THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

DTP'ye ABD uyarısı

hantala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HER YERDEYİM VALA:D
Mesajlar:
3.299
Konular:
2355
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 00:27
#1
DTP'ye ABD uyarısı
DTP'ye ABD uyarısı Büyükelçi Wilson: DTP'nin teröre mesafe koymasını görmek isteriz
07/12/2007 (857 kişi okudu)
RADİKAL - ANKARA - ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush'un 5 Kasım'da yaptığı zirveden sonra iki ülke arasında yoğunlaşan istihbarat paylaşımının iyi sonuçlar doğurduğunu söyledi. Wilson DTP için de, "Terör ile arasına daha açık bir mesafe koymasını biz de görmek isteriz, Türk halkı da görmek ister" dedi.
Finlandiya'nın ulusal günü nedeniyle verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wilson, Türkiye ile ABD arasında PKK'ya karşı bilgi değişimi alanında çok yoğun ve yakın çalışmaların yapıldığını belirtti. Wilson, "Bu işbirliğinin iyi sonuçlar doğurduğunu sandığını" ifade etti. Milletvekilleri ve akademisyenlerle son dönemde yaptığı toplantıların hatırlatılması üzerine Wilson, yaptıklarının Finlandiya resepsiyonunda bulunan diğer büyükelçilerin çalışmalarından farklı olmadığını söyledi. Türkiye'nin gündemindeki konular hakkında ne düşündüklerini anlayabilmek için çok sayıda insanla görüştüklerini belirten Wilson, bir diplomatın bu yöndeki çalışmaları yapması gerektiğini kaydetti. Wilson, DTP ile neden görüşmediğinin sorulması üzerine, "Büyükelçilikte bazı diplomatlarım zaman zaman onlarla görüşüyorlar. Bu çok normal" diye yanıtladı.

'DTP terörizme mesafe koysun'
Wilson, DTP'ye çağrıda bulunarak, "DTP'nin özellikle parlamentodaki üyelerinin terörizm ile aralarında daha açık bir biçimde mesafe koymaları önemlidir" diye konuştu. DTP'li milletvekilleriyle görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine Wilson, "Bu anlamda bir çizgi çizmek istemiyorum. Bizim için insanlarla konuşmak önemlidir. DTP'nin terör ile arasında daha açık bir mesafe koymasını biz de görmek isteriz, Türk halkı da görmek ister" dedi.

Oval Ofis'ten sonra
Türkiye ile ABD arasındaki istihbarat paylaşımının sonuçlarından memnun olduğunu kaydeden Wilson, şunları söyledi:
"Kasım ayı başında Oval Ofis'te yapılan toplantıdan bu yana Türkiye ile çok yoğun ve çok yakın bir çalışma içindeyiz. Türklerle çok yoğun bir bilgi değişimi yapıyoruz. Daha önce de yapıyorduk ancak toplantıdan sonra özellikle son birkaç haftadır çok daha yoğun bir biçimde yapıyoruz ve çok iyi sonuçlar verdiğini düşünüyorum."


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler