THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bakan Şimşek: Enflasyonda gıda ve enerjiden kaynaklanan şok geçici...

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
07-12-2007 23:28
#1
Bakan Şimşek: Enflasyonda gıda ve enerjiden kaynaklanan şok geçici...
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinin başında geldiğini belirterek, enflasyonda gıda ve enerjiden kaynaklanan şokun geçici olduğunu söyledi.
Şimşek, TBMM Genel Kurulunda Hazine Müsteşarlığının 2008 yılı bütçesi üzerindeki görüş ve eleştirileri yanıtladı.
Türkiye'nin AK Parti iktidarında daha önce tasavvur edilemeyen bir çok değişimi yaşadığını kaydeden Şimşek, Türkiye'nin dünya devleti olma yolunda önemli adımlar attığını bildirdi.
Bakan Şimşek, Türkiye'nin 22 çeyrektir büyüdüğünü ifade ederek, ''Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinin başında geliyor. Enflasyon halen yüksek ama son 30 yılın en düşük rakamları gerçekleşti. Tek haneli rakamlara düşürdük. Şu anda gıda ve enerjiden kaynaklanan bir şok var ama bu durum geçici'' diye konuştu.
Yüksek kamu açıklarının ortadan kalktığını belirten Şimşek, AB'nin ekonomik kriterlerinden olan bütçe açığının Mastrich kriterlerinde belirlenen oranların altına düşürüldüğünü söyledi.
Bakan Şimşek, kamunun net borcunun, nominal olarak da düşmeye başladığını ifade ederek, borç stokunun kur ve faiz risklerinin de 2002 yılına göre azaldığına dikkati çekti.
Kamu bankalarını yük olmaktan çıkardıklarını ve Hazineye kaynak sağlayan unsurlar haline getirdiklerini bildiren Mehmet Şimşek, Ziraat ve Halk Bankasının Hazineye sağladığı katkılardan örnekler verdi.
Türkiye'nin iş ve yatırım kolaylığı bakımından da önemli mesafeler aldığını kaydeden Şimşek, gelir dağılımının iyileştirildiğini savundu.
Devlet Bakanı Şimşek, istihdamın artırılması, beşeri ve bölgesel sermayenin güçlendirilmesi gibi bir çok yapısal reformun hazırlığını yürüttüklerini bildirerek, birinci önceliklerinin makro ekonomik dengeler olduğunu söyledi.
Sosyal güvenlik reformunun önemine işaret eden Şimşek, istihdamın üzerindeki yükü azaltacak yeni düzenlemelere de gideceklerini bildirdi.
Cari işlemler açığına kalıcı çözümler getirecek yeni düzenlemeler yapacaklarını anlatan Bakan Şimşek, ''Cari açığın kolay bir çözümü yok. Yıllarca fiziki altyapı, eğitim ve AR-GE ihmal edilmiş. Cari açık yapısal bir sorundur ve kolaycı bir çözümü yoktur'' diye konuştu.
Memur maaşlarında önemli artışlar kaydettiklerini anlatan Şimşek, artışın sadece ''2 artı 2''den ibaret olmadığını söyledi. Şimşek, 2008 yılında en düşük memur maaşının yüzde 10.5 artacağını bildirdi.
Bakan Şimşek, ülke imkanlarına göre ödenen ücretlerin pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğunu, Türkiye'de asgari ücretin, ortalama ücrete oranının yüzde 55 civarında olduğunu kaydetti. Bu oranın, pek çok Avrupa ülkesinden yüksek olduğunu savunan Şimşek, aynı yönde bir dergide yer alan haberi de gösterdi.
Görüşmelerin ardından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Devlet Personel Başkanlığı, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu, Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Hazine Müsteşarlığı, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun 2008 yılı bütçeleri oylanarak kabul edildi.
TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, bütçelerin kabul edilmesinden sonra yarın saat 11.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler