THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bayram biletleri tükendi

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 19:52
#1
Bayram biletleri tükendi
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi şehirlerarası otobüs seferlerinde biletlerin tamamına yakının satıldığı, talebi karşılamak için ek seferlerin hizmete konulduğu bildirildi.
Tüm Otobüsçüler ve İşletmeciler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram öncesi şehirlerarası ulaşım yoğunluğunun "toplumun maneviyatıyla ilgili" olduğunu belirtti.
Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösterdikleri için bayramlarda yaşanan yoğunluğa alıştıklarını bildiren İlgin, şöyle dedi:
"Kurban Bayramı öncesinde biletlerin tamamına yakını satıldı. Bazı firmalar yeni talepler karşısında ek sefer koyma yoluna gitti. Bize gelen bilgiler, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler için konulan ek seferlerin de talebi karşılamadığı yönünde. Her bayram öncesi gibi bu bayram da durumun böyle olacağı belliydi. Vatandaşlarımız biletlerini gidiş-dönüş alırlarsa dönüş yolunda mağdur olmazlar."

"KORSAN FİRMALARA DİKKAT"
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs sayısının 3 bin ile 5 bin arasında olması gerektiğini ancak sayının bugün 11 bin olduğunu belirten İlgin, sektörde kayıtlı otobüs sayısı kadar yetki belgesine sahip olmayan ya da korsan otobüsün de bulunduğunu kaydetti.
Yolcu sayısının fazla olduğu bayramlar, üniversite kayıtları ve asker sevkıyatları dönemlerinde hattaki mevcut otobüslerin talebi karşılamakta zorlandığını vurgulayan İlgin, şunları kaydetti:
"Yoğunluğu ve açığı fırsat bilen kişi ve firmalar hiçbir yetki belgesine ve donanıma sahip olmadan şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapıyor. Bunun önlenmesinde yetkililer kadar vatandaşlarımıza da sorumluluklar düşüyor. Vatandaşlar D1 ve D2 Yetki Belgesi olan firmalarla yolculuk yapsınlar. Bunun için de biletlerini mahalle aralarındaki adı bilinmedik firmalar yerine, bildikleri firmaların şubelerinden ya da otogarlardan alabilirler."

D1 VE D2 YETKİ BELGESİ
Ulaştırma Bakanlığınca, D1 Yetki Belgesi, belirli bir ücret ve zaman tarifesine göre otobüs ile düzenli yolcu taşımacılığı yapanlara veriliyor. D2 Yetki Belgesi ise belirli bir zaman tarifesine uymaksızın yolcu durumuna göre arazi seferi düzenleyerek taşımacılık yapanlara ve önceden gruplandırılmış yolcuları bir hareket noktasından alıp aynı hareket noktasına ***ürmek veya getirmek suretiyle taşımacılık yapanlara düzenleniyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler