THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bolu Dağı viyadükleri artık buzlanmayacak

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
02-12-2007 00:18
#1
Bolu Dağı viyadükleri artık buzlanmayacak
Bolu Dağı viyadüklerinde daha güvenli sürüş için kurulan buzlanmayı algılama ve önleme sistemi 15 Aralık 2007 tarihinden itibaren çalışmaya başlayacak.
AA muhabirinin Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan’dan aldığı bilgiye göre, Bolu Dağı Tüneli’nin açılmasıyla birliket Bolu Dağı Geçişinin uzunluğu 35 kilometreden 26 kilometreye düştü. Ankara-İstanbul arasında seyahat süresini 3,5 saate indiren tünel, Bolu Dağı’nda kar ve sis nedeniyle araçların mahsur kalmasını da ortadan kaldırdı.
Karayolları Genel Müdürlüğü, Kaynaşlı’dan tünele yaklaşırken 3 viyadükte güvenli sürüş açısından zorunlu görülen Buzlanmayı Algılama ve Önleme Sistemi’nin kurulması için çalışmalara başladı. Bugünlerde sistemin kurulumu tamamlanma aşamasına geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü, 15 Aralık 2007 tarihinden itibaren sistemi çalıştırmaya başlayacak.
Karayolları Genel Müdürü Turhan, İstanbul-Ankara güzergahında Bolu Dağı tünelinden önceki 3 viyadüğün, bölgenin yapısı nedeniyle sürekli rüzgarın etkisine açık olduğunu, bu nedenle viyadüklerde yoğun buzlanmalar yaşanabildiğini kaydetti.
Bunu önlemek üzere viyadüklere buzlanmayı algılayıcı sistemler kurulduğunu, bu sistemlerin ısıyı algılayıp merkeze aktardığını ifade eden Turhan, "Viyadüklerde ısı 1 derecenin altına düştüğünde sıvı otomatik olarak otoyol yüzeyine püskürtülecek. Püskürtülen malzeme buz çözücü sıvı malzeme olacak. Viyadüklerin kenarına su boruları döşendi.
Malzeme buradan yola püskürtülecek" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler