THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Baykal: AKP'nin önünde Cumhurbaşkanı freni de kalkmıştır

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
24-11-2007 21:47
#1
Baykal: AKP'nin önünde Cumhurbaşkanı freni de kalkmıştır
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "AK Parti’nin önünde Cumhurbaşkanı freninin de kalmadığını" savunarak, "Daha önce Cumhurbaşkanlığından dönen, hakimler ve savcıların mesleğe alınmasıyla ilgili yasa bu kez dönmeyecektir. Çünkü, artık Türkiye’de, Cumhurbaşkanlığı makamının Anayasa’ya sahip çıkan objektif güven veren bir anlayışla işleyeceğini düşünmek maalesef gerçekçi olmaktan çıkmıştır" dedi.
Baykal, partisin Adana Bölge Toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, AK Partili bir milletvekili tarafından bir süre önce hakim ve savcıların mesleğe alınmasıyla ilgili verilen yasa teklifi önerisini eleştirerek, "bu projenin, iktidarın emelleriyle ilgili olarak, bir kez daha ciddi kaygı duymalarına neden olduğunu" söyledi.
"Söz konusu önerinin kabul edilmesi durumunda, Türkiye’de yargının bağımsızlığının ve güvenirliğinin çok ciddi şekilde etkileneceğini" iddia eden Deniz Baykal, şöyle konuştu:
"Bir ülkede rejimin temelinde yargının konumu yatar, yargı bağımsız güçler arasında bir dengeyi sağlayabilecek, görevini her türlü siyasi güçten arınmış olarak yapabilecek konumda ise o ülkede hukukun üstünlüğünden söz etmenin ilk koşulu yerine getirilmiş demektir. Böyle bir şey yoksa, bırakın demokrasiyi, hukuk devleti bakımından çok ciddi tehditler var demektir. Bu konu, Türkiye’de yargının bağımsızlığını ve güvenirliğini çok ciddi şekilde etkileyecek bir konudur." CHP lideri Baykal, hakimlerin ve savcıların mesleğe alınmasıyla ilgili ciddi temel yasal düzenlemeye ihtiyaç varsa bunu yapması gerekenlerin yargı kurumları olması gerektiğini savunarak, "Bu Adalet Bakanlığıdır, Hükümettir, bunların bilgisi ve haberi olmadan bir milletvekilinin, ’Türkiye’de hakimlerin ve savcıların göreve başlaması şöyle olsun’ diye düzenleme yapmaya kalkması, ortada kaygı duyulan ve gözden kaçırılmaya çalışılan bir durum olduğu izlenimi vermektedir" dedi.
Söz konusu tasarının daha önceleri de çok defa tartışıldığını anlatan Baykal, şunları kaydetti:
"AK Parti’nin önünde Cumhurbaşkanlığı freni de kalmamıştır. Bu nedenle, daha önce Cumhurbaşkanlığından dönen, hakimler ve savcıların mesleğe alınmasıyla ilgili yasa bu kez dönmeyecektir. Çünkü, artık Türkiye’de, Cumhurbaşkanlığı makamının Anayasa’ya sahip çıkan, objektif güven veren bir anlayışla işleyeceğini düşünmek maalesef gerçekçi olmaktan çıkmıştır. AK Parti projelerini, planlarını yavaş yavaş gerçekleştirmeye başladı. Türkiye bir başka Türkiye haline dönüştürülmek isteniyor. Var olan olanaklar kullanılarak değişim yapılıyor, herkesin dikkatli ve duyarlı olmasına ihtiyaç var. Kimse bu tuzağa düşmesin." Deniz Baykal, düzenlemeden, yargı kurumlarının, Yargıtay ve Danıştayın da haberi olmadığını ifade ederek, "Yüksek Yargı Kurumunun üst düzey değerli mensupları bir toplantı için yurt dışında oldukları bir dönemde gündeme getiriliyor. Önümüzdeki hafta tekrar gündeme gelecek, o yüzden ülkenin dikkatini çekmek istiyorum. Genel Kurulda konu tekrar dikkate alınacak" dedi.

TERÖR
Terör konusunda da açıklamalarda bulunan Baykal, yapılan girişimlere rağmen halen olumlu bir gelişme yaşanmadığını, terörün Irak’ın kuzeyinden beslendiğinin belirlendiğini savunarak, şöyle devam etti:
"Kuzey Irak’tan terörü bitirecek tedbirler almasını bekliyoruz. Bu konuda yapılan açıklamaları ilgiyle izliyoruz. Ortaya atılan düşüncelerin ve önerilerin terör tehdidini kalıcı olarak bertaraf edecek bir ciddiyeti hala göremiyoruz. Operasyon yapma girişimini gereksiz göstermeye yönelik iyi niyet beyanları, dayanışma söylemleri, tehlike ve tehdidi ortadan kaldırmak için yapılanlar artık bize yetmemektedir.
Elimize geçen tedbir şansını boş sözlerle harcamamak gerekiyor. Biz de Irak’ın terörü destekleyen konumdan çıkartılmasını istiyoruz, ancak somut bir gelişme hala göremedik. Hala hiçbir PKK lideri Türkiye’ye teslim edilmemiştir. Türkiye terör tehlikesine karşı dikkatli olmalıdır."

"TÜRKİYE GAP’I BUZDOLABINDAN ÇIKARTMALI"
Terörün önlenmesi için onu besleyen kaynakları kurutmak gerektiğini, bunun başında da işsizlik geldiğini belirten Baykal, GAP’ın ise bu bağlamda büyük önem taşıdığını söyledi.
GAP’ın, öncelikli olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şunları kaydetti:
"Bir zamanlar Türkiye, GAP’la yatar GAP’la kalkardı. Siyasi parti liderleri ’GAP’ı kaptırmam’ derlerdi. GAP, siyasetin temelindeki ana konuydu. Enerjiyle ilgili yatırımlar yüzde 75 gerçekleşti fakat maalesef halkın konumunu doğrudan etkileyen tarımsal sulamaya yönelik yatırım bölümü ihmal edildi, yüzde 14 düzeyinde kaldı. Büyük potansiyel konusunda akıl almaz bir ihmal var. Türkiye’de 1 milyon 700 bin hektar araziyi GAP sulayacaktır. Düşünün, Türkiye’de sulanabilen azami 8,5 milyon hektardır. Yani yüzde 20’si GAP içindedir. Bunun sadece 260 bin hektarlık kısmını suluyoruz, 1,5 milyon hektarlık bölümü ise sulanmayı bekliyor. Baraj yapılmış, su var, barajdan çıkış kanalı da yapılmış, ama o kanaldan suyu tarlaya ***üren ikincil ve üçüncül kanallar yapılmamış.
Türkiye bu projeyi buz dolabından çıkartmalıdır.
AK Parti tarıma kuşkuyla yaklaşıyor. Dış güçler de isterler ki ’tarım ürünleri bizden alınsın’. Proje desteklenirse, yüz binlerce gence iş bulunur. İktidar, yargıyı siyasallaştırma yönündeki teklifini bir an önce unutmalı ve gerçek sorunların çözümü için GAP’a sahip çıkmalıdır."

DTP HAKKINDAKİ KAPATMA DAVASI
Basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Baykal, DTP hakkındaki kapatma davasına ilişkin soruya, "Yargı sürecine yönelik değerlendirme yapmak uygun olmaz. Ama şu bir gerçektir, demokratik süreç içinde herkes terörü lanetlemek zorundadır. Terörü himaye ederek, kol kanat gererek, demokratik siyaset olmaz. Yani bunu hiçbir şekilde mazur görmemiz mümkün değildir. Terör, demokrasiyi çürüten bir kanserdir.
Demokrasi sürecinde olan herkes terörü lanetlemelidir" diye konuştu.
Baykal, daha sora basına kapalı olarak gerçekleştirilen bölge toplantısına katıldı.
Toplantıya, parti merkez yürütme kurulu üyeleri ile Adana, Mersin, Karaman, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Hatay milletvekilleri, il ve ilçe başkanları ile belediye meclis üyeleri katıldı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler