THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

"ILS cihazı alındı, 3 yıldır takılamadı" dedi, soruşturma açıldı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 19:57
#1
"ILS cihazı alındı, 3 yıldır takılamadı" dedi, soruşturma açıldı
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü, THY Konya Müdürü Ahmet Postallı hakkında soruşturma başlattı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, THY Genel Müdürlüğü, Postallı hakkında, "basın müşavirliğinin bilgisi ve onayı olmadan demeç verdiği", "kendi sahası ve bilgi alanı dışında doğru olmayan ifadelerle açıklama yaptığı" gerekçeleriyle soruşturma açtı.

NE DEMİŞTİ?
Konya Havaalanına, uçağın kapalı havalarda piste inişinde yardımcı olan ILS (Aletli İniş Sistemi) cihazının 3 yıl önce alındığı, ancak bugüne kadar teknik nedenlerle sistemin devreye sokulamadığı bildirildi.
Türk Hava Yolları Konya Müdürü Ahmet Postallı, dün yaptığı açıklamada Konya Havaalanı için ILS cihazının 3 yıl önce alındığını, ancak piste takılamadığını öğrendiğini belirterek, "Allah korusun, Konya’da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez" demişti.
Postallı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ILS’nin uçağın kapalı havalarda inişini sağlayan bir cihaz olduğunu, yaklaşık 200 metre görüş mesafesinde uçakların inip kalkabilmesine imkan tanıdığını söyledi.
Bu cihaz olmadığı zaman, uçağın piste iniş yapabilmesi için, minimum 2 bin metre pist görüş mesafesi gerektiğini bildiren Postallı, şunları kaydetti:
"Van, Diyarbakır ve Isparta’da uçakların düşmesinin birinci sebebi, bu cihazın olmayışı. Allah korusun Konya’da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez. Bu cihazın Konya Atatürk Havaalanı pistine takılması THY’nin dışında, tamamen Devlet Hava Meydanları ile ilgili bir durum. Aldığım bilgiye göre, 3 yıl önce ILS cihazı gelmiş, ancak çeşitli nedenlerle piste cihaz takılamamış, aktif hale getirilememiş." ILS cihazının altyapı ihalesinin bu yıl yapıldığını belirten Postallı, kurulması için altyapının hazırlandığına dair bilgi aldıkları cihazın aktif hale gelmesi için belli bir süreye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Konya Atatürk Havaalanı yetkilileri ise AA muhabirine yaptıkları açıklamada, cihazın 3 yıl önce alındığını doğrulayarak, şunları söyledi:
"Ancak bugüne kadar cihazın kurulumu ve aktif hale gelmesi, teknik nedenlerle olmadı. Çünkü cihazın, daha küçük olan eski piste değil yeni tamamlanan daha geniş piste takılması gerekti. Şu an Konya’da inen uçaklar, NDB, DME ve VOR adı verilen 3 ayrı iniş sistemi kullanıyor. ILS cihazının kısa süre içinde kurulması planlanıyor."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler