THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

DTP'li Kaplan: Başbakan, IMF'e borcumuzu şu tarihe kadar bitireceğim sözü versin

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 22:56
#1
DTP'li Kaplan: Başbakan, IMF'e borcumuzu şu tarihe kadar bitireceğim sözü versin
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "IMF’ye olan borcumuzu şu tarihe kadar bitireceğim’ sözünü vermesini istedi.
Kaplan, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2008 Merkezi Yönetim Bütçesi üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli bölgesinde yer alan Türkiye’nin, istikrarlı bir ekonomi için, bütün riskleri hesaba katıp ona göre düzenleme yapması ve bunu yaparken de demokrat ve çoğulculuğu özümsemesi gerektiğini söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bütçeyi sunarken, ekonomiyi "güllük gülistanlık olarak" gösterdiğini ifade eden Kaplan, "Ancak gerçek öyle değil. Sayın Bakan, daha önce ’3’e aldım, 5’e verdim’ diyerek, bıldırcın hesabı yapmıştı. Bakalım, bu bütçede ’3’e aldım, 5’e verdim’, bıldırcın hesabı tutacak mı?" diye konuştu.
Kaplan, BM Kalkınma Raporunun ülkelerdeki ortalama ömür boyu ve insani gelişmişlik kısmına göre, Türkiye’nin 177 ülke arasında 84; OECD ülkeleri arasında da son sırada yer aldığını iddia etti. Türkiye’nin, bu rapora göre Afrika ülkeleri arasında yer aldığını ileri süren Hasip Kaplan, "Dikkatinize çekerim, bunu ben söylemiyorum, raporlar söylüyor" dedi.
Bu Hükümet döneminde, ihracata ve üretime önem verilmediğini öne süren Kaplan, vergi politikalarında adaletsizlik yaşandığını savundu.

"BÜTÇE ’DIŞ ŞOKLARA’ DAYANIKLI DEĞİL"

Hasip Kaplan, bütçenin "dış şoklara" karşı dayanıklı olmadığını da kaydederek, "Memur maaşlarına yapılan artış, memurun geçmiş yıllardaki kayıplarını kapatmıyor. Tam tersine sınır ötesi operasyonun gündemde olduğu bugünlerde, çaktırmadan elektriğe, suya, ekmeğe ve diğer ürünlere yapılan zamlarla memura yapılan zamlar geri alınıyor" diye konuştu.
Bakan Unakıtan’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ve bugün Genel Kurulda yaptığı bütçeyi sunuş konuşması kitapçığının sonunda, Atatürk’ün, "Tam bağımsızlık, mali bağımsızlıkla olur" sözüne yer verildiğini anımsatan Kaplan, "Bu söze rağmen, ekonomimizi IMF belirliyor. IMF’nin 2025’e kadar Türkiye ekonomisini belirlediği bir dönemde, mali bağımsızlıktan söz etmek zor" dedi.
DTP’li Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "(Ben IMF’e olan borcumuzu şu tarihe kadar bitireceğim) desin. Bunun sözünü istiyoruz, bu sözü Sayın Başbakan vermelidir" diye seslendi.
Hasip Kaplan, "Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ekseninde, ne Türk ne Kürt ne de Arap var. Bunun ekseninde petrol, doğalgaz enerji ve su kaynakları var. Eğer bunu bilemezseniz, politikalarınızı yanlış uygularsınız" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler