılığı ifade eder.


Turgut Alp, Türk Tarihi içerisinde çok fazla tanınan karakterlerden biri olmamakla birlikte hakkında bazı kayıtlar da yok değildir. Zira Turgut Alp’in yaşadığı 14.yy’da Osmanlı daha yeni bağımsız bir beylik hâline gelmiştir ki o dönemde vakanüvis diyebileceğimiz kişiler için bu beylik pek ilgi çekecek bir güçte değildir.

Turgut Alp, Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’nin alperenlerinden birisi olarak, önce Ertuğrul Gazi’ye sonra da Osman Gazi’ye hizmette bulunmuş bir Türk Savaşçısıdır. Özellikle Osman Gazi’yle katıldığı Yarhisar seferi ve savaşlarda Bizans lejyonlarına karşı amansızlığıyla ismini duyuran Turgut Alp, sonrasında İnegöl’ün fethi için görevlendirilmiştir ki, İnegöl Yöresi’ne bazı tarihsel kayıtlarda Turgut-İli denildiğine rastlanılmıştır. Bu kullanım Aşıkpaşazâde ve Neşri gibi ilk dönem Osmanlı tarihçilerinin eserlerinde de göze çarpar.Tarihte Turgut Alp

Ertuğrul Gazi’yle kılıç sallayan, Osman Gazi’nin yaklaşık 40 yıllık beyliği boyunca onun yanında yer alan Turgut Alp’in Orhan Gazi döneminde de hayatta olduğu bilinmektedir. 1326 yılında Bitinya’nın (Bursa) fethine katılan yaşlı kurt, hayatının son yıllarında Keşiş Dağı yakınlarındaki dervişlerden Geyikli Baba’yla yakınlaşmış ve alperenlikten tamamen erenliğe geçmiştir.

Turgut Alp Ne zaman Öldü?

Turgut Alp’in ölümü bazı kayıtlarda 1335 yılı olarak gösterilmektedir. Üç farklı Kayı Beyi’ne hizmet eden Turgut Alp öldüğünde yaşı muhtemelen 100'ün üzerindedir ki bu, o dönemde sık rastlanan birşeydir. Öyle ki Şeyh Edebali 120, Karesioğulları’ndan Osmanlı’ya geçen Gazi Evrenos Bey de 127 yaşında vefat etmişlerdir. Kısaca Osmanlı’ya ve Türk Yurdu’na bir asır boyunca hizmet etmiş koca bir çınardır Turgut Alp.

Kaynakça: https://www.turktoyu.com/ertugrul-ga...asi-turgut-alp
--------------------- Yer yarılıp gök delinmedikçe TÜRK'ün soyu bu topraklardan ayrılmayacaktır. Gardaşlarım gaflete düşmeyeseniz, düşmeyeseniz ki şimdi vuracağınız her yumruğun sesi 1000 yıl sonra duyulsun.

Ertuğrul GAZİ.
-, grscandra Teşekkür etti.
Trg530 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2020
Mesajlar:
78
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
44
Ticaret:
(0) %
11-12-2020 11:35
#2
Eline sağlık..........
v for vandet Teşekkür etti.
RootBeta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
12/2020
Nereden:
Russia
Mesajlar:
547
Konular:
29
Teşekkür (Etti):
80
Teşekkür (Aldı):
694
Ticaret:
(0) %
4 Hafta önce
#3
Elinize sağlık iyi forumlar
---------------------
La vita è giallo rosso
- Teşekkür etti.
Vepers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
İstanbul
Yaş:
18
Mesajlar:
2.479
Konular:
106
Teşekkür (Etti):
80
Teşekkür (Aldı):
1914
Ticaret:
(0) %
4 Hafta önce
#4
Paylaşım için teşekkürler
---------------------
- Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler