THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Genç annenin sır ölümü

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
05-12-2007 18:43
#1
Genç annenin sır ölümü
UŞAK'ta doğum yaptıktan üç hafta sonra fenalaşan 16 yaşındaki Fadime Gürcan, getirildiği Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Geride işitme engelli bir eş ve 20 günlük Şadan bebek kaldı.
Yukarı Karacahisar Köyü'nde yaşayan Fadime Gürcan 11 Kasım'da Uşak Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde bir erkek bebek dünyaya getirdi. Taburcu edildikten sonra bir türlü sağlığına kavuşamayan genç anne, dün getirildiği Uşak Devlet Hastanesi'de sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Aileye, genç kadının, doğum sonrası gelişen kan pıhtılaşmasına bağlı akciğer ve kalp yetmezliği sonucu öldüğü söylendi. Talihsiz gelin, köyünde toprağa verildi. İki yıl önce trafik kazasında babasını kaybeden, görücü usulüyle, işitme engelli ve işsiz Ramazan Gürcan ile evlenir evlenmez hamile kalan ve doğumun ardından yaşamını yitiren Fadime Gürcan'ın ölümü yaşadığı köyü üzüntüye boğdu.
Olayda ihmal olup olmadığının araştırılmasını, varsa suçluların cezalandırılmasını isteyen Fadime Gürcan'ın kayınpederi 43 yaşındaki Şadan Gürcan kendilerine yeterli açıklama yapılmadığını öne sürdü. Şadan Gürcan, “Gelinim doğum yaptıktan iki gün sonra taburcu edildi. Eve geldiğimizde sol ayağı şişti. Devlet Hastanesi'ne ***ürdük. Ortopedi servisine sevk ettiler. Tahliller yapıldı. Kan pıhtılaşması olduğunu söylediler. İğne ve çeşitli ilaçlar verdiler. İlaçları kullandık ama rahatsızlığı geçmedi. 3 Aralık günü kalbinin sıkıştığını söyledi. Apar topar yine hastaneye ***ürdük. Tahliller yapıldı. Herşeyin normal olduğu söylendi. Eve döndük. Rahatsızlığı devam etti. 4 Aralık günü hastaneden arayıp çağırdılar. Yeni tahliller yapılacağını söylediler. Getirdik. Tahlil yapılırken, gelinim yaşamını yitirdi. Yürüyerek girdiği hastaneden cenazesini aldık. Gelinim Fadime'nin ölümü konusunda hastane yetkilileri de açıklama yapmadı. Gelinim hamileliği süresince sürekli doktor kontrolündeydi. Normal doğum yapacak dendi, sezaryenle doğum yaptı'' dedi.
Şadan Gürcan, gelinlerini toprağa verdikten sonra Banaz İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Osman Nuri Canatan ile iki hemşirenin evlerine gelip başsağlığı dilediğini, gelininin sağlık karnesini, ölüm raporunu ve kullandığı ilaçların yazılı olduğu kağıtların da içinde bulunduğu tüm evrakları alıp ***ürdüğünü söyledi.
Bir yıl önce işitme engelli Ramazan Gürcan ile görücü usulü ile evlenerek dünya evine giren ve evlilik yıldönümünden bir hafta sonra şüpheli şekilde yaşamını yitiren Fadime Gürcan'ın kayınvalidesi 43 yaşındaki Sevgi Gürcan, gelininin ardından gözyaşı döktü. Sevgi Gürcan, “Boynuma sarılıp ‘Anne ben ölüyorum, beni kurtar' diye ağladı. Son sözleri bu oldu. Öleceğini hissetti. Başında o kadar doktor varken kurtarılamadı. Geride 20 günlük torunum kaldı'' diye konuştu. Bir erkek çocuk babası olmanın sevincini yaşayamadan eşi ölen işitme engelli 21 yaşındaki Ramazan Gürcan da gözyaşı döktü.
Fadime Gürcan'ın ölüm haberiyle yıkılan annesi 47 yaşındaki Sultan Dural ise kızının genç yaşta yaşamını yitirmesine isyan etti, ağıtlar yaktı.
Uşak Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, anne ve bebek ölümlerinin üzerinde kurum olarak hassasiyetle durduklarını söyledi. Olayla ilgili bilgisi olduğunu söyleyen Taşçı, “Uzun zamandır ilk kez doğum sonrası bir anneyi kaybettik. Bununla ilgili idari birimleri harekete geçirdik. Soruşturma başlattım. Araştırma sonunda olay aydınlatılacak'' dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler