THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Düşen uçakla ilgili 5 soru

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
03-12-2007 20:15
#1
Düşen uçakla ilgili 5 soru
Sivil Havacılık'tan bugün düşen uçak ile ilgili açıklama geldi. Uçağın motorlarının çarpma anına kadar çalıştığı, iniş takımlarının açık olduğu, sabotaj bulgusuna rastlanmadığı, uçağın iniş güzergahında olmadığı belirtildi... Ayrıca hava durumunun normal olduğu, ILS cihazı eksikliğinin kaza nedeni olmadığı açıklandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Isparta’da düşen uçağın enkazında yapılan ön incelemelere göre, uçağın motorlarının, çarpma anına kadar faal olduğunun tespit edildiğini ve iniş takımlarının açık olduğunun görüldüğünü belirterek, "Havada bir yangın veya sabotaja yönelik hiçbir bulguya rastlanmamıştır" dedi.
Arıduru, Bakanlık DLH Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, kaza kırım ekibinin bölgede ve hava alanında yaptığı ön incelemeden elde edilen sonuçlara göre, ilk saptamalarda, hava alanında yer alan seyrüsefer cihazlarının tamamının aktif olduğu ve kalibrasyon testlerinin usül ve zamanına uygun olarak yapıldığının tespit edildiğini belirtti.
Havaalanı herhangi bir sınırlama (Notam) bulunmadığını kaydeden Arıduru, tespitleri şöyle sıraladı:
"Yapılan meteoroloji incelemelerinden, bu kazaya neden olacak herhangi bir olumsuz meteorolojik durum yoktur. Hava trafik ünitesi ses kayıt cihazı faaldir, sesler 5 kuvvetinde anlaşılır şekilde çok net, fonda gürültü veya başka bir frekans yoktur. Uçağın, hava üniteleri ile haberleşmesinde çarpma anına kadar hiçbir problemi olmamıştır.
Uçuş ekibi tarafından hava trafik ünitelerine bildirilmiş herhangi bir anormal durum raporu da yoktur. Kule tarafından uçağa verilen meteoroloji raporları kontrol edilmiş, dinlenilmiş olup her şeyin normal yöntemlerine göre sağlandığı tespit edilmiştir.
Arama kurtarma faaliyetleri, Isparta kule görevlileri tarafından usul ve esaslarına uygun olarak başlatılmıştır.
Uçağın çarpma anına kadar motorlarının faal olduğu tespit edilmiştir.
uçağın iniş takımlarının açık olduğu görülmüştür. Havada bir yangın veya sabotaja yönelik hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Uçuş ekibi için alkol, uyuşturucu testleri, klasik otopsi dışında yapılacak olan işlemler, adli tıp kurumu tarafından başlatılmıştır." Arıduru, kaza alanıyla ilgili teknik incelemelerin sürdüğünü, ön incelemeyle ilgili detaylı teknik raporun hazırlanmakta olduğunu belirtti.
javascriptpenWindow('http://www.milliyet.com.tr/2007/12/01/son/songal412.asp')[/URL]


CVR VE FDR CİHAZLARI

Arıduru, salona getirilen ve kara kutu olarak bilinen CVR ve FDR cihazlarını göstererek, bu cihazlar hakkında da bilgi verdi.
Arıduru, CVR’nin kokpitteki telsiz konuşmalarını, pilotların konuşmalarını, motor seslerini ve kokpitteki diğer tüm sesleri, FDR’nin ise monitör göstergeleri olan irtifa, basınç, hız, zaman gibi parametreleri kaydettiğini, buradan alınan bilgilerle bilgisayar ortamında uçuşun bir animasyonunun yapılabildiğini kaydetti.

İNİŞ SİMÜLASYONU GÖSTERİLDİ

Toplantıda, kaza kırım ekibinden Feridun Seren, uçağın Antalya yaklaşma radarına göre alçalma şeklinin simülasyonunu gösterdi ve belirlenen havacılık kurallarına göre yaklaşma ve iniş yöntemini anlattı.
Yaptıkları ön incelemede, uçağın İstanbul’dan sorunsuz şekilde kalkışını yaptığını ve uçuş sırasında herhangi bir sorun yaşanmadığını tespit ettiklerini belirten Seren, Isparta Havaalanı için yaklaşmaya başladığında uçağın ulusal otorite tarafından belirlenen usullere göre yaklaşma esaslarını uygulamak zorunda olduğunu belirtti.

İNİŞ GÜZERGAHINDA DEĞİLDİ

Seren, uçağın ne olursa olsun iniş noktasına gelmeden VOR cihazına 10 mil mesafeye kadar yaklaşmadan 8 bin feetin altına inmemesi gerektiğini kaydetti.
Kurallara göre uçağın düştüğü hava alanına göre güneybatıya 12 mil mesafede alçalması, tekrardan kuzeydoğuya pist için yaklaşmaya devam etmesi gerektiğini anlatan Seren, en son karar verme noktasında sorun yoksa inişini gerçekleştirmesi, yoksa pas geçmesi gerektiğini ifade etti.
Simülasyonda, düşen uçağın belirlenen iniş güzergahının yerine, güzergahtan ayrılarak bir başka noktaya yöneldiği harita üzerinde gösterildi.


Sivil Havacılık: Kara kutu çözülünce neden bilimsel olarak ortaya çıkacak

"NEDEN BURAYA GİTTİ?"

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Isparta’da düşen uçakla ilgili olarak, "Uçağın uçması gereken güzergah belli. Enkazın bulunduğu yer de belli ama neden buraya gitti, bunun sebebiyle ilgili herhangi bir şey söyleme şansımız yok" dedi.
Genel Müdür Arıduru, düşen uçağın teknik bakımlarının yapıldığını, pilotların da "simülatör eğitimini aldığı ve lisanslarına işlettiği tip uçakla ilgili uçuş yaptıklarını" söyledi.
Arıduru, DLH Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Ali Arıduru, CVR ve FDR cihazları henüz çözümlenmeden de son konuşmalara ilişkin bilgi olup olmadığının sorulması üzerine, tespit edilen ön incelemelerin açıklandığını, teknik çalışmaların sonucunda cihazların deşifresinden sonra olayın ortaya çıkacağını belirtti.
"Simülasyondan, uçağın mevcut güzergahını kullanmadığının ortaya çıktığının anlaşıldığını ve kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığını söyleyebiliyor musunuz?" sorusunu yanıtlarken Arıduru, "Bu konuda hiçbir yorum yapmıyoruz. Tamamen teknik sonuçlara göre konuşacağız. Bu iki cihazın deşifresi olmadan böyle bir cümleyi kullanmamız söz konusu değil" dedi.
Arıduru, "Uçağın yanlış güzergah kullandığını söyleyebiliyor musunuz?" sorusuna ise "Bu tespit, uçağın uçması gereken güzergah belli, yansıda görülüyor. Enkazın bulunduğu yer de belli ama neden buraya gitti, bunun sebebiyle ilgili herhangi bir şey söyleme şansımız yok" karşılığını verdi.
Bir başka soru üzerine, bütün kule bilgilerinin elden geçirildiğini kaydeden Arıduru, uçağın iniş rotasından sapma olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Kokpit sesleriyle ilgili açılım yapılmadan bunu çok net söyleme şansımız yok. Burada bir sapma olduğunu görüyorsunuz zaten. Burada bir sapma var" dedi.

"KISAYOL SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Kısayol gibi bir durum söz konusu değil" diyen Arıduru, gazetecilerin "Güzergahtan çıktığı kesin değil mi" sorusuna ise "O kesin, şu anda görünen" karşılığını verdi.
Arıduru, "Uçağın uçuş rotasından çıkmasının bir nedeni var mı?" sorusunu ise "Belki birden çok nedeni vardır. Bu cihazları deşifre etmeden net şeyler söyleyemeyiz" diye yanıtladı.
"Kullanılan güzergah mı yoksa uyulması güzergah mı daha kısa?" sorusuna ise Arıduru, "Güzergahın kısa ya da uzun olmasını konuşmuyoruz. Kazaya neden olan sebeplerle ilgili ilk tespitlerimizi paylaştık. Bizim yorum yapma lüksümüz yok. Bizim somut kanıtlara ulaşıp bunu kamuoyu ile paylaşmayı arzuluyoruz. Çok yorum yapıldı ama bizim işimiz somut sonuçlar" karşılığını verdi.
Arıduru, uçak şirketi ve uçakla ilgili denetimlerin yanı sıra pilotların simülatör testinden geçemediği için eski şirketlerinden istifa etmek zorunda kaldığı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine, şunları söyledi:
"Uçağın teknik bakımlarıyla ilgili normal süreçleri içinde bütün bakımlarının yapıldığını çok net söyleyebiliriz. Burada hiçbir problemimiz yok teknik anlamda.
Şehit olan her iki pilotumuz da simülatör eğitimini aldığı ve lisanslarına işlettiği tip uçakla ilgili uçuş yapmaktadır. Orada da bir problemimiz söz konusu değildir." Arıduru, bazı yolcuların cep telefonlarının açık olduğu haberlerinin anımsatılması üzerine de, bu konuda çok net bir bulgu olmadığını kaydetti.
Uçağın 11 saatte 6 uçuş yaptığı bilgisinin doğru olup olmadığının sorulması üzerine, Arıduru, uçuş ekibinin sadece bu uçuşta görev yaptığını kaydetti. Uçuş süresinin 11 saat bile olsa bunun tanımlanmış süre içinde olduğunu vurgulayan Arıduru, "Şehit olan pilotumuz Serhat Özdemir’in Kasım ayı içinde toplam uçuş süresi 34 saat 55 dakikadır.
Şehit olan pilotumuz Tahir Aksoy’un uçuş süresi 16 saat 35 dakikadır.
Aylık bizim üst sınırımız 110 saattir. Uçağın son uçuşunda ekip yenilenmiştir" diye konuştu.

ILS SİSTEMİ

Isparta Havaalanında aletli iniş sistemi olarak bilinen ILS sisteminin olmamasının kazanın nedenlerinden birisi olarak gösterilip gösterilemeyeceği sorusunu ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Vekili Orhan Birdal yanıtladı.
Birdal, ILS’in, görüş ve diğer meteorolojik faktörlerin kötü olduğu durumlarda uçağın piste elektronik cihazlarla emniyetli olarak iniş yapmasını sağladığını, bu sistemin diğer zamanlarda da emniyetin yanında konforlu iniş için kullanılan son yaklaşma sistemi olduğunu belirtti.
Birdal, "Bu kazayla ilgili konuşacak olursak, bu kazanın olduğu yerde ILS ile ilgili kesinlikle hiçbir durum söz konusu değildir. Çünkü orada ILS’in hizmet vermesi mümkün değildir. Kazanın olduğu noktada ILS’in herhangi bir şekilde hizmet vermesi mümkün değildir. Uçak VOR’u terkettikten sonra pisti karşıladıktan sonra pist-merkez hattında uçağın belli bir açıyla piste alçalmasını sağlayan sistemdir. Zaten burada uçak ILS’i kullanacak noktaya gelmemiştir" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler