THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Diyanet: Elinde yara olan kurban kesmesin

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
02-12-2007 13:32
#1
Diyanet: Elinde yara olan kurban kesmesin
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, elinde yarası ya da bulaşıcı hastalığı olan kişilerin kurban kesmemesi gerektiğine dikkat çekti.
Mehmet Bekaroğlu ANKA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’de "kurbanı herkesin kesmesi" gibi bir sıkıntı bulunduğunu söyledi. Kimi vatandaşların kurban kesmeye engel (elde yara ya da bulaşıcı hastalık gibi) durumlarının olduğunu kaydeden Bekaroğlu, Diyanet’in şimdiye kadar 20 bin 58 kişiye "Kurban Kesim Elemanı Belgesi" verdiğini ve bu elamanların mutlaka portör muayenesinden geçtiklerini anımsattı. Bekaroğlu bu nedenle kurban kesme mecburiyeti olan vatandaşların mutlaka hijyenik eldiven kullanmaları gerektiğini bildirdi.

"YARASI OLAN KİŞİNİN KESTİĞİ KURBAN ETİNİ İYİ PİŞİRİN"
Bekaroğlu, özellikle elinde yarası olan bir insanın kestiği kurban etinin çok iyi pişirilip tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.
Bekaroğlu, kurban kesme konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bazı vatandaşların, hayvanın herhangi bir yerinde hastalık gördükleri zaman (kist gibi) o bölgeyi çıkarıp attıklarını belirterek, bu hastalıklı bölümün kedi ve köpekler tarafından yendiğini, daha sonra dışkılarıyla hastalığı yine sokaklara bıraktıklarını bildirdi. Bekaroğlu bu nedenle kesilen hayvanın organlarında hastalık tespit edilmesi halinde, çıkarılan o bölümün mutlaka gömülmesi gerektiğine işaret etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler