THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Uçak enkazı, kar altında

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 20:26
#1
Uçak enkazı, kar altında
ISPARTA'da geçen cuma günü düşen ve 57 kişiye mezar olan olan World Focus Havayolları'nın Atlasjet'e kiraladığı MD83 tipi uçağın enkazı, beşinci günde kar altında kaldı. Türbetepe'de bugün başlayan kar yağışı etkili olurken, görevliler enkazda çalışmayı sürdürdü. Kazayla ilgili adli soruşturma devam ederken savcılık yetkilileri, havayolu şirketi ve uçağın bakımıyla ilgili bir kusur bulunmadığı taktirde, pilotlar hatalı olsa bile öldükleri için ceza davası açılamayacağını, ölenlerin yakınlarının hukuk davaları açabileceğini söyledi.
Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada, Keçiborlu İlçesi'ne bağlı Çukurören Köyü yakınlarındaki Türbetepe Mevii'ne düşen MD83 tipi uçağın enkazının, teknik incelemenin tamamlanmasından sonra kaldırılması işlemi başlatıdı. Geniş bir alana dağılan uçağın parçaları, Devlet Su İşleri'nden 12 kişilik ekip tarafından toplanırken bu sabah saatlerinde deniz seviyesinden 1813 metre yükseklikteki Türbetepe'de kar yağışı başladı.
Bölgede hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceye kadar düşerken, kısa sürede Tübetepe beyaza büründü ve uçak ankazını da kar örttü. Enkazın bulunduğu Türbetepe'ye çıkış ise aşağılarda çamur, tepede kar yüzünden güçlükle yapılırken, enkazı taşıyacak araçlar, bölgeye çıkamadı. Bu durumda enkazın İstanbul’dan gelen bir ekip tarafından kesilip parçalara ayrılarak taşınması kararlaştırıldı. Enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasından sonra Türbetepe'de ilaçlama ve karantina çalışması yapılacak.

UÇUŞ EKİBİNDEN KAN ÖRNEĞİ
Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, uçak kazasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Kazadan sonra bölgeye gittiğini söyleyen Başsavcı Tosun, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen özel ekibin, 2 pilot, kabin amiri ve teknisyenden kan örnekleri aldığını, yolculardan veya kabin memurlarından ka örneği örnek alınmadığını söyledi.
Türbetepe'ye helikopterle inen Adli Tıp ekibinin bölgede tetiz çalışma yaptıkta sonra yine helikopterle Süleman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesine gelerek morgdaki otopsiye katıldığını söyleyen Başsavcı Erol Tosun, ekibin burada pilotlar, kabin amiri ve teknisyenin kar örneklerini aldığını kaydetti. Başsavcı Tosun, şunları söyledi:
“Cesetlerin teşhisinde sorun yaşanacağını düşündük. DNA testine gerek olmasından korkuyorduk. Adli Tıp ekibi 70 kişinin DNA testini yapabilecek ekipmanla geldi. Cesetler teşhis edilip DNA testine gerek olmayınca 2 pilot, kabin amiri ve teknisyenin kan örneklerini aldılar. Kan örneklerinin sonuçları çıkmış, ancak henüz bize ulaşmadı. Bir iki gün içerisinde bu sonuçların ulaşmasını bekliyoruz'' dedi.

PİLOTLARLA İLGİLİ BULGULAR
Bu arada pilotların kan öneklerinden Süleyman Demirel Üniversitesi'nde kalan yedek numunelerin tahlili uygun olduğu ve burada yapılan incelemede pilotlarla ilgili bazı bulgulara ulaşıldığı ileri sürüldü. Isparta Cumhuriyet Başsavcı Erol Tosun, üniversitede kan örneğinin incelendiğinden haberdar olmadığını belirterek, “Biz soruşturmada İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun sonuçlarını dikkate alacağız. Bu işin tepesindeki uzman kurum, onlar. Sonuçların Isparta'ya ulaşmasını bekliyoruz'' dedi.

‘PİLOT KUSURLUYSA, KAMU DAVASI AÇILMAZ’
Kan ve idrar tahlili sonuçlarının kendileri için açılacak davada delil olacağını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, davaya konu olabilecek bir başka delilin de kara kutu kayıtları olduğunu kaydetti.
Kokpit Ses Kayıt Cihazı (Cockpit Voice Recorder- CVR) ve Uçuş Veri Kayıt Cihazı (Flight Data Recorder- FDR) incelemesinden elde edilecek sonuçların yine kendilerine ulaştırılacağını belirten Başsavcı Tosun, şunları söyledi:
“Soruşturmayı Keçiborlu Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Biz savcılık olarak ceza hukuku açısından bakıyoruz. Kazada ölüme sebebiyet veren kusur varsa savcılık olarak kamu davası açacağız. Olay yeri krokisi hazır. Kan tahlili ve kara kutu raporları gelecek. Hatanın kimde olduğuna bakacağız. Pilot hatası varsa veya pilotlar alkollüyse, kamu davası açılmaz. Çünkü sanıklar ve mağdurlar ölü. Havayolunun ihmali varsa, uçağın bakımı yapılmamışsa, şirket aleyhine kamu davası açarız. Bu durumda iddianame hazırlanır. Ayrıca ölen yolcuların yakınları, hukuk mahkemelerine tazminat davası açabilirler. Hukuki süreç böyle işleyecek.''

YOLCULARIN ÖZEL EŞYALARI
Uçakta ölenlerin şahsi eşyalarının, para ve ziynet gibi kıymetli eşyalarının, bagajlarının toplandığını belirten Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, “Cüzdan, fotoğraf, para, saat, kolye, küpe, kravat, ayakkabı gibi özel eşyaların bulunduğu 101 torba hazırlandı. 80 sayfalık da tutanağı var. Liste haline getirerek Keçiborlu Tereke Hakimliği'ne bu eşyalar teslim ettik. Artık bundan sonra ölenlerin yakınları mirasçı olduklarını gösteren belgelerle ilgili mahkemeye başvurarak eşyalarını teslim alabilirler'' diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler