THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Yaşamı doğacak kardeşe bağlıydı, doku tutmadı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
05-12-2007 18:45
#1
Yaşamı doğacak kardeşe bağlıydı, doku tutmadı
AFYONKARAHİSAR’ın Şuhut İlçesi’nde yaşayan Koç Ailesi, 2.5 yaşındaki oğulları Yusuf’u günden güne eriten ‘major talasemi’ hastalığıyla mücadele etmeye çalışıyor. Koç çiftinin umutları, Yusuf’un kurtuluş ümidi olarak 6 ay önce dünyaya gelen kardeşi Didem’in dokularının uyuşmadığının belirlenmesiyle soldu. Aile, Yusuf’a uygun bir donör bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.
Şuhut'ta oturan Semra ve Bayram Koç çiftinin 2.5 yıl önce dünyaya gelen oğulları Yusuf’un ‘major talasemi’ hastalığına yakalanmasıyla ailenin sıkıntılı günleri başladı. Yusuf’un hastalığının doğum sonrası ya da ilk 6 aylık süre içinde tespit edilmesinin mümkün olduğunu belirten baba Bayram Koç, oğulunun doğduktan sonra 1 yıl içinde günden güne zayıflayıp sarardığını anlattı.
Gittikleri doktorların kansızlıktan şüphelendiğini söyleyen Bayram Koç, Yusuf’un hastalığının ancak 1 yaşındayken tespit edilebildiğini belirtti. Hastalığın ortaya çıktığı zaman Yusuf’un hemoglobin oranının 6.5’e kadar düştüğünü vurgulayan Baba Koç doktoların, oğlunun kemik iliği nakliyle tedavi edilmemesi durumunda, hem ömrü boyunca her ay kan almak zorunda kalacağına, hem de hayatının kısalacağına işaret etti.

ÖLÜMÜNE DOĞURURUM
Hastalık tespit edildikten sonra İzmir’e sevk edilen minik Yusuf, büyük hastanelerle tanıştı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 1.5 yıldır tedavi gören Yusuf için kurtuluş umudu olarak doğaak kardeşi görüldü.
Semra Koç, hmile kaldı ve oğlu Yusuf’un kurtuluşu için kızı Didem'i, altı ay önce dünyaya getirdi. Didem’in dokuları ağabeyiyle uyuşmayınca Yusuf’un da ailesinin de bütün ümitleri yok oldu. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde Yusuf’a uygun donör bulunamayınca aile Afyonkarahisar’a dönmeye mecbur kaldı.
Donör bulma konusunda elleri kolları bağlanan 26 yaşındaki anne Semra Koç, oğlunun kurtulması için herkesten yardım beklediklerini söyledi. Doktorların iki kez sezaryen doğum yaptığı için gelecek 3 yıl içinde doğum yapmasını sakıncalı bulduklarını belirten Semra Koç, oğlunun kurtulması için gerekirse ölümü göze alıp 3’üncü ******nu doğurmaya bile hazır olduğunu anlattı.

HER AY TAZE KAN
Oğlu hastalanmadan önce amelelik yaparak ailesini geçimini sağlayan 29 yaşındaki Bayram Koç, uzun süre İzmir’de kalıp sık sık hastanelere gidip gelmeye başlayınca işsiz kaldığını anlattı.
Hastalığın duyulmasından sonra oğlunun tedavisi için Şuhut’ta kendisini tanıyanların yardımıyla geçici bir iş bulduğunu belirten Koç, böylece SSK imkanına kavuştuklarını söyledi. SSK’dan tedavi olabilecekleri sürenin Ocak 2008’de sona ereceğini de anlatan baba Koç, daha sonra ne yapacaklarını bilmediklerini belirtti.
Ocak ayından sonra oğlunun tedavi masraflarını nasıl karşılayacağını düşünmeye başlayan Bayram Koç, her ay oğlunu Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde kan takviyesine ***ürdüğünü söyledi. Kan takviyesi nedeniyle minik Yusuf’un dalağının şiştiğini belirten Bayram Koç, hastalığın devam etmesi halide bir gün Yusuf’un dalağının iflas edebileceğini söyledi. Her ay taze kan bulmanın da zorluğuna dikkat çeken baba Bayram Koç, Yusuf’un dalağı zarar gördükçe daha sık kan verilmesi gerekeceğini kaydetti.
Koç ailesi oğullarının hastalığı ile boğuşurken, iki yaşında hastalık kelimesini öğrenen Yusuf, zor zar konuşarak ilik istedi. Konuşmayı yeni yeni öğrenen Yusuf, “Bana ilik bulun'' demeye çalıştı. Yusuf, kan aldığı zaman canının acıdığını söyledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler