THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Karayalçın: "Beni kapatın" diyen bir partinin kapatılması çok yanlış

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
24-11-2007 21:48
#1
Karayalçın: "Beni kapatın" diyen bir partinin kapatılması çok yanlış
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, "(Benim partimi kapatın) diye var gücü ile çaba gösteren yöneticilerin üyelerin olduğun bir partinin kapatılmasını son derece yanlış görüyorum" dedi.
Karayalçın, SHP genel merkezindeki parti meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa taslağı çalışmalarını yakından izlediklerini ifade etti. 29 Aralık’taki Parti Meclisi toplantısında, SHP’nin hazırlayacağı anayasa taslağını, üyelerin önüne koyacaklarını kaydeden Karayalçın, "yurttaşlık geliri" tanımının anayasaya konulması istedi.
"Anayasa çalışmalarına katılınmalı mı, katılınmamalı mı?" tartışmalarının gereksiz olduğunu anlatan Karayalçın şöyle konuştu:
"Anayasa tartışmalarına, anayasa çalışmalarına mutlaka katılınmalıdır.
Çok tehlikeli bir gelişme ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.
Sadece haklar özgürlükler için bunu söylemiyorum. Biz zaten 12 Eylül Anayasası’nın bu bağlamdaki yetersizliğinden yakınmaktaydık. 12 Eylül Anayasası’ndan kaçarken AKP Anayasasının tuzağına düşmek istemiyoruz." Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in ’piyasa dostu anayasa’ diye bir kavramı ortaya attığını anlatan Karayalçın, "Piyasa dostu anayasa diye bir kavram kabul edilemez. Sosyal demokratların buna karşı çıkması gerekmektedir. Biz piyasa dostu anayasa istemiyoruz, halkın dostu olan anayasa istiyoruz" dedi.

"ZORLAYICI DİPLOMASİ"
TBMM’den tezkere çıkarılmasını desteklediklerini, "ancak tezkerenin son çare olmasını, her türlü diplomatik çaba sergilenmeli görüşünü savunduklarını" anlatan Karayalçın, "zorlayıcı diplomasi" işlediğini söyledi. Gelen duyumların "terör örgütünün kamplarının bugüne kadar hiç olmadığı şekilde tecrit edildiği yönünde olduğunu" anlatan Karayalçın, "Bu gelişmenin elde edilmesinin pahasının yüksek olabileceğine ilişkin önemli iddialarla karşı karşıyayız. ABD’nin olası İran operasyonunda acaba Türkiye yer alma sözünü mü verdi? Acaba Türkiye genişletilmiş ortadoğu anlayışı içinde Amerikanın olası bir operasyonu içinde yer mi alacak?" diye konuştu.
Bazıların "PKK’yı kınarsak sizleşiriz" dediğini belirten Karayalçın, "Ne olur bizleşirseniz? Biz kimiz? Biz Kürt sorunu ile PKK’yı ciddiyetle ayıran, Kürt sorununun sahibi olan ama PKK ile sonuna kadar mücadele kararlılığını taşıyan bir partiyiz. Tavsiye ederim bizleşin" dedi.
Parti kapatılmasını çözüm olarak görmediğini belirten Karayalçın, "(Benim partimi kapatın) diye var gücü ile çaba gösteren yöneticilerin üyelerin olduğun bir partinin kapatılmasını son derece yanlış görüyorum.
Bu bizim demokrasi anlayışımıza uygun düşmemektedir. Türkiye’nin tüm seslerinin TBMM’de dile getirilmesi gerekmektedir" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler