THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Türkiye'den geçen Alman bombacılar

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 20:20
#1
Türkiye'den geçen Alman bombacılar
Almanya'da eylülde gerçekleştirilen ve Türklerin de adının karıştığı El-Kaide operasyonuyla ilgili olarak yeni bilgilere ulaştı. Alman güvenlik birimlerince yakalanarak tutuklanan üç zanlı arasındaki iki Alman örgüt üyesinin, Mayıs ve Eylül 2006'da Türkiye'ye giriş yaptığı saptandı. Zanlıların, 2002'de Türkiye'de El Kaide üyesi olduğu iddiasıyla yakalanan, ancak tahliye olan Mevlüt Kar ile yoğun telefon görüşmeleri yaptığı da belirlendi.
Almanya Federal Savcılığı'nca başlatılan ve ikisi Alman, biri Türk üç zanlının yakalandığı El Kaide operasyonunda yeni bilgiler günışığına çıktı. Alman güvenlik makamları, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce terör ve istihbarat uzmanlarından oluşan bir Türk heyetine operasyona ilişkin bilgiler aktardı. Bun bilgiler arasınad İslami Cihad Birliği (İCB) ve El Kaide bağlantılı bu kişilerin Türkiye bağlantılı faaliyetleri de bulunuyor.
Almanya'da 11 Eylül'ün yıldönümü öncesinde Frankfurt Havaalanı ve Ramstein'deki ABD Hava Üssü'ne yönelik eylem yapacakları gerekçesiyle üç kişinin gözaltına alınmasıyla başlatılan operasyon, Konya'ya kadar uzandı. Örgütün önemli ismi olarak adlandırılan Atilla Selek'in de yakalandığı soruşturmada, Alman istihbarat birimleri, yüzde 35 saflıkta730 kilo bomba yapımında kullanılan "peroksit" maddesini saflaştırmaya çalışan üç İCB üyesinin askeri kaynaklı fitil ve barut edindiğini tespit etti.

Alman polisinin oyunu
Aralarında Adem Yılmaz adlı Türk'ün de bulunduğu zanlıların yakalandıkları evi ellerindeki peroksiti daha da saflaştırmak amacıyla kiraladıklarını saptayan Alman polisi, İCB'nin elindeki hammaddenin daha önce El Kaide'nin Madrid ve Londra'daki saldırılarda kullandığı patlayıcılardan daha etkili olduğunu saptadı. Alman polisinin, takip sırasında Yılmaz ve iki Alman arkadaşının haberi olmadan, sahip oldukları peroksiti çok daha seyreltilmiş bir peroksit karışımı ile değiştirerek zanlılara oyun oynadığı ortaya çıktı.
Operasyonda tutuklanan ve Müslümanlığı kabul ettiği anlaşılan Alman uyruklu zanlılardan Fritz Martin Gelowicz'in, 2006'da İCB'nin kontrolünde, "patlayıcı madde teorisi ve uygulaması" konusunda özel eğitim aldığı belirlendi.

İki zanlı Türkiye'de
Türkiye'ye iletilen çok önemli bilgiler arasında iki Alman zanlının, değişik tarihlerde birbirinden ayrı olarak Türkiye'ye giriş yaptığı yer aldı. Tutuklanan Gelowicz, 2004-2006 arasında Türkiye'ye giriş-çıkış yaptı. Kullandığı NC 7020783883 seri numaralı pasaportu ile en son 29 Eylül 2006'da Atatürk Havalimanı'ndan giriş yapan Gelowicz, dört gün kaldı. Daniel Martin Schneider de Gelowicz'den birkaç ay önce 26 Mayıs 2006'da Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaparken, 21 Haziran 2006'da ülkeden ayrıldı. Bunun üzerine Türk polisi Gelowicz ve Schneider'in Türkiye'deki faaliyetlerini yeni bilgiler ışığında geriye doğru mercek altına aldı.

Yine aynı tanıdık isim
Almanya'daki operasyon sırasında tanıdık bir isim yeniden gündeme geldi. Alman polisi İCB hücresine yönelik teknik takip sırasında daha önce El Kaide kuryesi olarak aranırken Türkiye'de yakalanan ve sınır dışı edilen Mevlüt Kar'ın adına ulaştı. Almanlar, Ubeyde kod adıyla bilinen ve Ağustos 2002'de Esenboğa Havalimanı'nda yakalanan Kar'ın kullandığı telefon numarasının üç İCB üyesince sık sık arandığını belirledi. Daha önce Almanların aradığı Kar'ın ismi 11 Eylül saldırılarından hemen sonra Türkiye'de yapılan İmamlar Birliği adlı yasa dışı oluşuma yönelik operasyonlarda gündeme gelmişti.
Alman polisi ayrıca, ABD Üssü'nün gözetleyen üç kişiyi daha İCB ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle soruşturuyor. Tunuslu M.B.A.M ile Alman J.T. adlı kişilerin yanı sıra soruşturmaya alınan üçüncü kişinin de Almanya doğumlu çifte vatandaş olan M.S.Ç olduğu öğrenildi. Aynı zamanda Türk vatandaşı olan M.S.Ç.'nin Almanya'da bir kültür derneğinin yöneticisi olduğu ve radikal dini yapılanmalarla bağlantılarının bulunduğu saptandı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler