THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Tek kültür var, Türk-İslam'

hantala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HER YERDEYİM VALA:D
Mesajlar:
3.299
Konular:
2355
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 00:29
#1
Tek kültür var, Türk-İslam'
Tek kültür var, Türk-İslam' Kültür Bakanlığı bütçesi tartışılırken AKP'li Doğan, 'Bizim kültürümüz tektir, Türk-İslam kültürü' dedi. Bakan, 'Tüm kültürleri sahipleniyoruz' diye itiraz etti
07/12/2007 (1170 kişi okudu)
RADİKAL - ANKARA - Meclis dün 'kültür' atışmasına sahne oldu. AKP'li Avni Doğan, "Bizim kültürümüz tektir adı da Türk-İslam kültürüdür" dedi. DTP'li Sabahat Tuncel, Doğan'a, Kürt kültürünü hatırlattı.
Meclis Genel Kurulu'nda dün Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşülürken muhalefet hükümete yüklendi, 'kültür araştırması' atışması yaşandı. AKP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, Türkiye'de son günlerde 'kültürel haritalar oluşturma' modası olduğunu savunarak, "Türkiye'nin kültürel rengi tektir. İngilizler, İngilizce konuşur. Fransızlar, Fransızca konuşur. Almanlar, Almanca konuşur ama kültürlerden bahsederken, 'Batı, Avrupa kültürü' derler. Bizim kültürümüz tektir adı, Türk-İslam kültürüdür" diye konuştu.
Doğan Orta Asya cumhuriyetlerine gittiği zaman, Nevruz kutlamalarını gördüğünü belirterek şöyle dedi:
"Nevruz bize unutturulmuştu. Eli kanlı bir terör örgütü bunu bize karşı bir slogan olarak kullanmaya başladı. Türkiye'yi kültürler mozaiği diye tanımlamak çok yanlıştır. Çok sayıda renk olabilir ama ana renk beyazdır. Ana renge sahip çıkmalıyız."
DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ise Türkiye'de Kürt kültürü başta olmak üzere birçok farklı kültür bulunduğunu, Bakanlığın da bu kültürleri araştırması gerektiğini söyledi. Kürt kültürünün geliştirilmesinin toplumsal barış için önemli olduğunu ifade eden Tuncel, bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri, yayınevleri, enstitülerin teşvik edilmesini, Kürtçe şiir, mani, masal ve şarkıların derlenip saklanmasını istedi.
MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun, "Bakanın bütçe sunuş konuşmasındaki artistik üslubunun etkisine girersek, böyle bir vizyon ve misyonun olduğunu görürüz, fakat projelere baktığımızda hiçbir kültürel vizyon veya misyon göremeyiz" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'kültür farklılığı' tartışmalarına, "Türkiye topraklarında var olan bütün değerleri coğrafi, sınıfsal, etnik, renk, köken farkları gözetmeksizin bütünüyle sahiplenmek, bizim kültür yaklaşımımızın temel politikasıdır. Bunu, bazı arkadaşlarımız anlamak istemeseler bile biz ısrarla dile getirmeye çalışıyoruz" diye yanıt verdi. Günay, DTP'li Osman Özçelik'in, Kürtçenin geliştirilmesi için çalışma yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine de ülkedeki bütün zenginlikleri koruyacaklarını söyledi.

Madımak'ta lokantaya tepki
Günay, Sivas'ta, Madımak Oteli'nin altındaki lokantanın ise kendisini 'iğrendirdiğini' belirtti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler