THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Cemil Bayık'ın hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi isteniyor

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
03-12-2007 19:56
#1
Cemil Bayık'ın hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi isteniyor
İRAN'dan 2002'de iade edilmesi istenen terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Cemil Bayık, Hatay'ın Erzin İlçesi'nde 4 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle 10 yıldır Adana'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Bayık'ın grubunda bulunan bir terörist ise bir süre önce ömür boyu hapse mahkum edildi.
Erzin İlçesi'ne bağlı Yoncadüzü Köyü'nden ilçe merkezine giden kamyon 23 Mart 1997 tarihinde PKK'lı teröristlerce silahla tarandı. Kamyonda bulunan 49 yaşındaki Yemliha, 19 yaşındaki Salih ve 45 yaşındaki Eyüp Güllü ile 22 yaşındaki Hacı Bestami Gürz öldü. Saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin, o dönem terör örgütünün sözde Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Toroslar sorumlusu ‘Cuma’ kod adlı Cemil Bayık ve grubundaki teröristler Çetin Elmas, Metin İpek, Serdar Sincar, Hüseyin Acar, M. Halil Nas, Yusuf Yavuz, İbrahim Dolanbay, İbrahim Şengül, Şehabettin Ekdemir, Salman Ercoşman, İsmail Köroğlu, İbrahim Demir, Hasan Yavuz ve Fikri Azgan olduğu belirlendi.
Adana Cumhuriyet Savcısı Hacı Mehmet Güdül, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki toprakları Türkiye'den ayırarak bir Kürt Devleti kurmak için katliam yapan PKK’lı teröristlerden, örgütün önemli isimlerinden Cemil Bayık ile diğer teröristler hakkında idam cezası istemiyle dava açtı. İdam kaldırıldığı için haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Bayık'ın grubundaki teröristlerden Yusuf Yavuz, Metin İpek, Çetin Elmas, Şehabettin Ekdemir, M. Halil Nas yakalanabildi.
Terör olayları ile ilgili davalara bakmakla özel yetkili Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Yavuz, bir süre önce yapılan karar duruşmasında, örgüt üyeliğini kabul etmeyerek, “Örgütten 2001'de ilişiğimi kestim. Pişmanlığımı belirttim. İddia edilen eylemlere katılmadım'' diyerek beraatını istedi. Mahkeme heyeti, Yavuz’u ömür boyu hapse mahkum etti. İpek, kanıt yetersizliğinden beraat ederken, Ekdemir, Nas, Elmas’ın ise Malatya ve Ankara’da başka davalardan yargılandıkları saptandı. Bu sanıklar hakkında ilgili mahkemelerden bilgi istendi.
Yakalama emriyle aranan Bayık ile birlikte diğer PKK’lı teröristler Salman Ercoşman, İsmail Köroğlu, İbrahim Demir, İbrahim Şengül, İbrahim Dolanbay, Hüseyin Acar, Serdar Sincar, Hasan Yavuz ve Fikri Azgan’ın ise yakalanıncaya kadar dosyalarının ayrılmasına karar verildi.
Cemil Bayık'ın halen Kuzey Irak'taki PKK kamplarında bulunduğu sanılıyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler