THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bakan Aydın: Gazetecilerin yıpranma hakkı ellerinden alınmamalı

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:28
#1
Bakan Aydın: Gazetecilerin yıpranma hakkı ellerinden alınmamalı
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ''Bilimin üzerinde herhangi bir ideoloji, herhangi bir ipoteğe asla fırsat vermemeliyiz. Biz buna asla fırsat vermeyeceğiz, bunun sözünü burada veriyoruz'' dedi.
TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin görüş ve eleştirilerini yanıtlayan Aydın, Türkiye'nin, sosyal ve beşeri bilimleri ihmal etme lüksüne sahip olmadığını, ilk defa kendi dönemlerinde sosyal ve beşeri bilimlerin hak ettiği yeri alma istikametinde yola koyulduğunu söyledi.
Bakan Aydın, işin daha başında olduklarını dile getirerek, ''Türkiye sosyal ve beşeri bilimleri daha fazla ihmal etme lüksüne sahip değildir'' diye konuştu.
Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin, bilimsel zihniyette ve makul düşüncede arzu edilen düzeye çıkılamaması olduğunu ifade eden Aydın, ''Gerçekten bu konuda mesafe almış olsaydık, Meclis dahil her yerde, bir zaman tasarrufuna giderdik. Elimizde kesin belge olmadan konuşmazdık. Bizim en büyük amacımız, arzumuz, rüyamız, hayalimiz, vizyonumuz, gelecek kuşakları bizden daha fazla bilimsel zihniyete ve rasyonel düşünceye sahip olma niteliğini kazandırmaktır. O zaman pek çok şey halledilir'' dedi.
Bu konuda çok önemli mesafeler alındığını, bu konuda TÜBA'yı da sonuna kadar destekleyeceklerini anlatan Mehmet Aydın, şöyle devam etti:
''Bilime özgürlük tanımayan, bilimsel zihniyete özgürlük tanımayan bir ülkenin ekonomide de geleceği söz konusu olamaz. Başarılı olması mümkün değil. Bilim her türlü kalkınmanın, terakkinin ve tekamülün ana kaynağı, ana motorudur. Biz derin demokrasi derken, sadece bunu bir siyasi realite olarak söylemiyoruz. 'Demokrasinin derinleşmesi gerekir' diyoruz. Bir; zihnimizde demokratik değerlerin oturması, iki; demokratik değerlerin bütün kurullarda güçlü bir biçimde işlevsel olmasıdır. Bunların başında da bilim kurulları gelir. O nedenle bilimin üzerinde herhangi bir ideoloji, herhangi bir ipoteğe asla fırsat vermemeliyiz. Biz asla fırsat vermeyeceğiz. Bunun sözünü burada veriyoruz. Çünkü bugüne kadar o alanda da ciddi hatalar yapıldı. Projeler değerlendirirken ideolojik davranıldı. Kapılar topluma yeterince açılmadı. Gençler yeterince açılmadı. Attığımız adımlar önemlidir. Bilerek atıyoruz, topluma açıyoruz bu kurumları. Belli bir grubun, imtiyazlı sınıfın elinde dönüp dolaşan bir güç olmasını değil, milletin evladına din, dil ırk farkı gözetmedik. Tamamına açık olan kurumların olması arzusu, niyeti, amacı içindeyiz. Bunu başarmak için hızlı adım atmaya devam edeceğiz.''

TÜBİTAK İLE İLGİLİ İDDİALAR
TÜBİTAK'ın başkanvekili ile yönetilmesine ilişkin eleştirilere de yanıt veren Bakan Aydın, bu kurumun başkanının ve bilim kurulunun atanmasına ilişkin yasa hükümlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırıldığını hatırlattı. Aydın, bununla birlikle ilgili kanunda, ''Kurum başkanı atanıncaya kadar bilim kurulunun kendi üyeleri arasından bir başkanvekili belirlenir'' hükmünün bulunduğunu anımsattı.
Bu hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulmadığını ifade eden Aydın, mevcut TÜBİTAK yönetiminin görevini yasal bir şekilde yerine getirdiğini bildirdi.
Aydın, ''TÜBİTAK yönetiminin hukuksuzluğundan bahsetmek, doğru değildir...Nitekim 17. Asliye Hukuk Mahkemesinin TÜBİTAK yönetiminin aktif dava ehliyetinin olmadığına dair verdiği karar da Yargıtay tarafından iptal edilmiştir. Kurumun herhangi bir hukuki sorunu yoktur'' diye konuştu.
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün hizmet binasına ilişkin eleştirileri haklı bulan Bakan Aydın, bu kurumun bina sorununu yakın bir zamanda çözeceklerini bildirdi.
Devlet Bakanı Aydın, ''Kurumun rahat çalışabileceği, dünyadaki basın mensuplarının konferans vesaire için davet edilebileceği bir binayı şimdilik kiralamaya çok yakınız. Bir aksilik olmazsa kısa bir süre sonra arkadaşlarımız iyi bir çalışma ortamına kavuşacaklar'' dedi.
Muhalefet milletvekillerinin gazetecilerin yıpranma haklarına ilişkin sözlerine de isim vermeden değinen Mehmet Aydın, şunları söyledi:
''Yakında komisyona ve genel kurula gelecek yasa konusunda pek fazla bir şey söylemem doğru değil. Çünkü sizin dikkatinize gelecek, komisyonda görüşülecek. Komisyonda, o konunun üzerinde ince ince durulacağına inanıyorum. Eğer orada bir gerileme söz konusuysa onun tekrar dikkate alınmasının gereğine açıkçası ben de inanıyorum. Ancak komisyondan geçmemiş bir yasa tasarısıyla ilgili benim daha fazla bir şey söylemem doğru olmaz.''

''ORTAK ALFABE ÇALIŞMASI SÜRÜYOR''
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile ilgili bir takım eleştirilerin de bulunduğunu anlatan Aydın, ''(Nutuk nutuk) diyoruz ama Avrupa'da dengi bir esere gösterilen bilimsel iltifat gösterilemedi'' dedi.
Bakan Aydın, Atatürk'ün Nutkunun ciddi bir tahlilinin yapılması gerektiğini ifade ederek, ''Nutuk en az 10 yönüyle tahlil edilmeli'' diye konuştu.
Devlet Bakanı Aydın, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, ''Türk Tarih Kurumu başkanının Alevilikle ilgili sözlerini'' hatırlatması üzerine, bu konuda Kurulun inceleme başlattığını, sonuçların henüz kendisine ulaşmadığını bildirdi.
''Türk dünyasıyla ilgili ortak dil çalışması'' konusundaki bir soru üzerine Bakan Aydın, şunları kaydetti:
''Ortak alfabe çalışması sürüyor, bu kısa sürede sonuçlandırılacak. Dil; kültürün, tarihin evidir. Dilin yoksullaştığı bir yerde, tarih ve kültür yoksullaşır. O bakımdan dil ile birlikte ortak kültürümüzü, güçlendirmemiz lazım ki yarın Türk dünyası birliğinin temelleri sadece ekonomik, bilim ve teknoloji olmasın. Aynı zamanda asırlık kültür ve asırlık değerler toplamı olsun. Bununla ilgili her bakanlıkta bir çalışma var.''

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler