THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Mehmetçik, nokta operasyonu için sınırda teyakkuz durumunda

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 20:15
#1
Mehmetçik, nokta operasyonu için sınırda teyakkuz durumunda
HAKKARİ’nin Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli İlçeleri’ndeki Kuzey Irak’a sıfır noktalarında konuşlanan Mehmetçik, istihbarat bilgileri ışığında yapacakları nokta operasyonları için elleri tetikte bekliyor. Bölgedeki Borda bereli sayısı artırılırken, nokta operasyonları için askerlerin karadan geçiş yolları karlardan temizleniyor. Bu bölgelerde güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Ayrıca dağlardaki kar kalınlığının 30-40 santimetreyi bulması nedeniyle askerlere beyaz kamuflaj elbiseleri ile kar maskeleri dağıtıldı.
Uludere-Şemdinli arasındaki 280 kilometrelik Irak sınır hattında Mehmetçik teyakkuz durumuna geçti. Hem içerden hem de Irak tarafından gelecek istihbarat bilgileri ışığında PKK’ya yönelik nokta operasyonları yapacak olan Mehmetçik, sınırda elleri tetikte bekliyor. Binlerce askerin bulunduğu bölgede Bordo Bereliler ile Jandarma Özel Harekat timlerinin sayısı da artırıldı. Nokta operasyonu için Irak’a karadan girecek olan askerler için, yol güzergahındaki karlar temizleniyor.

24 SAAT KAMERAYLA İZLENİYOR

Askerlerin Irak’a geçiş yolları olan Yüksekova’nın Dağlıca, Şemdinli’nin Derecik, Şırnak’ın Uludere ilçesi’ne bağlı Ortaköy, Yemişli ve Betonpınar’da güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Bu bölgelerdeki stratejik noktalar ise ‘Askeri Alan’ ilan edildi. Tank namlularının Kuzey Irak’a çevrildiği bu bölge, 24 saat termal kameralarla izleniyor.

HELİKOPTERLER KEŞİFTE

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ile Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı’ndan kalkan kobra, süper kobra, sikorsky tipi helikopterler, Kuzey Irak sınırında sürekli keşif uçuşları yapıyor. Ayrıca dağların zirvelerinde konuşlanan askeri birliklere gıda malzemeleri ile mühimmat sevkediliyor. Birlikler arasında ihtiyaca göre asker kaydırmaları da yapılıyor.

KAR ELBİSESİ DAĞITILDI

Irak’a sıfır noktalarındaki dağ zirvelerinde kar kalınlığının 30-40 santimetreyi bulması üzerine bölgede görev yapan askerlere beyaz kamuflaj elbiseleri ile maskeler dağıtıldı. Mehmetçik, nokta operasyonlarında beyaz elbiselerini giyecek.

MORALLER YÜKSEK

Mehmetçik sıfır noktalarında operasyon için bekleyişini sürdürürken, Yüksekova’nın kırsal kesimlerinde PKK’lı teröristlere karşı operasyonlara da devam ediliyor. Operasyon bölgelerine güle-oynaya giden Mehmetçik, bulundukları arazi tipi araçlarda da dijital fotoğraf makinaları ile birbirlerinin fotoğraflarını çekiyor. ‘Operasyon Hatırası’ olarak çekilen fotoğraflarla o an ölümsüzleştiriliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler