THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Le Figaro Gazetesi: ‘Türkiye'nin derdi PKK değil, Kerkük’

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 22:47
#1
Exclamation
Le Figaro Gazetesi: ‘Türkiye'nin derdi PKK değil, Kerkük’
FRANSIZ Le Figaro Gazetesi'nde, bugün yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon yapma hedefinin PKK kamplarını dağıtmak değil, Kerkük'ün ********* Özerk Bölgesi'ne bırakılmasını engellemek olduğu öne sürülüyor.
Fransa'nın en etkili gazetelerinden Le Figaro'da, Türkiye'nin sınır ötesi operasyon projesi eleştirildi. Fransız jeopolitolog Gerard Chaliand imzalı makalede, PKK eylemleri, ‘askeri operasyonlar’ olarak nitelenirken, terör örgütünün son aylarda düzenlediği saldırıların, Türk Ordusu'na, seçimle gelen hükümetle askeri bürokrasi arasındaki siyasi çatışmaya yeniden ağırlığını koyma fırsatı verdiği öne sürüldü.
Gerard Chailand, yazısında, ‘PKK, geçtiğimiz yıllarda ateşkes girişimlerinde bulunurken Türk Ordusu, Türkiye'deki siyasi iktidarın taraf olduğu her türlü siyasi çözüme karşı durdu’ ifadesine yer verdi. PKK'nın 90'lı yıllarda olduğu ölçüde büyük bir tehlike arz etmediğine dikkat çeken yazar, Türkiye'yi esas rahatsız eden konunun, içinde bulunduğumuz Aralık ayında yapılması gereken, ancak 2008 yılına ertelenmesi beklenen ve Kerkük'ün varisliğinin bölgedeki Kürt yönetimine geçmesi olasılığını da içeren referandum olduğunu öne sürdü.
Türkiye'nin referandumun yapılmasını engellemek için elinden geleni yaptığı görüşünü savunan Chailand, “Eğer müdahale gerçekleşirse, bunun amacı PKK'yı değil, Irak *********ı'nı vurmak olacak. 2003 yılında ABD'nin Irak'a saldırmasından önce iki ülke arasında yaşanan sorunun ve Türkiye'nin ABD'ye, Irak'ı vurmak için kendi topraklarını üs olarak kullanma iznini vermemesinin altında da bu gerçek yatıyordu. Türkiye'nin bu konuda ABD'ye onay vermek için öne sürdüğü şart, o vakitlerde de ********* Özerk Yönetimi'ne bağlı bulunan Kuzey Irak bölgesindeki operasyona kendisinin de katılması şeklindeydi'' dedi.
Chailand, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olası bir sınır ötesi operasyona karşı olduğunu ancak Türkiye'nin Kerkük konusundaki ‘ihtirasına’ yenik düşmemesinin de kolay olmayacağını belirttti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler