THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

2008'de verilecek ücret rakamları

žй3X™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
ŜŦγĻэ BσγšŜ_
Mesajlar:
2.210
Konular:
1074
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
54
Ticaret:
(0) %
04-12-2007 23:08
#1
2008'de verilecek ücret rakamları
Başbakan Erdoğan, 2002'de kamu kesiminin borçlanma ihtiyacı 35 milyar YTL iken, 2006'da kamu kesiminin borçlanma ihtiyacı oluşmadığını ve 14 milyar 950 milyon YTL fazla verdiğini söyledi. Hükümetin maliye politikasında elde ettiği başarının en açık göstergesinin bu tablo olduğunu ifade eden Erdoğan, kamu kesimi borçlanma gereğinin azalmasının, kamu kesiminin net borç yükünde de kayda değer bir azalma yaşanmasına neden olduğunu bildirdi. -''YÜZDE 40'IN ALTINA İNECEK''
- Erdoğan, 2002'de kamu net borç stokunun GSMH'ye oranı yüzde 78.4 iken, 2006'da bu oranın yüzde 45'e indiğini kaydederek, 2007 yılı sonunda ise bu oranın yüzde 40'ın altına ineceğini tahmin ettiklerini ifade etti. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Borç miktarlarına göre mi bunun hesabı yapılır, yoksa GSMH'ye oranıyla mı bu iş tespit edilir.
Olayı gerçekten objektif bakan kişilerle görüşün, bilim adamlarıyla görüşün, size söyleyecekleri şey şudur: GSMH'ye borç hangi orandaysa, bunda artış mı var eksilme mi var buna göre ölçülür. Şimdi biz yüzde 78.4'ten aldık, yüzde 40'ın altına iniyoruz. Hesap budur. Bu hesabı, şaşırtmayalım... Güçlü devlet olursunuz, borcunuz çok olur ama hiç önemi yok. ABD'nin, Japonya'nın, Almanya'nın, İtalya'nın borç miktarına bakın. Eğer buradaki, şu kürsüdeki yaklaşım anlayışıyla değerlendirirsek, o ülkelerin batması lazım. Türkiye güçleniyor, onun için o borç miktarları bizi o kadar alakadar etmiyor. Niye? Öbür taraftan milli gelirim 180'den 489'a çıkmış. (180 milyar dolardan 489 milyar dolara) Bunu göreceksin.''
-VERGİ GELİRLERİNİN FAİZE GİTMESİ-
Başbakan Erdoğan, AK Parti hükümetleri döneminde faiz giderlerinin GSMH oranına bakıldığı zaman, aynı pozitif tablonun orada da görülebileceğini söyledi. 2002'de yüzde 18.8 olan bu oranın o günden bugüne azalma seyrine girdiğini, 2007 yılı sonunda yüzde 7.6 seviyesine kadar ineceğini tahmin ettiğini söyleyen Erdoğan, 2002 yılında Türk ekonomisinin vergi gelirlerinin yüzde 84'ünü sadece faiz giderlerini ödemek için kullandığını kaydetti. ''Bu nasıl bir felakettir?'' diye soran Erdoğan, böyle olduğu zaman çalışanın maaşını bile ödemekte zorluk çekileceğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, ''Artık bu millet o iş bilmez, beceriksiz yönetimlerin faturasını ödemeyecek, bu dönem bitmiştir'' diyerek, 2002'de vergilerin yüzde 84'ü faiz için kullanılırken, 2006'da bu oranı yüzde 33 seviyelerine kadar indirmeyi başardıklarını söyledi.
Kendilerine hep ''Kaynağınız nedir?'' diye sorulduğunu dile getiren Erdoğan, ''Kaynak Türkiye'dir. Bu iddiayı, ilk bütçemizi hazırlarken ortaya koymuştuk. Bugün alnımızın akıyla bu iddiamızı ispatladık'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Türkiye'de devlet ile toplumu mutlaka beraber düşünmek zorunda olduklarını söyledi.
-MEMUR MAAŞLARI-
Konuşmasında kamu personelinin maaşlarına da değinen Erdoğan, değer üreten, emek veren, alınteri döken herkesin hak ettiğini almasını istediklerini kaydetti. Göreve geldiklerinde memuru, işçiyi, emekliyi, Bağ-Kur'luyu enflasyona ezdirmeyeceklerini söylediklerini ve ezdirtmediklerini anlatan Erdoğan, ''Geldiğimizde ciddi bir ayarlama yaptık ve enflasyonun üzerinde zam yaparak süreci çalıştırıyoruz'' dedi. Başbakan Erdoğan, en düşük devlet memuru maaşı 2002 aralık ayında 392 YTL iken, 2007 aralık ayında bu rakamı 843 YTL'ye çıkardıklarını söyledi. Bu dönemde en düşük memur maaşının yüzde 115 oranında arttığını dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, ''Maaşlar enflasyon oranında artmış olsaydı, bugün en düşük memur maaşının 631 YTL olması gerekirdi'' diye konuştu.
2008 Ocak ayında en düşük memur maaşının 887 YTL, Temmuz ayında ise 925 YTL olacağını belirten Erdoğan, 2008'de en düşük memur maaşının yüzde 10.5, ortalama memur maaşının yüzde 7.6 ve en yüksek memur maaşının ise yüzde 4.1 oranında artacağını bildirdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2003-2007 yılları arasında toplam enflasyonun yüzde 59.3 olduğunu ifade ederek, ''Ortalama memur maaşı ise bu dönemde 578 YTL'den 1090 YTL'ye yükselerek, yüzde 88.7 oranında arttı'' dedi. 2008 yılı bütçesi üzerinde eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, ''Tüm icraatlarımızdaki referans noktamız, bu icraatların, milletin sofrasına ve günlük hayatına nasıl yansıdığıdır'' dedi. ''Çiftçinin bugünü dünden daha iyi değilse, çalışanların şartları düne göre iyileşmemizse, ihracat, büyüme, enflasyon sokağa, çarşıya yansımazsa, kendimizi asla başarılı saymayız'' diyen Erdoğan, 2003-2007 yılları arasında toplam enflasyonun yüzde 59.3 olarak gerçekleştiğini söyledi.
Erdoğan, ortalama memur maaşının 578 YTL'den 1090 YTL'ye yükselerek, yüzde 88.7 oranında arttığını belirterek, ''Yani değer olarak yüzde 18.5 artış olmuş. En düşük memur maaşı 392 YTL'den 843 YTL'ye çıkmış ve yüzde 115 oranında artmış. Reel olarak yüzde 35.1'' diye konuştu. Erdoğan, net asgari ücretin 184 YTL'den 419 YTL'ye yükseldiğini dile getirerek, nominal artış oranının yüzde 127.5, reel artış oranının ise yüzde 42.8 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
En düşük SSK emekli aylığının nonimal olarak yüzde 113, reel olarak da yüzde 33.8 olarak arttığını ifade eden Başbakan Erdoğan, tarım, Bağ-Kur, emekli aylığının nominal olarak yüzde 334.2, reel olarak ise 172.6 oranında arttığını kaydetti. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Elbette bu rakamlar, gönlümüzden geçen rakamlar değil, daha iyisini istiyoruz.
Ama bütün bu rakamlar, ülkemizin büyümesiyle orantılı olarak halkımıza da yansıyacaktır, bundan da kimsenin endişesi olmasın. Bu, güven meselesidir. Halkımızın zaten bu güveni olmamış olsa, 22 Temmuzda kime fatura keseceğini gayet iyi bilir. Bizi vatandaşlarımız iyi biliyor, biz de onları iyi biliyoruz. Onlar, attığımız her adımın muhasebesini, hem masada hem de vicdanlarımızda yaptığımızın çok iyi farkındalar. Türkiye, sıkıntılarını önemli ölçüde üstünden atıyor. Önümüz çok daha aydınlık ve parlaktır. Bunun da müjdesini buradan veriyorum.''
-''AK PARTİ BÜTÇELERİ, SOSYAL YÖNÜ GÜÇLÜ BÜTÇELERDİR''-
Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti bütçelerinin, sosyal yönü güçlü bütçeler olduğunu da söyledi. Özürlülerin eğitimi ve bakımı için 2008 yılı bütçesine 696 milyon YTL, kimsesiz çocukların yuvalar ve yurtlarda bakımı için de 294 milyon YTL ödenek öngörüldüğünü belirten Erdoğan, 2008 bütçesine ayrıca çocuklarına bakamayan ailelere ayni nakdi yardım olarak 51 milyon YTL, yaşlıların SHÇEK'de bakımı için 95 milyon YTl ödenek konulduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, 2008'de 232 milyon YTL'lik da ücretsiz kömür yardımı yapılacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, bu yıl ilkokul ve liselerde ücretsiz kitap yardımı için 290 milyon YTL, taşımalı ilköğretim ve yemek bedeli için 167 milyon YTL ödenek öngörüldüğünü dile getirdi.
Bu hükümetin, sosyal kurumları hayata geçirdiğini ifade eden Erdoğan, ''Rahatsızlığınız olabilir, önemli değil. Biz yolumuza devam ediyoruz. Durmak yok, yola devam, bizim işimiz bu'' dedi. Başbakan Erdoğan, üniversite öğrencilerine verilen krediyi de 45 YTL'den 150 YTL'ye çıkardıklarını bildirerek, kendisine laf atan milletvekillerine, ''Bizim paramız bereketlidir, rahat ol'' yanıtını verdi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler