THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Güneydoğulu AKP'liler Gülen cemaatinden'

hantala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HER YERDEYİM VALA:D
Mesajlar:
3.299
Konular:
2355
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
08-12-2007 00:44
#1
Güneydoğulu AKP'liler Gülen cemaatinden'
ANKARA - CHP Parti Meclisi'ne sunalan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) raporunda, Fethullah Gülen'in Avustralya'daki faaliyetlerini resmi destek ve cemaat desteği ile yoğunlaştırdığı bilgisine yer verildi. Önceki gün toplanan Parti Meclisi'ne sunulan MYK raporunda şu değerlendirmeler yapıldı:
Emniyet ve bürokraside etkinler: 28 Şubat 1987'den sonra Fethullah Gülen'in ABD'ye kaçmasına rağmen, Fethullahçılar Emniyet teşkilatında, bürokrasinin değişik kademelerinde, özel eğitim kurumlarında, bankacılıkta ve sanayide giderek etkin duruma geldi. Yıllardır Türkiye'yi Nakşi-Süleymancı-Milli Görüş desteği ve dayanışması altıda yöneten AKP'nin de özellikle Güneydoğu kökenli milletvekillerinin büyük bir bölümünün Fethullahçı olduğu biliniyor. Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde 2003'te gönderilen bir kripto ile, diplomatlardan Gülen cemaatine açık dille destek verilmesini istediği bilinmekte.
Yurtdışı faaliyetler arttı: AKP'nin yeniden iktidara gelmesi ve Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Gülen cemaati uluslararası alanda faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Gülen cemaatinin vakıf ve okullarının yayılmasına Avusturalya hükümeti göz yummakta. Hükümet bazı okullara eğitime katkı adı altında yıllık 2 milyon dolara yaklaşan yardımlarda dahi bulunmakta. Zaman gazetesinin Avusturya baskısı kıtadaki tüm Türk yerleşim yerlerinde haftalık olarak bedava dağıtılmakta.
Yarım milyon dolar: Gülen cemaatinin Avustralya'daki en önemli yapılanması Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nde 23 Kasım'da resmi açılışı yapılan Gülen Kürsüsü'nün giderlerinin karşılanması için Avustralya Katolik Üniversitesi'ne (ACU) yarım milyon dolar verdiği ortaya çıktı.
Cemaatçilere vize kolaylığı: Gülen ceamatinin ana çalışmasını Melbourne'de Selimeye Vakfı ve Sydney'de Feza Vakfı yürtüyor. Bu vakıfların referanslarıyla Türkiye'deki cemaat mensuplarına oturma izni sağlanıyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler