THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Babacan'dan Yunanistan'a zeytin dalı

J{atiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
MuğLa\ßodrum
Mesajlar:
100
Konular:
27
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 07:48
#1
Cool
Babacan'dan Yunanistan'a zeytin dalı
Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,'' Türkiye'nin Türk-Yunan ilişkileri konusundaki vizyonunun gayet netolduğunu'' söyledi.

Babacan, Yunan Devlet Televizyonu'nun 2. kanalı NET'e verdiği demeçteTürk-Yunan ilişkileri, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Ankaraziyareti, istikşafi görüşmeler, Batı Trakya ve İstanbul Fener RumPatrikhanesi konularına değindi.
''Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin her sene istikrarlı biçimdeiyileştiğini'' söyleyen Babacan, ''Bu dönemde her iki ülkede de yeniseçilmiş hükümetler görev yapmaktadır. Bu dönem, iki ülke için de ikiliilişkilerin ilerlemesine ivme kazandırmak için önemli bir fırsat teşkiletmektedir'' dedi.
Babacan, ''Türkiye'nin Türk-Yunan ilişkilerindeki vizyonu çok açıktır.İleriki dönem için vizyonumuz, iki ülkenin birbirine destek olması, AB üyesiiki komşu olmalarıdır'' diye konuştu. Karamanlis'in Ankara ziyaretini ise ''Dönüm noktası'' olarak niteleyenBabacan, ''Bir çok konuda işbirliğinde bulunabilecek konumda olacağız ve ikiülke birbirine daha yakın olacak. Bunun çok önemli bir fırsat olduğunainanıyoruz'' dedi. Dışişleri Bakanı, gerek Atina'ya gerçekleştireceği ziyaretin, gerekseKaramanlis'in Ankara ziyaretinin taze bir başlangıç olduğunu, olması dagerektiğine inandığını kaydetti.
Babacan, söz konusu ziyaretlerin ikili ilişkilerde ileriye dönük hamleolacaklarını da vurguladı. İstikşafi görüşmelere de değinen Dışişleri Bakanı şöyle konuştu: ''İstikşafi görüşmelerde görev yapan müsteşar yardımcılarını belirledik. Bugörüşmeler bir süredir devam ediyor. Şu ana kadar 19 güven arttırıcı önlemaçıkladık ve Atina ziyaretimde de belirli bir takım önlemler dahaaçıklanacak. Öyle ki bu alanda da ilerleme kaydediyoruz.''
Babacan, Batı Trakya konusuna da değindiği demecinde, ''Bu bölgede yaşayaninsanlar Yunan vatandaşı olarak, hak ve yükümlülük sahibidirler. Tüm Yunanvatandaşlarının, bütün Avrupalıların sahip olduğu hak ve özgürlükleresahip olduklarına inanıyoruz'' diye konuştu.
Dışişleri Bakanı, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi konusunda ise, Türkiye'nininsan hakları ve dini özgürlüklerin korunmasına ilişkin çabalarınısürdürdüğünü söyledi. Türkiye'nin hak ve özgürlükler konusunda ilerlemeler kaydedeceğini belirtenBabacan, ''Bu çerçevede, bu alanlarda gelişme kaydedildikçe istisnasız tümTürk vatandaşları da bunlardan faydalanacaktır'' diye konuştu
--------------------- J{aTiL

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler