THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Adalet Bakanı Şahin: Demirtaş, Türkiye'ye gelmezse suçmaları kabul eder

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:13
#1
Adalet Bakanı Şahin: Demirtaş, Türkiye'ye gelmezse suçmaları kabul eder
ADALET Bakanı Mehmet Ali Şahin, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın askerlik yapmamak için sahte çürük raporu aldığı iddialarI nedeniyle yurt dışından dönmeyeceği yönündeki haberlerle ilgili soruya, “Türkiye’ye gelmezse suçlamaları kabul etmiş olur'' dedi.
Şahin, bakanlığının Ilgaz’da düzenlenen Teftiş Kurulu’nun yıl sonu toplantısına katılmak üzere Kastamonu’ya geldi. DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın sahte çürük raporu alıp askere gitmediği ve hakkında dava açılınca Türkiye’ye dönmeyeceği yönünde haberlerin hatırlatıldığı Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Parlamentoda grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanıdır. Hakkında bir iddia vardır. Bu iddia nedeniyle hakkında bir kamu davası açılmıştır. Ben grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanının yurt dışından Türkiye’ye gelmemezlik yapmayacağını düşünüyorum. Yani Türkiye’ye gelebileceğini düşünüyorum. Aksi halde bu suçlamaları kabul etmiş sayılır. Gelmeli, siyaset yaptığı ülkede hakimlerin, savcıların yargının vereceği karara uymalı diye düşünüyorum'' dedi.
İNŞALLAH DERS ALIRLAR Bakan Şahin, bir soru üzerine Kürt Milletvekili olarak bir tabiri kabul etmediğini belirtirken, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, ana dili Kürtçe olabilir, ama TBMM üyeleridir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin vekilleridir. Onlar da kendilerini böyle görmeliler. Dışarıda özellikle Avrupa Birliği’nde bu zamana kadar yoğun destek alırlardı. Son zamanlarda Türk dış politikasının etkin çalışmasıyla PKK terör örgütü ile aralarına mesafe koymaları kendilerine her yerde hatırlatılır oldu. Siyaset yapacaksanız, terör ve şiddetten uzak durmalısınız, PKK terör örgütü ile bağınızı koparmalısınız, aranıza mesafe koymalısınız ihtarıyla karşılaşmaya başladılar. İnşallah uyarılardan ders alırlar'' dedi.
ELEŞTİRİLECEK DEĞİL, TAKDİR EDİLECEK DÜZENLEME Son günlerde hakim ve savcıların atanmalarında mülakat sistemiyle kadrolaşma eleştirilerine yönelik bir soru üzerine ise Bakan Şahin, “TBMM, kanun teklifini görüştü. yasallaştı ve resmi gazetede yayınlandı. Aslında getirilen düzenleme yeni değil. Yönetmelikle var olan bir düzenlemeyi biz kanunla düzenlenir hale getirdik. Mülakat sistemi zaten vardır. Hatta şimdi daha da olgunlaştırdık. Mülakatlara katılan adaylara değerlendirme yapılırken neler sorulacak, bunlardan nasıl puan verilecek esasa bağlandı. Neticeye yüzde 30 oranında etkisi olacak. Daha önceden bu rakam daha fazlaydı. Şimdi mülakatın etkisi yüzde 30, yazılının etkisi yüzde 70’dir. Bir misli daha öteye gidecektir. İddia edildiği gibi bir kadrolaşma, iltimas, bir torpil olmaması için düzenlemeyi yaparken hassas davrandık. TBMM’deki milletvekili arkadaşlarımız da önergeleriyle destek vererek daha iyi hale getirdiler. Yaptığımız düzenleme eleştirilecek değil, bana göre taktir edilecek düzenlemedir. Söylenen olumsuz her sözü siyasi olarak görüyorum'' dedi.
Kastamonu’da Cuma Namazı’nı Şaban-ı Veli Türbesi’nde bulunan camiide kılan Bakan Şahin, merkez valiliğine atanan Vali Mustafa Kara'yı da ziyaret etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler