THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Erdoğan HAK-İŞ'te: Rüzgar gülü gibi savrulmayan sivil duruşa ihtiyacımız var

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
24-11-2007 21:50
#1
Erdoğan HAK-İŞ'te: Rüzgar gülü gibi savrulmayan sivil duruşa ihtiyacımız var
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Onurlu, kararlı, eğilip bükülmeyen, rüzgar gülü gibi savrulmayan sivil bir duruşa ihtiyacımız var" dedi.
Başbakan Erdoğan, Hak-İş 11. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2008 yılı başlarında yeni, çağdaş, AB normlarında bir çalışma mevzuatına sahip olacağını söyledi. İstihdam konusunun ekonominin ve toplumsal hayat açısından önem taşıdığını belirten Başbakan Erdoğan, ilk günden itibaren istihdamın öncelikli hedefleri arasında olduğunu ifade etti.
İstihdam konusundaki gelişmelere dikkat çeken Başbakan Erdoğan, bunu yeterli görmediklerini kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Yapısal reformlarımız devam ettikçe, özellikle sosyal güvenlik sistemindeki reform, özelleştirme süreci, vergi sistemindeki düzenlemeler, küresel sermayeyi çekmekteki başarımız devam ettikçe bu sorunun da kademeli olarak Türkiye’nin gündeminden çıkacağını umuyorum.
Eğitim konusunda geçmişte yapılmış ideolojik müdahaleler istihdam üzerinde maalesef son derece olumsuz bir etki bırakmıştır." AB’ye katılım sürecini toplumsal kesimlerle birlikte yürütmeye gayret ettiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, sendikalar olmasa bu sürecin sonuca ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan, "İşçimizin, memurumuzun, tüm çalışanlarımızın ve toplumumuzun AB standartlarında bir yaşam kalitesine ulaşmasını birlikte sağlayacağız" diye konuştu.
Erdoğan, reformlar yapıldıkça örgütlenme, çalışanlar ve demokratik haklar konusunda standartların yükseldiğinin her birlikte görüleceğini kaydetti.

"BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR"
Anayasa konusundaki çalışmaların takdirle izlendiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bu konuda özellikle Hak-İş’in önemli katkıları var. Zira, işçinin anayasa hazırlanmasındaki yeri, konumu, bir taraf olması sebebiyle büyük önem arz etmektedir" dedi.
Türkiye’nin demokrasi konusundaki atılımları, insan hak ve özgürlükleri alanındaki atılımlarının her şeyden önce çalışma hayatını düzenleyeceğine işaret eden Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin demokratikleşmesinin sivil toplum örgütlerinin de işin içine daha fazla müdahil olmasından geçtiğini söyledi. Erdoğan, bunu kabullenmek gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
"Onurlu, kararlı, eğilip bükülmeyen, rüzgar gülü gibi savrulmayan sivil bir duruşa ihtiyacımız var. Bunu bütün kurumlarımızda görmek istiyoruz.
Hava farklı estiği zaman farklı eğilen, hava farklı yerden geldiği zaman farklı eğilen sivil toplum örgütleri değil, ilkeleri doğrultusunda hareket eden sivil toplum örgütleri... Biz Türkiye’ye inanıyoruz.
Potansiyeline, zenginliklerine, emek gücüne de inanıyoruz. Allah’ın izniyle aşamayacağımız engel yok."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler