THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Nevruz'daki polis kaydı: Demirci kova DEHAP'ı öldürür

hantala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HER YERDEYİM VALA:D
Mesajlar:
3.299
Konular:
2355
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 00:39
#1
Nevruz'daki polis kaydı: Demirci kova DEHAP'ı öldürür
ANKARA - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DTP hakkında açtığı kapatma davasında beş yıl siyaset yasağı istenilen Emek Partisi (EMEP) Adana İl Sekreteri Halil İmrek'in Osmaniye'deki 2006 Nevruz kutlaması sırasında yaptığı konuşma nedeniyle açılan dava dosyasında komik hatalar var. İmrek'in Nevruz efsanesini anlattığı konuşması hakkındaki polis tutanaklarında 'Demirci Kawa', Demirci Kova; Zalim Kral Dehak da 'Zalim DEHAP'; nevruz kutlu olsun anlamındaki 'Newroz Piroz be', 'Newroz Firoz be' ve 'değerli emekçiler' de 'değerli EMEPçiler' olmuş. DTP'nin PKK diye kısaltıldığı belirtilirken, İmrek'in avukatı Servil Aracı tutanaklardaki hatalar nedeniyle müvekkilinin haksız bir şekilde yargılandığını savunuyor.
Nisan 2006'da açılan ve Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâlâ devam eden dava dosyasına göre İmrek, 21 Mart 2006 yılında Osmaniye'de düzenlenen Nevruz kutlamasıdna efsaneyi anlattı. Savcılık, İmrek hakkında bölücü örgüt propagandası yaptığı gerekçesi ile dava açtı. Polis'in kaset tutanaklarından yaptığı çözümlemede İmrek'in "değerli emekçiler" şeklindeki sözleri "Değerli EMEPçiler" şeklinde yer aldı. İmrek'in Nevruz efsanesini anlattığı konuşması şu şekilde tutanaklara yansıdı: "DEHAP amansız bir hastalığa yakalanmıştı... Demirci Kova'ya gelince Demirci Kova kendi eli ile yaptığı zehirli kılıçla DEHAP'ın yanına gider ve DEHAP'ı öldürür"
DTP yerine PKK yazıldı
Tutanaklarda açılımı Demokratik Türkiye Partisi olan DTP'nin kısaltması olarak PKK yazıldı. Avukat Arıcı, "Müvekilimin konuşmasının sonlarında Kürtçe Nevruz kutlu olsun anlamında kullandığı 'Newruz Piroz Be' sözlerini 'Newroz Firoz Be' şeklinde yer almıştır. Kaset çözümünde Halil İmrek'in 'Nevruz'a sahip çıkmak, Kürt sorununa sahip çıkmak, PKK ile Kürt halkı ile omuz omuz olmaktan geçer' dediği iddia edilmektedir. Halil İmrek kesinlikle böyle bir konuşma yapmamıştır. Halil İmrek'in yöneticisi olduğu ve temsilen söz aldığı parti, yasalar çerçevesinde kurulmuş bulunan ve on yılı aşkın zamandır faaliyetlerini sürdüren Emek Partisi'dir. Bu partinin sözcüsünün herhangi bir illegal oluşumun propagandasını yapması hayatın olağan akışına da aykırıdır. Tutanağı hazırlayan görevliler bu özensiz tutumları ile müvekkilinin yargılanmasına sebep olmuş, adaleti yanıltmıştır" dedi. Kasetlerin İletişim Fakültesi'nden seçilecek bilirkişi marifeti ile çözümlenmesini talep ettiklerini belirten Aracı, Nevruz tertip komitesinde yer aldığı için müvekkili hakkında ayrı bir dava açıldığını belirtti.

Nevruz efsanesi nasıl?
İmrek'in Nevruz kutlamasında anlattığı belirtilen efsane özet olarak şöyle: Asur kralı Dehak Mezopotamya ve Ortadoğu'nun tek hâkimidir. Zalimliği ile ünlenen Asur kralının omzunda iki yılan çıkar. Bu yılanların Dehak'a zarar vermemesi için şeytan her gün iki gencin beyninin yılanlara verilmesini önerir. Bunun üzerine her gün iki gencinin beyni yılanlara verilmeye başlanır. Ancak gençler azalmakta ve de halk bu duruma tepki göstermeye başlamaktadır.
Dehak'ın omzundaki yılanların beyin yeme sırası demircilik yapan Kawa'nın oğluna gelir. Demirci Kawa yiğit, cesur ve iyi yürekli biridir. Oğlunun ve halkının böyle katledilmesini kabullenmez. Çevresindeki insanlarla konuşur ve onlara Dehak'ın zulmünden kurtulmanın tek yolunun onu öldürmek olduğunu anlatır.
Demirci Kawa örgütlediği halkla birlikte Dehak'ın sarayını basarak balyozla Dehak'ın kafasını parçalayarak öldürür. Dağda yaşayanlara haber vermek için de sarayın avlusunda büyük bir ateş yakar. 21 Mart'ı o günden sonra başta Medler olmak üzere tüm Ortadoğu halkları bayram olarak kutlamaya başlar...


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler