THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Şırnak’taki Çinliler !

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:06
#1
Şırnak’taki Çinliler !

Günlerdir sınırötesi operasyonla yatıp kalkan Şırnak’ın Gürümlü bölgesinde bu gelişmelerden habersiz yaşayanlar da var. Türkiye-Irak sınırınının sıfır noktasında Cudi Dağı eteklerinde bir yıldır çalışan Çinli işçiler gibi...
<<.r> Silopi’nin Gürümlü ile Çalışkan beldeleri arasında kurulan termik santralın temeli geçen yıl atıldı. Santralin yapımı “anahtar teslimi'' olarak bir Çin firmasına verildi. Firma, Çinli olunca çalışanların profili de doğal olarak değişiyor. Sayıları 500’ün üzerinde olan Çinli işçiler, termik santral yapımı için ter döküyorlar.
NTV'nin haberine göre, ülkelerinden binlerce kilometre uzakta ekmek parası kazanan Çinli işçilerin yaşam alanı şantiye sahası ile sınırlı. Zaman zaman Şırnak ve Silopi’ye giden Çinlilerin en büyük sorunu iletişim kuramamak. Günde üç vardiya, 24 saat çalışan Çinliler, bölgeye kısa sürede uyum sağlamışlar. Terör olaylarını ise sadece televizyondan izledikleri kadarıyla biliyorlar.
Santral yapımında çalışan Çinli işçilerden biri, bölgede herhangi bir olumsuzluk görmediğini belirterek, “Buraya gelmeden nasıl bir yer olduğunu merak ediyorduk. Terör olaylarını ise sadece televizyondan izliyoruz. Burada huzurumuz yerinde. Herhangi bir olayla karşılaşmadık. Gündüz çalışıyor, geceleri ise televizyon seyrediyoruz. Basketbol ve masa tenisi oynuyoruz'' dedi.
Türk işçilerle uyum içerisinde çalışan Çinlilerin, iletişimden sonra yaşadıkları bir diğer sorun ise damak zevki. Türk yemeklerine pek alışamadıklarını söyleyen Çinliler, ülkelerinden aşçı getirmelerine rağmen yine de sıkıntı yaşıyor.
Çinli işçiler, iki yıl daha Türkiye’de bulunacak. Çünkü 135 megavat gücündeki Silopi Termik Santrali’nin 2009 yılında üretime açılması planlanıyor.
Yıllık 862 bin 623 kilovatsaat enerji üretilecek olan santralin ülke ekonomisine katkısı ise yıllık 92 milyon dolar olacak.
Santralin yapımına ise 150 milyon dolar harcanacak.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler