THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Süryani rahibi kaçıranlar korucubaşı liderliğindeki çete çıktı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 20:28
#1
Süryani rahibi kaçıranlar korucubaşı liderliğindeki çete çıktı
MARDİN’in Midyat İlçesi Barıştepe Köyü Süryani Mor Yakup Manastırı rahibi ‘Rahip Daniel’ olarak tanınan Edip Savcı’yı kaçırıp, 300 bin Euro fidye istedikten sonra serbest bırakanlar ‘çete’ çıktı. Batman Emniyet Müdürlüğü, Savcı’yı kaçıran çetenin lideri olduğu iddia edilen Şırnak’ın İdil İlçesi’nde korucubaşı olan Halil Esen’in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi bugün savcılığa sevk etti. Rahip Savcı’nın kaçırıldıktan sonra öldürülmesi halinde, üzerinde bulunması için tutulduğu evin krokisini çizip bir not yazdığı ortaya çıktı.
Midyat’tan yaşadığı ve görev yaptığı Barıştepe Köyü’ne giden Süryani cemaatine ait Mor Yakup Manastırı rahibini Edip Savcı, 28 Kasım çarşamba günü, aracının önü kesilmiş ve silah zoruyla kaçırılmıştı. Kaçırma olayının ardından bir kaç saat sonra Savcı’nın kendi telefonuyla Mardin’deki Deyrulzaferan Manastırı’na arayan bir kişi, 300 bin Euro fidye istemiş ardından da aynı telefondan “Akıllı olun 300 bin Euro getirmezseniz öldürürüz'' diye yazılı mesaj gönderilmişti. Rahip Savcı, ***ürüldüğü Batman’da 30 Kasım cuma günü serbest bırakılmıştı.

KORUCUBAŞI LİDERLİĞİNDEKİ ÇETE KAÇIRMIŞ
Rahip Savcı’nın kaçırılmasının ardından Batman ve Mardin’de polis ve jandarma alarma geçirilmiş, kaçıranları yakalamak için özel ekipler kurulmuştu. Rahip Savcı’nın kaçırılmasının arkasından korucubaşı liderliğinde bir çete çıktığı belirtildi. Olayla ilgili olarak Şırnak’ın İdil İlçesi’nde korucubaşı olan Halil Esen’in de aralarında bulunduğu 7 kişi yakalanıp Batman Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Cuma gününden beri soruşturmaları sürdürülen zanlılar bugün Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Cumhuriyet Savcılığı’na sevkedildi. Sevkedilen zanlılarla birlikte 1 kalaşnikof tüfek de delil olarak savcılığa ***ürülürken, çetenin liderliğini korucubaşı Halil Esen’in yaptığı iddia edildi.

RAHİP KROKİ ÇİZİP NOT YAZMIŞ
Midyat Barıştepe Köyü Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı, kaçırıldıktan sonra ***ürüldüğü evde öldürülme korkusu nedeniyle, bir kağıda bulunduğu evin krokisini çizip not yazmış. Bu notu öldürüldükten sonra bulunması için üzerinde saklayan Savcı’nın serbest bırakıldıktan sonra notu polisi teslim ettiği belirtildi. Rahip Savcı, gözleri bağlı olmasına rağmen açıldığı zamanlarda gördüğü yerlerin krokisini çizip, “Bulunduğum evin karşısında çok güzel ufak taşlarla işlenmiş mozaik yüzlü bir ev var'' diyerek tutulduğu odanın, tuğlaların ve caddenin krokisini çizdi. Savcı, çizdiği krokiye de şu notları yazmış:
“Bir gün öldürülme olayı olursa, size hapsedildiğim yerin krokisini çiziyorum. Yer Batman olma ihtimali yüksek, çünkü sabahleyin 29 Kasım 2007 tren sesi duydum. Bulunduğum yerde okul olması lazım, çünkü çocukların sesi geliyordu.'' Rahip Savcı’yı kaçırdıkları iddiasıyla adliyeye sevkedilen zanlıların Cumhuriyet Savcılığı’na ifade vermeleri sürüyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler