THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Marmaray'da 7 no'lu tünelin denize batırılmasına başlandı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 19:55
#1
Marmaray'da 7 no'lu tünelin denize batırılmasına başlandı
Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde İstanbul Boğazı’na yerleştirilecek 11 tüp tünelden 7’ncisinin denize batırılmasına başlandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Tuzla’da inşa edilen 135 metre uzunluğunda, 15,5 metre genişliğinde ve 8,75 metre yüksekliğinde 18 bin ton ağırlığındaki 7 numaralı tüp tünel, sabah saatlerinde Kızkulesi yakınlarında kıyıya yaklaşık 840 metre mesafedeki batırma işleminin yapılacağı noktaya getirildi.
Bu noktada batırma mavnası ve tüp elemanı yaklaşık 20 ton ağırlığındaki 11 adet çapa ile sabitlenerek, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları
İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan ve diğer yetkililer tarafından batırma işlemine geçildi.
İlk aşamada, yaklaşık 18 bin ton ağırlığındaki eleman, 15 metre derinliğe, ardından da 5 metrelik aşamalarla 60 metre derinliğe indirilecek. İşlemin tamamlanmasının yaklaşık 24 saat sürmesi bekleniyor.
Kontrol odasında batırma işlemi hakkında bilgi veren DLH Genel Müdürü Arslan, daha önce 8 numaralı tüp tünelin batırılmasıyla "dünyanın en derin batırma tüneli" rekorunu kırdıklarını belirterek, 7 numaralı tüp tünelin batırılmasıyla da bu rekorun tekrar kırıldığını ve Üsküdar kıyısından itibaren inşaatın geldiği nokta arasında yaklaşık 975 metre mesafe katedildiğini kaydetti.

DÜNYANIN EN DERİN BATIRMA TÜNELİ
Finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası JBIC ile yapılan kredi anlaşmasıyla sağlanan projede, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar istasyonları yer altında, Kazlıçeşme istasyonu ise yüzeyde bulunacak. Sistemin toplam uzunluğu 13 bin 558 metre, su yüzeyinden derinliği ise 60 metre olacak.
Marmaray, bu derinlikle "dünyanın en derin batırma tüneli" unvanını da alacak.
Batırma tünelin yüksekliği 8,6 metre, genişliği ise 15,3 metre olurken, tünelde gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat bulunacak.
Öte yandan, tüp tünelin bir özelliği de elemanlarının Türkiye’de imal edilmesi. Tuzla’da imal edilen tüp tünel elemanları, batırma ve montaj işlerinin yapılacağı Üsküdar-Sarayburnu arasındaki noktalara kadar yaklaşık 40 kilometre çekiliyor.
Daha önce 11, 10, 9 ve 8 numaralı tüp tüneller batırılmıştı, 7 numaralı elemanın da batırılmasıyla 5’inci tüp tünel de batırılmış olacak.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler