THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Felçli Türk kızının İtalya başarısı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 20:12
#1
Felçli Türk kızının İtalya başarısı
BURSA Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi engelli 21 yaşındaki Seda Saraçoğlu, öğrenci değişim programı kapsamında İtalya'nın Trieste Üniversitesi'nde 6 ay eğitim görmeye başladı. Sürekli tekerlekli sandalyede yaşaması nedeniyle oluşan duruş bozukluğunun giderilmesi için çok ağır bir omurilik ameliyatı geçiren Seda Saraçoğlu, çalışkanlığı ve azmiyle kısa sürede İtalyan hocaları ve arkadaşlarının sevgisini kazandı.
Biyokimya uzmanı emekli Albay Enver Saraçoğlu’nun kızı Seda Saraçoğlu, henüz iki yaşında ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında omurilik felci oldu. Enver Saraçoğlu, fizik tedavisi yaşamının bir parçası haline gelen kızı Seda Saraçoğlu’nun sağlığına kavuşması için 15 yıl önce askeri hastanenin bulunduğu, kaplıcalarıyla ünlü Bursa’ya yerleşti.
Tekerlekli sandalyede yaşayan Seda Saraçoğlu, Bursa’da Mithatpaşa İlköğretim Okulu, Canaydın Ortaokulu ve Cumhuriyet Lisesi Süper Bölümü’nden başarıyla mezun oldu. ÖSS’de yüksek puan tutturarak Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Seda Saraçoğlu, burada da çalışkanlığıyla göz doldurdu.
İngilizce ve Almanca bilen Seda Saraçoğlu, 3'üncü sınıftayken öğrenci değişim programı Erasmus ile İtalya'ya gitmeye hak kazandı. Saraçoğlu, İtalya'ya gitmeden önce sürekli tekerlekli sandalyeye mahkum olması nedeniyle omuriliğinde oluşan duruş bozukluğunun giderilmesi için çok ağır bir omurilik ameliyatı geçirdi. Olumlu geçen ameliyatın ardından Trieste Üniversitesi öğrenci yurdunda kendisine tahsis edilen özel odaya yerleşen Seda Saraçoğlu, çalışkanlığı ve azmiyle kısa sürede öğretim üyeleri ve öğrencilerin saygısını kazandı.
İtalyanca'yı da öğrenmeye çalışan genç kız, zaman zaman kendisini ziyarete gelen annesi Gülsen Saraçoğlu ve babası Enver Saraçoğlu ile hasret gideriyor. Gülsen Saraçoğlu, 6 ay sürecek eğitiminin mart ayında tamamlayarak Bursa’ya dönecek.
Kızının başarılarıyla gurur duyan Enver Saraçoğlu, kızının yüksek öğrenimden sonra yüksek lisans programlarını hedeflediğini söyledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler