THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Erdoğan, AB-Afrika zirvesi için Portekiz'e gitti

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:11
#1
Erdoğan, AB-Afrika zirvesi için Portekiz'e gitti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2. AB-Afrika Zirvesine katılmak üzere, özel uçak ANA ile saat 15.30’da Portekiz’in başkenti Lizbon’a gitti.
Başbakan Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve öteki ilgililer uğurladı.
Erdoğan ile birlikte, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın eşi Zeynep Babacan ile milletvekilleri ve gazetecilerden oluşan bir heyet de Lizbon’a gitti.
Başbakan Erdoğan, Portekiz’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2. AB-Afrika Zirvesine AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Jose Socrates’in davetiyle gözlemci sıfatıyla katılacağını söyledi.
Afrika ülkelerinin liderleri başta olmak üzere bir çok ülke lideriyle bu zirvede görüşeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, Portekiz Başbakanı Socrates’in, zirve nedeniyle devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği resmi kabule de katılacağını ifade etti.
Erdoğan, yarın zirvenin açılışına ve tüm görüşmelere de iştirak edeceğini belirterek, bu akşam da düzenlenen yemek ve kokteyllerde Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir başta olmak üzere bazı devlet başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulunacağını söyledi.
Zirvenin AB için olduğu kadar olduğu kadar, Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, 2005 yılının Türkiye tarafından Afrika yılı ilan edildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
"Şimdi ise Afrika ülkeleriyle ilgili bir çalışmayı başlattık. Afrika’da büyükelçiliğimiz olmayan ülkelere büyükelçilik açma çalışmalarımızın şu anda alt yapılarını hazırlıyoruz. Hükümet olarak bu bakımdan Afrika ile ilgili olan ilişkilerimize özen gösteriyoruz. Gerek siyasi, gerek ticari ilişkilerimizin artması amacıyla son dönemlerde açılımlar gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle bu zirve bazı Avrupa ülkelerinin liderleriyle bir araya gelmek için de uygun bir fırsat teşkil edecektir.
Zirvenin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler