THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

MHP Genel Başkan Yardımcısı Çakmakoğlu: Talabani ve Barzani ile PKK'nın farkı yok

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:27
#1
MHP Genel Başkan Yardımcısı Çakmakoğlu: Talabani ve Barzani ile PKK'nın farkı yok
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Sebahattin Çakmakoğlu, “Talabani ve Barzani ile PKK arasında bir fark yok. İkisi demokratik ve siyasi platformda istediğini yapmaya çalıyor, PKK ise silah ve terörle sonuca gitmek istiyor. Üçünün de amacı aynı'' dedi.
Eski Milli Savunma Bakanı, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Sebahattin Çakmakoğlu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Recep Bulut ve gazeteiclerle sohbet eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Sebahattin Çakmakoğlu, “Türkiye Kuzey Irak'a girmekte gecikiyor mu?'' sorusu üzerine, ABD'nin Irak'a el koyması ve AKP iktidarı ile bölgede talihsizlikler yaşandığını, Türk askerinin başına çuval geçirilmesinin ‘Büyük devletler kınanmaz’ düşüncesiyle hoş görüldüğünü iddia etti. Çakmakoğlu, “Talabani ve Barzani, Kuzey Irak'ta devlet kurmak ve çevredeki Kürtleri de yanlarında toplamak istiyor. Talabani ve Barzani ile PKK arasında bir fark yok. İkisi demokratik ve siyasi platformda istediğini yapmaya çalıyor, PKK ise silah ve terörle sonuca gitmek istiyor. Üçünün de amacı aynı'' diye konuştu.

‘ABD'NİN SOĞUKLUĞU DEVAM ETMEKTE’
Irak'a müdahale konusunda 1 Mart tezkeresinin reddedilmesiyle ABD'nin Türkiye'ye soğuk bakmaya başladığını öne süren Çakmakoğlu, “Tezkerenin Meclis'ten geçmemesi üzerine hükümetin ABD'nin Irak'a birlikte girme önerisine evet diyeyemesi soğukluk yarattı. Bu olaydan sonra ABD'nin bize soğuk hareketi devam etmekte'' diye konuştu.

‘PKK KAMPA SİZİ BEKLER Mİ?’
Kuzey Irak'a müdahale konusunda TBMM'den tezkerenin geçmesinin üzerinden 2 ay geçtiğini ancak, henüz bir müdahale olmadığını belirten Çakmakoğlu, “ABD, ‘Ben size dışardan istihbarat vereyim siz de PKK'nın olduğu noktalara müdühale edin’ diyor. Peki, Türkiye Kuzey Irak’a yabancı mı? Sanki 500 yıl oraları sizin olmamış, hatta Ankara anlamasına kadar sizin değilmiş gibi. Sanki Türkiye Cumhuriyeti'nin yeterli istihbratı yok, ABD nokta istihbarat yapacak. PKK'nın Kandil Dağı'nda 11 kapı var. O kampın içinde siz geleceksiniz diye bekleyecek mi? Bu kadar laftan sonra o da İran, Irak'ın güneyi ya da Suriye'ye gitmiş olabilir. Şimdi de Kuzey Irak'a geçildi mi, geçilmedi mi belli değil. Önceki gün Yüzbaşımız şehit oldu. Baktığınızda çatışmada girinti bizim sınırımızın içinde. Zaten karşı propaganda olarak ‘PKK oraları boşalttı, boş araziye girildi’ yönünde açıklamalar da yapılıyor. Bize göre, tam müdahale olmalı ve örgütün tekrar orada toparlanarak güçlenmesine son verecek, Türkiye'ye PKK'nın akımını sıfırlayacak şekilde müdahale olmalı'' değerlendirmesinde bulundu.

SINIR YENİDEN ÇİZİLMELİ
Irak'ın 1926'da Ankara Anlaşması'yla çizilen sınırının dağda olduğu için kontrolünün güçleştiğini gerekirse bir miktar topak kaybıyla ovaya alınabileceğini ifade eden Çakmakoğlu, şöyle devam etti:
“Kuzey Irak sınırı 1926'da egemen güçler tarafından başta İngiltere olmak üzere petrol ağırlıklı çektikleri bir çizgi vardır ve korunmasında ayrıca bir zorluk vardır. Dağların tepesinden geçmektedir. Halbuki dağlar sizde kalacak şekilde, ovalardan sınır hattını çizseydiniz operasyonun kolayını o zaman görecektiniz. Bu benim şahsi fikrim. İran hududunda Ağrı isyanında olduğu gibi büyük Atatürk'ün, Küçük Ağrı’yı Türkiye’ye İran şahıyla anlaşarak kazandıran bir sınır değişikliğini, uzun vadede Irak sınırında da yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Savunması kolay, tepeler bizde, ovalardan çizilmiş bir sınır milli menfaat için gerekirse toprak kaybı, kazancı gerektiği miktar için uygulanabilir.'' Seçimlerden sonra Kayseri'ye gelemediği için yapılan eleştirilere, Anakara’da yoğun bir tempoda ülke çıkarları için çalışmasını gösteren Çakmakoğlu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Bulut'a basın emekçilerinin haklarını elinden alan yeni yasa tasarısı konusunda gazetecilerden yana tavır alacağı konusunda da söz verdi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler