THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Türkiye Singapur olur mu?

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
02-12-2007 13:36
#1
Türkiye Singapur olur mu?
Genç bilim adamı Kasım Diril, ülkesinden binlerce kilometre uzakta, Singapur’da kansere çare arıyor.
Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu 29 yaşındaki genç bilim adamı, araştırmalarını dünyaca ünlü uzmanların çalıştığı, 2 milyon metre karelik alana kurulu bilim kenti "Biyopolis" sınırları içindeki Moleküler ve Hücresel Biyoloji Enstitüsünde sürdürüyor.
Singapur’a henüz 3 ay önce geldiğini belirten Diril, "Almanya’da doktora yaptıktan sonra ABD’ye gittim. Burada 1 yıl kaldım. Buradaki hocam Philip Kaldis Singapur’dan teklif alınca benimle birlikte çalışmak istediğini söyledi. Ben de kabul ettim" dedi.
Singapur’da 3-4 yıl daha kalmayı planladığını, bu sürenin sonunda yeni bir iş teklifi gelirse bunu da değerlendireceğini belirten Diril, yürüttüğü kanser araştırmasıyla ilgili de şunları söyledi:
"Kanser hastalığında tümörlerin oluşmasının sebebi hücrelerin kontrolsüz büyümesi. Biz de burada hücre bölünmesini kontrol eden genler üzerinde çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek kansere de çare bulabileceğimizi ümit ediyorum."

'TÜRKİYE DE SİNGAPUR OLABİLİR'
Sağlanan olanaklar ve kurulan alt yapı sayesinde onlarca araştırmacı ilaç şirketinin Singapur’a çekildiğini, Biyopolis’te binlerce uzmanın yeni tedavi yolları geliştirmek üzere araştırma yaptığını anlatan Diril, şunları kaydetti:
"Burayı özel yapan, gelişme aşamasında olması. Piyopolis, henüz 3-4 yıllık bir geçmişe sahip ama araştırma ve geliştirme faaliyetleri açısından dünyanın cazibe merkezi haline geldi. Aynı şeyi Türkiye’nin de başarmaması için hiçbir neden yok. Sadece siyasi otoritenin karar verip, buna yönelik bir bütçe ayırması lazım. Ancak bu çaba yalnızca belirli bir süre devam edip bırakılırsa hiçbir anlamı olmaz. Bu tür yatırımlara düzenli bir şekilde kaynak aktarılması gerekir."

'TÜRKİYE, İRLANDA VE SİNGAPUR’U ÖRNEK ALMALI'
Singapur’da yatırım yapan ilaç şirketlerinden birisi olan Merck Sharp&Dohme’nin Dış İlişkiler Direktörü Jeffrey Kemprecos da Türkiye’nin yenilikçi ilaçlar için bir araştırma merkezi haline gelebileceğini ancak bunun için gerekli şartların oluşturulması gerektiğini belirtti.
Bu başarının sağlanmasının hükümetin vizyonuna bağlı olduğunun altını çizen Kemprecos, şunları söyledi:
"Biz endüstri olarak Türk yetkililerle birlikte bir strateji oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye, bu konuda İrlanda ve Singapur’u örnek alabilir. Bunun için de düzenleyici yapıda, fikri mülkiyet hakları ve vergi oranlarının düşürülmesi gibi konularda yapılacak atılım ve reformlar, Türkiye’nin önünü açabilir."
neber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Mesajlar:
958
Konular:
75
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
128
Ticaret:
(0) %
02-12-2007 13:40
#2
paylaşım için saol
--------------------- Dünyada İki Büyük Var Biri
GALATASARAY Biride 70'lik Rakı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler